Novodobým úkazom medzi mladými pármi je akási tichá neplodnosť. Nejde o neplodnosť, ktorá je chronická, ani ju neovplyvňujú žiadne medicínske faktory. Ide o neplodnosť, ktorú si chtiac-nechtiac zapríčiňujeme sami, a ani o tom nevieme. A pritom stačí zmeniť tak málo!
Hlavnými faktormi, ktoré znižujú šance počať dieťa, sú bežne známe, dostupné a často doslova vyhľadávané. Ide najmä o antikoncepčné pilulky, fajčenie a alkohol, no takmer zaručenou metódou, ako neotehotnieť, je aj samotná doba po pôrode a následné dojčenie. Žiadna z týchto „metód“ nie je stopercentne spoľahlivá. Okrem týchto a mnohých ďalších zdravotných indikácií je tu však ešte niečo, čo nám založiť si rodinu takpovediac zabraňuje. A to je náš bežný a každodenný život.
Príliš veľa trans-tukov
Konzumácia trans-tukov, ktoré bežne do tela dostávame prostredníctvom pečiva, pizze, čipsov či vyprážaných jedál, môže významne vplývať na plodnosť. U žien nemusí prísť ovulácia a u mužov sa zasa rapídne znižuje kvalita spermií. Nie nadarmo sa hovorí, že ak chcú partneri počať, mali by upraviť aj životosprávu. Tá totiž výrazne vplýva na to, či sa nám dieťatko na svet priniesť podarí alebo nie. Problém pritom vôbec nemusí byť priamo v našom tele, ale len v tom, čo do neho vkladáme. Na plodnosť sú dobré potraviny ako banány, celozrnné ryžové chlebíky, mandle, jogurty s bobuľovým ovocím. Tieto veci sú náhradou trans-tukov, ibaže v tom najzdravšom zmysle slova.
Nadmerná výkonnosť
Aj cvičenie vplýva na plodnosť, a to najmä vtedy, ak je ho veľa. Percento je prakticky rovnaké u žien ako u mužov. Spravidla ide o športovcov, ktorí sa venujú fitnesu alebo jednoducho príliš veľa času trávia v posilňovni budovaním svalovej hmoty. Okrem toho vynakladajú veľa energie, čo veľmi negatívne vplýva na reprodukčný cyklus. Výskumy už celé roky dokazujú a potvrdzujú fakt, že dlhé a intenzívne cvičenie ovplyvňuje schopnosť počať potomka. Menej v tomto prípade rozhodne znamená viac.
Nízky index telesnej hmotnosti
Jednoducho povedané, aj príliš štíhlym ženám, alebo naopak, príliš štíhlym mužom sa môže stať, že dieťa nepríde, pretože BMI nepustí. Ak máte BMI nižšie ako je norma, zvyšujete tak riziko ovariálnej dysfunkcie, neplodnosti, prípadne predčasného pôrodu. Poruchy príjmu potravy vedú k poruchám menštruačného cyklu, hormonálnej rozkolísanosti, nedostatočnej kvalite spermií či vynechávajúcej ovulácii. V tomto prípade nepomôže iné, len pribrať. Ak to nejde, sledujte aspoň koľko kalórií denne prijmete, aby ste ich prijali prinajmenšom viac ako je norma!
Psychika partnera
Keď je partner alebo partnerka pod tlakom, má stres v práci či neustále sa naháňa z jedného miesta na druhé, môže to mať za následok doslova vykoľajený organizmus. Ak si poviete, že vás sa to netýka, lebo vy stres nemáte, no zato denne prebehneme polovicu mesta, lebo sa ženiete z jedných potravín do druhých, zháňate to či ono a domov prídete vyflusnutá ako mentolový cukrík, potom sa zamyslite aj nad tým, či by nebolo načase spomaliť. Problém môžete mať vy, ale aj váš partner. Stres v akejkoľvek podobe reprodukčnému cyklu nepomáha, práve naopak.
Nesprávny lubrikant
Áno, aj lubrikačné gély sú často príčinou, prečo sa nám otehotnieť nedarí. Celá pointa je v zložení. I keď lubrikant nemusí mať spermicídny účinok, je možné, že jeho zloženie je natoľko husté, že spermie cez neho jednoducho prejdú ťažšie. A to má za následok, že sa k vajíčku nedostanú včas, prípadne sa k nemu nedostanú vôbec. V tom najhoršom prípade sa k nemu môžu dostať vysilené alebo poškodené. Nie je ničím novým, že ak je zárodok v tele ženy slabý, dochádza k tzv. premlčaným potratom, teda k potratom vo veľmi skorom štádiu tehotenstva. Maternica slabý zárodok jednoducho vylúči a mnoho žien netuší, že boli tehotné. Tie všímavejšie si uvedomia len to, že im menštruácia meškala, tie menej všímavé nevedia vôbec nič. Ak sa snažíte o dieťatko, kupujte správne lubrikanty. Na trhu a v bežných drogériových reťazcoch či lekárňach nájdete také, ktoré sú „baby friendly“, teda ich zloženie pohyb spermií k vajíčku podporuje! Sú o niečo drahšie, no účel splnia.
Skákajúci cyklus
Plodné dni sú niečím, čo by mala ovládať každá žena, ktorá sa s partnerom o dieťa pokúša. Mnoho žien však dnes bojuje s nepravidelným cyklom a vtedy je vypočítanie ovulácie priam nemožné. Ani denno-denné milovanie tomu nepomôže, pretože okrem stresu a prílišnej snahy sa k vajíčku nestíhajú dostať tie silné spermie. Platí totiž, že pri snahe o počatie by ste mali mať styk každý druhý až tretí deň. Za tento čas sa mužské spermie obnovia a nazbiera sa ich dostatočné množstvo na to, aby sa ich k čakajúcemu vajíčku dostalo čo najviac. Nuž, tak sa zdá, že počať dieťa nie je až také jednoduché.
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku