Tieto rady sú skutočným darom z nebies pre všetkých milovníkov orchideí. Keď som ich odskúšala, všetky moje kvietky rozkvitli

Lucia Mužlová

Väčšina žien si myslí a dobre vie, že orchidea je rozmarný a trochu náročnejší kvietok na starostlivosť. Keď však prídem k mojej starej mame, a to aj teraz v januári, všetky jej orchidey sú rozkvitnuté a krásne. Starká je vášnivá záhradkárka a poradila mi niektoré tipy, ktoré by mohli pomôcť možno aj vám.

Článok pokračuje pod videom ↓
orchidea1
takprosto.cc

Ako sa správne starať o orchideu?

Kedy rastlinu presádzať?

Tento druh rastlinky sa nemusí presádzať každý rok. Ako iste viete, orchidea nepotrebuje klasickú zeminu, ale špeciálny substrát. Presadiť by ste ju však mali až po 2-3 rokoch, kedy by mala zmeniť substrát a prostredie.

orchidea2
takprosto.cc

Iná vec je, keď vidíte, že rastlinka nie je v dobrom stave. Vtedy treba najskôr zvážiť jej stav a podľa okolností ju presadiť. Typickým príkladom je hniloba koreňov, ktorá je u orchideí pomerne častá.

Prečo potrebuje orchidea špeciálny substrát?

Orchidea phalaenopsis je epifytická rastlina, čo znamená, že rastie na kmeňoch stromov. V prírode nepotrebuje substrát a všetky živiny prijíma výhradne z dažďovej vody. Orchidea potrebuje len stabilnú nádobu, najlepšie priesvitnú. Sami môžete vidieť, že jej koreňový systém nie je klasický tenký. Jej korene sú hrubšie a tým pádom nepotrebujú substrát, teda pôdu.

Ako vybrať ten správny črepník?

orchidea3
takprosto.cc

Na to, aby sa nám kvietok cítil dobre, potrebujeme správny črepník. Pamätajte, že orchidea potrebuje transparentný, priesvitný črepník, ktorý má drenážne otvory a zodpovedá veľkosti rastlinky.

Ako správne presádzať orchideu

Pripravte si malú misku s teplou vodou, priesvitný črepník, nožnice, nový substrát, kus peny a prevarenej vody. Orchideu v črepníku dáme najskôr do vedra s vodou. Potom ju po 30 minútach vytiahneme opatrne z vedra, vytiahneme ju zo starého kvetináča, oslobodíme korene od substrátu.

orchidea4
takprosto.cc

Vysušené alebo zhnité korene odstrihneme nožnicami. Na dno črepníka vysypeme trochu substrátu a potom môžeme na spodok vložiť ešte trochu tvrdšej peny, ktorá bude udržiavať vlhkosť. Penu však nemusíme použiť. Rastlinku opatrne vložíme do črepníka a zasypeme substrátom. Po dobu 7 až 10 dní orchideu nepolievame a ani ju znovu nepresádzame. Necháme ju oddychovať a vstrebať „šok“, ktorý zažila.

Čo mám robiť, aby orchidea kvitla?

Niektorí nadšenci robia nasledovnú šokovú terapiu. Najskôr umiestnia rastlinku do tmy na niekoľko dní. Potom ju umiestnia naspäť na parapet k oknu. Tento trik však funguje len pri zdravých orchideách. Kvietok je však aj tak slabý, čo znamená, že nie je nutné robiť rastline takéto šoky.

orchidea5
takprosto.cc

Vyskúšajte použiť cytokinín, ktorý stimuluje stopky. Stačí naniesť malé množstvo na púčiky alebo končeky a za 2 týždne uvidíte výsledok.

Cytokinín je rastlinný hormón, ktorý podporuje delenie buniek. Podporujú rast kvetov, listov a dokonca aj rast koreňov, klíčenie semien a zabraňuje starnutiu rastliny.

orchidea6
takprosto.cc

Máte aj vy nejaké rady či tajomstvá, ako úspešne pestovať orchideu? Podeľte sa o svoje tipy s ostatnými a zanechajte nám na sociálnej sieti komentár. Veľa šťastia pri pestovaní.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články