Možno aj vy poznáte situáciu, keď ste sa týždne trápili s diétou, dodržiavali ste predpísaný jedálniček, jedli len zdravé potraviny, často hladovali a aj tak ste neschudli. Podľa známej fitness bloggerky treba hľadať problém vždy v strave. Niekedy to však nie je v jej zložení ale práve v množstve. Aj menšie odchýlky v určitých potravinách dokážu urobiť poriadne veľký rozdiel. Príkladom sú nasledujúce fotografie, ktoré vás pravdepodobne zaskočia.
Amanda Meixner je fitness bloggerka a zdravý životný štýl ju skutočne napĺňa. Preto sa tejto oblasti venuje poriadne do hĺbky a svojimi fotografiami na instagrame otvorila oči množstvu ľudí. Je až zarážajúce, ako dokáže maličká zmena množstva určitých potravín navýšiť celý kalorický obsah jedla. Ak si nedáte pozor, váš obed môže mať pokojne aj dvakrát viac kalórií ako by mal mať. Aj grécky jogurt, ovocie a med, ktoré sú hádam v každej diéte dokážu „zradiť“.
Vľavo aj vpravo vidíme misku s rovnakými potravinami, no porcia napravo je takmer dva-krát tak kalorická, ako prvá možnosť. V ľavej miske je hrnček gréckeho jogurtu (2%), lyžica medu, 20 g 85% horkej čokolády, 1 šálka čučoriedok, polovica šálky jahôd a pol lyžice arašidového masla. Ideálne vyskladané raňajky s dostatočným obsahom proteínov, ovocných cukrov a zdravých tukov z čokolády i arašidového masla.
V miske napravo je len malá zmena v dávkovaní jednotlivých potravín. Množstvo medu i jogurtu je rovnaké, horkej čokolády je tu však 60 g. Ďalej miska obsahuje polovicu šálky čučoriedok, štvrtina šálky jahôd a 2 a pol lyžice arašidového masla. Chyba je tak zjavná. Ak chcete schudnúť, nenahradzujte zdravé ovocie a potrebné sacharidy z neho tukom z čokolády a arašidového masla. Aj keď ide o zdravé potraviny, ktoré by mal váš jedálniček zahŕňať, ovocie by malo mať stále prevahu.
Ďalší príklad toho, že servírovanie zdravých potravín môže byť často chybné. Aj keď sú na oboch tanieroch skutočne potrebné potraviny, ktoré dodajú telu cenné látky, treba si znovu posvietiť práve na tuky. Vľavo je porcia zložená z 2 vajec, 2 bielkov, 1 toastu, polovice avokáda a jedného jablka. Porcia predstavuje 507 kalórií.
Vpravo máme naservírované 4 vajcia, 2 bielky, 1 toast, celé avokádo, jablko a 2 polievkové lyžice arašidového masla. takáto porcia je zrazu dva-krát kaloricky väčšia, ako porcia na prvom tanieri. Ak sa chcete poriadne zasýtiť, no nechcete prijať veľa kalórií, vynechajte žĺtky. Pripravte si napríklad omeletu z dvoch vajec a dvoch bielkov navyše. Jeden bielok má totiž len 17 kalóríí. Rovnako je to s avokádom. Aj keď je to nesmierne zdravá potravina, obsahuje veľa tuku, takže v jednej porcii je štvrtina či polovica avokáda úplne postačujúca.
Tretí príklad demonštruje, aké je dôležité zahrnúť do jedálnička dostatok zeleniny. Bloggerka odporúča, aby si ľudia pri príprave jedla na tanier ukladali najprv zeleninu. Až keď bude tanier do polovice plný, priložte si mäso a prílohu. Vizuálne to bude pôsobiť ako veľká porcia a podarí sa vám sčasti oklamať aj mozog. Znovu netreba zabudnúť na zásadu, že zdravé tuky treba servírovať s mierou. Preto si posvieťte na avokádo alebo olivový olej a neprežeňte to ani s potravinami s vyšším obsahom sacharidov ako je fazuľa alebo hummus.
Aj na obrázku je jasne vidieť, že v porcii, kde je 392 kalórií sú zeleninou nahradené kalorickejšie suroviny. Tanier obsahuje 3 šálky čerstvého špenátu, 4 polievkové lyžice kuraťa, jeden a pol šálky paradajok, pol šálky fazule, jednu papriku, jednu lyžicu hummusu, 2 lyžice octu balsamico, 2 mini papriky.
Tanier so 776 kalóriami obsahuje 3 šálky špenátu, 6 lyžíc kuraťa, pol šálky paradajok, jednu šálku fazule, pol žltej papriky, 3 lyžice hummusu, 2 lyžice balsamico a 1 mini papriku.
Práve takto chcela fitness bloggerka ľuďom otvoriť oči. Nie je postačujúce, ak svoj jedálniček zahrniete zdravými surovinami. Nesprávne kombinácie sú často dôvodom zlyhania. Jedálniček by mal obsahovať najviac vlákniny a proteínov a až potom k nemu pridajte menej sacharidov a tukov. Samozrejme netreba zabúdať ani na pitný režim. Vyvarujete sa tak sklamaniu a zbytočným hladovkám, ktoré nevedú k ničomu inému, len jojo efektu a frustrácii.
zdroj: Jana, womenshealthmag.com
Nahlásiť chybu v článku