Pijete džúsy, sladké sýtené nápoje, minerálky, či čaje, alebo dáte skôr prednosť čistej vode? Ja osobne pijem najviac čistú vodu, čaje a na poslednom mieste minerálky. Sladeným nápojom sa vyhýbam už viac ako rok a musím uznať, že je to príjemná zmena. Či už máte radi vodu alebo nie, faktom ostáva to, že naše telo sa z väčšej časti skladá práve z vody a zabezpečuje správne fungovanie všetkých funkcií v našom tele. Vedeli ste, že niektoré informácie o vode, ktorým možno veríte, nie sú vôbec pravdivé? Pozrite sa na mýty, ktorým ľudia ešte stále veria.
Prvý mýtus: Musíte piť aspoň 8 veľkých pohárov vody denne
Asi najznámejšie a zároveň zrejme najabsurdnejšie pravidlo, ktoré nám je vtĺkané do hláv hádam už od detstva. Nejde len o poháre plné čistej vody. Tento mýtus si môžete pokojne premeniť na litre alebo fľaše. Profesor a lekár Heinz Valtin vo svojom dokumente vysvetľuje, prečo sa jedná o jeden z najväčších mýtov týkajúcich sa vody a jeho hlavnou myšlienkou je, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, koľko vody by sme mali vypiť.
Pravdou však je, že vaša skutočná potreba môže byť viac ako 8 pohárov, alebo naopak, menej ako 8 pohárov vody denne. Neexistuje žiadne magické číslo, pretože objem, ktorý by ste mali vypiť, sa mení každý deň a závisí na výške, hmotnosti, teploty okolia, každodenných činností, a aj od toho, čo zjete.
Ako teda máte vedieť, koľko vody denne vypiť? Ešte kým vznikol tento mýtus, ľudia sa spoliehali na mechanizmus, ktorý ich na nedostatok vody upozornil. Nazýva sa smäd a možno ste o ňom už počuli. Keď sa napijete vždy keď budete smädní, je to postačujúce. Dajte však pozor na menšie deti. Na ich smäd by ste mali dohliadať vy.
Druhý mýtus: Ak ste už smädný, ste dehydrovaný
Keď sa na to pozrieme trochu prísnejším okom, je to vlastne pravda. Smäd je zvyčajne vyvolaný nízkym obsahom vody vo vašom tele. Nie je to však až také strašné, ako sa zdá. Normálna hladina smädu sa dostaví zvyčajne vtedy, ak telesná voda klesne o 2-4%. Pokiaľ nemáte problémy s obličkami, je to ešte v tolerancii. Dehydratácia sa stáva problémom, ak sa vaša telesná voda zníži o 5-8%. V tejto fáze však už môžete pociťovať závraty, únavu, bolesť hlavy a hlavne sucho v ústach.
Tretí mýtus: Nápoje pre športovcov sú najlepšie po cvičení
To však záleží na okolnostiach. Športové nápoje sú plné elektrolytov (iontových zlúčenín-solí), čo pomáha vášmu telu nahradiť látky, ktoré ste počas cvičenia stratili. Je to dôležité najmä preto, že pomáhajú udržiavať hladinu pH a majú vplyv aj na nervovú sústavu. Poznáte však nápoje od značky Gatorade? Tie už nie sú také dôležité. Dobrý marketing vás síce môže presvedčiť o opaku, no tento nápoj je dobrý len pri tvrdom a dlhom cvičení, ako napr. beh na dlhšie trate alebo niekoľkohodinová turistika na slnku. Dokonca aj vtedy je lepšia voľba dať si jedno malé pivko. Bez ohľadu na to, ako tvrdo ste makali, dobre urobíte, aj keď si dáte „iba“ čistú vodu.
Štvrtý mýtus: Voda vyplavuje toxíny z tela
Obľúbená mylná predstava o tom, že keď budete piť veľa vody, magickým spôsobom očistíte svoje telo od hriechov z minulého víkendu. Pitie dostatočného množstva vody zabezpečuje správne fungovanie metabolizmu, ktorého súčasťou je aj prirodzený proces detoxikácie pečene a obličiek, ktoré predsa fungujú správne, pokiaľ majú dostatok vody. Akýkoľvek ďalší extra príjem vody navyše tu nepomôže. Ak budete piť väčšie množstvo vody, môžete zabrániť detoxikácii vášho tela, no trochu iným spôsobom. Čím viac vody, tým menej soli v krvi, ktorá môže poškodiť vaše obličky a pečeň.
zdroj: interez.sk, vitals.lifehacker.com
Nahlásiť chybu v článku