V Slovenskej domácnosti, kde sú dvaja rodičia a tínedžeri to vyzerá asi nasledovne. Rodičia chodia do práce, deti do školy a poobedie vyzerá asi tak, že deti sú zavesené na svojich telefónoch a rodičia sa bezmocne snažia preniknúť do ich uzavretého sveta. Je toto realita aj u vás doma?
Jedna mamička z Českej republiky to svojim deťom nedarovala. Už ju prestal baviť kolobeh a stereotyp, ktorý zažívala každý deň. Jej deti boli neustále na internete a ničomu inému nevenovali pozornosť. Preto sa rozhodla radikálne zmeniť jednu vec a to heslo na wi-fi. Predtým, ako šla ráno do práce, zmenila heslo a deťom zanechala odkaz.
Len nedávno sa objavili desivé správy od Svetovej zdravotníckej organizácie. Deti mladšie než dva roky by nemali tráviť žiaden čas pred digitálnymi obrazovkami. WHO vydala vôbec prvú sériu svojich usmernení zaoberajúcu sa tým, koľko by sa deti do päť rokov mali hýbať, spať a pozerať televíziu či sledovať programy na internete. „Fyzická nečinnosť bola identifikovaná ako jeden z hlavných rizikových faktorov v súvislosti s celosvetovou úmrtnosťou a tiež ako prispievateľ k zvyšovaniu nadváhy i obezity,“ napísala WHO.
Bábätká by mali byť fyzicky aktívne prinajmenšom 30 minút denne, pričom tento čas by sa mal po ich prvých narodeninách zvýšiť až na najmenej tri hodiny denne. Sedenie a pozeranie programov v televízii či na mobilných zariadeniach by mali deti vo veku dva až štyri roky obmedziť na maximálne hodinu denne.
Je dôležité už od útleho veku zaviesť pravidlá, ktoré budete v rodine všetci dodržiavať. Ak nezmeníme ako rodičia svoj postoj, môže sa stať, že sa budeme naozaj vidieť už len cez displej mobilných telefónov a rozprávať sa bude luxusom. Navyše, vďaka pravidlám v domácnosti a vyhnete tomu, aby ste na svoje skoro dospelé deti museli použiť takýto prefíkaný trik.
Nahlásiť chybu v článku