Predstavte si, že by ste niekomu mali požičať napríklad svoju zubnú kefku! Asi by ste si toto rozhodnutie dvakrát premysleli. Nejde však len o zubnú kefku. Je mnoho vecí, ktoré často svojim priateľom alebo rodine požičiavame, no radšej by sme s tým mali prestať. Dnes sa dozviete, ktoré to sú, a prečo by ste si ich mali nechať výlučne na osobnú potrebu. A hlavne, čo robiť, ak ste tieto veci náhodou požičali.
Lesk na pery, rúž, či balzam
Tento problém poznáme najmä my ženy. Vždy sa nájde nejaká kamoška, ktorá si balzam na pery zabudla doma. Myslíte si, že je v poriadku požičať jej ten svoj? Koledujete si o poriadne zdravotné problémy. Práve rúž, balzam alebo lesk je ideálny prenášač vírusových ochorení, ako je napríklad herpes. Aj keď ho už nie je vidieť, vírus môže jeho „majiteľka“ stále prenášať.
Ak sa na vašich perách náhodou herpes objavil, mali by ste sa zbaviť všetkej kozmetiky, ktorú momentálne používate. Radšej investujte do nového balzamu, ako by ste mali investovať do liekov, mastičiek a nedajbože antibiotík. Ak sa vám často tvoria napríklad kútiky alebo „žiabre“ v ústach, radšej rúž dezinfikujte tak, že ho pred použitím a po použití prejdete čistou vreckovkou.
Slúchadlá
Každému sa v uchu tvorí ušný maz a je to úplne normálne a prirodzené. Všetci však máme vo vnútri ucha inú „živnú pôdu“ pre baktérie. Ak si náhodou požičiavate slúchadlá od niekoho iného, riskujete, že toto prostredie narušíte. To môže viesť až k infekcii uší.
Svoje uši môžete ochrániť tak, že slúchadlá vyčistíte peroxidom vodíka, no dajte si pozor na množstvo. Radšej si vezmite tyčinku do uší, namočte ju v roztoku a tak čistite. Dobrý pomocník je aj obyčajný alkohol, ktorý plochu dezinfikuje. Slúchadlá by ste mali čistiť aspoň raz za týždeň.
Sponky do vlasov, gumičky a natáčky
Požičali by ste niekomu hrebeň? Ak si vravíte, že to predsa nemôže byť až také strašné, vyvedieme vás z omylu. Na hrebeni sa nachádza množstvo baktérií, preniesť si môžete časti pokožky a nebodaj nejakú kožnú chorobu. Všetky vlasové doplnky, ktoré prichádzajú do styku s vlasovou pokožkou sú jednoducho tabu. Ak sa chcete vyhnúť plesňovým ochoreniam a napríklad aj všiam, mali by ste požičiavanie hrebeňa a doplnkov dobre zvážiť.
Raz za čas by aj hrebene, sponky a napríklad natáčky mali prejsť údržbou. Každý mesiac by ste ich mali dôkladne poumývať a stačiť vám bude obyčajná mydlová voda alebo jarová voda. Následne ich nechajte uschnúť a môžete ich veselo používať, nie však požičiavať!
Deodorant
Pokiaľ sa jedná o deodorant v spreji, je to v poriadku, pretože tam nedochádza k priamemu kontaktu s pokožkou. Predstavte si však, že máte deodorant guličkový alebo tuhý. Pod pazuchou sa nie len potíme, navyše sa tu taktiež tvorí „mikroflóra“, ktorá je u každého iná. Veríme, že si medzi sebou nechcete vymieňať pot a rôzne baktérie.
Ak chcete predísť tomu, aby ste si na deodorant preniesli baktérie, používajte ho napríklad po sprchovaní, kedy je pokožka ešte stále relatívne čistá. Ak ho chcete vyčistiť, urobte to čistou vreckovkou alebo obrúskom namočeným v antibakteriálnej tekutine.
Uteráky
„Máš nejaký uterák?“ Toto je pomerne častá otázka, pokiaľ máte napríklad návštevu. Čo však býva dosť častá odpoveď: „Pokojne si vezmi môj“. Ak máte v kúpeľni uteráčik na ruky, pre hostí, mali by ste ho pravidelne meniť. V žiadnom prípade by ste však svoj osobný uterák nemali požičiavať, a to dokonca ani rodine. Vlhkosť v kúpeľni, ktorá tam neustále je, či chcete alebo nie, vytvára dokonalú živnú pôdu pre plesne a baktérie.
Nedávno sme vám priniesli informáciu, že uteráky by ste si mali meniť raz za 3-4 dni, resp. po 3 alebo 4 použitiach. Po sprchovaní nechajte uterák vyschnúť niekde mimo kúpeľne a po praní ich dobre prežehlite, aby ste zabránili rozmnožovaniu baktérií.
Manikúra a kozmetické potreby
Sú predmety, ktoré by ste naozaj mali používať len vy. Jedná sa napríklad o pilník na nechty, pinzetu, holiace strojčeky a napríklad aj manikúrové nožničky. Na týchto nástrojoch sa nachádzajú voľným okom neviditeľné čiastočky pokožky, no preniesť si môžete rôzne bakteriálne a plesňové ochorenia.
Po každom použití by ste mali tieto nástroje vydezinfikovať napríklad alkoholom. Čo sa jednorázových žiletiek týka, nevolajú sa jednorázové len tak pre nič za nič.
Starostlivosť o pleť a pokožku
Do tejto kategórie by sme radi zaradili hubky na umývanie tela alebo tváre. Taká hubka funguje aj ako náhrada peelingu, čo znamená, že odumreté časti pokožky sa odlupujú a zachytávajú vo vnútri špongie. Umyli by ste si takou hubkou tvár, keby ste tieto čiastočky videli voľným okom? Myslím, že nie
Po každom použití je potrebné hubku vypláchnuť v mydlovej vode a nezabudnite, že by ste ju mali meniť každé dva až tri mesiace.
Papuče
Príde vám návšteva, vy máte nedostatok papúč a čo urobíte? Ponúknete jej svoje! Veľká chyba. Vždy majte v zálohe nejaký ten pár navyše, ktorý bude určený len pre hostí, ktorí v ňom nebudú obutí dlhšie ako pár hodín. Nohy sa prirodzene potia, a to sú presne tie správne podmienky na množenie baktérií. Každý sme na plesňové ochorenia háklivý trochu inak. Niekomu stačí zájsť raz na plaváreň a chytí pleseň na prsty, iný chodí plávať pravidelne a slovo pleseň nepozná.
Čo sa týka papúč, ktoré doma nosíte vy, dávajte si pozor na mokré nohy po sprchovaní, prípadne spotené nohy počas horúcich letných dní. Radšej nechajte nohy vetrať a obujte sa, keď budú suché. Papuče by ste mali meniť raz za 6 mesiacov a raz za čas by ste im mali dopriať zvýšenú opateru. V obchodoch dnes už nájdete mnoho dezinfekčných prostriedkov, ktoré dokážu väčšinu baktérií zničiť.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku