Toto si nemôžete nechať ujsť! Budeme svedkami nebeského divadla, čaká nás najväčší spln roka 2021

Hyriaková Kristína

Foto: TASR/AP

Už zajtra nás čaká najväčší spln v roku 2021. Pozorovať ho budete môcť aj vy a toto je dôvod, prečo je skutočne zaujímavý.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, na nočnej oblohe budeme môcť tento mesiac pozorovať superspln. Ten májový bude navyše najväčší v tomto roku. Nastane v stredu o 13:15, nebude ho však možné ho pozorovať. Pokiaľ ho chcete vidieť, mali by ste si privstať a pozorovať ho v stredu nadránom.

Spozorujete rozdiel?

Voľným okom pravdepodobne nebudete vidieť rozdiel a budete mať pocit, že je rovnaký, ako bol ten aprílový. Z astronomického hľadiska však bude veľmi zaujímavý, a to najmä tým, že vstúpi do úplného tieňa Zeme. Bohužiaľ, ukáz nastane v čase, keď u nás bude Mesiac pod obzorom. Fázu zatmenia si vychutnajú najmä v Oceánii, ale aj západ USA či východ Ázie, zatmenie potrvá 14 a pol minúty.

Pexels.com
Pexels.com

U nás zatmenie Mesiaca budeme môcť pozorovať o rok, 16. mája 2022. Májový spln je zaujímavý aj tým, že si vyslúžil prívlastok krvavý, čo súvisí s červenkavým sfarbením, ktorý dostáva Mesiac vďaka vstupu do tieňa Zeme. Na Slovensku si však tento pohľad budeme môcť vychutnať až 7. septembra 2025.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Najnovšie články