Ak vidíme myš niekde vo filme alebo v rozprávke, zdá sa nám tento tvor celkom milý a neškodný. Problém však nastáva, keď sa nasťahuje k nám do domu. Myši ničia rôzne veci, či už je to jedlo, nábytok, oblečenie alebo aj knihy. Okrem zničených vecí však myši prenášajú množstvo baktérií a vírusov, z ktorých sa môžu časom vyvinúť až infekčné choroby. Mať v domácnosti myš je nočná mora. Ak už máte s touto nepríjemnosťou skúsenosti, určite viete, aké ťažké je sa tohoto malého tvora zbaviť.
Prinášame vám niekoľko skvelých trikov, s ktorými sa myší zbavíte okamžite. Ako aj pri našom zdraví, tak aj tu platí pravidlo prevencie. Tieto triky sú veľmi jednoduché a neminiete pri nich kopec peňazí, tak ako je to pri rôznych chemikáliách, ktoré si zakúpite v bežnom obchode.
Ako sa zbavíte myší rýchlo a nastálo?
Ak ste už vyskúšali všetko možné a stále sa k vám myši cez zimné obdobia nasťahujú, vyskúšajte niektorý z týchto trikov. Bez použitia agresívnych chemikálií alebo drastických pascí? Áno dá sa to. Tieto jednoduché triky vám pomôžu zbaviť sa myší veľmi rýchlo a bez veľkej námahy.
Esenciálny mätový olej
Myši neznášajú silné arómy a inak to nie je ani pri tomto oleji. Ak myši zacítia mätový olej, budú okamžite utekať z vášho domu. Táto jednoduchá metóda vám pomôže zabrániť, aby sa do vášho domu myši sťahovali, ale zároveň ich táto vôňa vypudí.
Budete potrebovať:
esenciálny mätový olej
vatu – vatové guličky
Ako na to?
Vatové guličky namočte do esenciálneho oleja a umiestnite ich na miesta, kde sa myši zvyčajne nachádzajú, tam kde vidíte diery. Ak máte k dispozícií čerstvú mätu priepornú, zasaďte ju do malých kvetináčov a umiestnite vonku pri vchodové dvere a ak máte, tak aj pri ostatných vchodoch do vášho domu.
Esenciálny klinčekový olej alebo celé klinčeky
Tak, ako pri mäte priepornej, tak ani pri klinčekoch u vás myš nezostane. Postup je úplne rovnaký ako pri triku s esenciálnym pepermintovým olejom.
Budete potrebovať:
esenciálny klinčekový olej alebo celý klinček
vatu – vatové guličky
Ako na to?
Vatové guličky namočte do esenciálneho klinčekového oleja a umiestnite ich v blízkosti úkrytov myší, pri dverách a na miestach, kde myš môže do vášho domu vstúpiť.
Pokiaľ chcete použiť metódu s celým klinčekom, zabaľte ho do bavlnenej látky a umiestnite na tie isté miesta ako vatové guličky. Táto metóda myši z vášho domu nie len vypudí, ale zároveň silný pach klinčeka zabráni opakovanému vstupu do domu.
Prípravky proti moliam
Ako všetci dobre vieme, prípravky proti moliam sú charakteristické hlavne svojim silným zápachom, ktorý je rôzny, ale vždy veľmi silný.
Budete potrebovať:
malé vrecúška alebo nádobky s viečkom
Ako na to?
Vezmite malé vrecúška/nádobky a urobte do nich niekoľko otvorov. Mali by byť dostatočne veľké na to, aby zápach dostatočne prerazil. Umiestnite do nich prípravok proti moliam a dajte na miesta, kde sa myši zvyčajne nachádzajú. Táto metóda pôsobí tak isto ako klinčekový esenciálny olej.
Tip od nás: Dajte si však pozor na naftalínové guličky, ktoré sú tiež používané ako prípravky proti moliam. Ak máte malé dieťa alebo domáceho maznáčika, dávajte si veľký pozor aby sa ich nesnažili zjesť. Naftalínového guličky sú totiž veľmi toxické.
Vykúšajte amoniak
Amoniak je chemická zlúčenina, ktorá sa taktiež označuje aj ako NH3. Je charakteristický svojim prenikavým zápachom, ktorý je v tomto prípade skvelým pomocníkom. Hneď, ako myši zacítia tento zápach, okamžite váš dom opustia.
Čo budete potrebovať:
malé nádobky s viečkom
amoniak
Ako na to?
Postup je rovnaký ako pri použití prípravku proti moliam. Amoniak však viete použiť aj na vyčistenie tých oblastí, kde sa myši najviac nachádzajú alebo vyčistiť myší trus.
Tip od nás: Pri manipulovaní s amoniakom buďte opatrní najmä ak máte malé deti alebo domácich maznáčikov. Zápach z amoniaku má nepriaznivé účinky pre dýchacie cesty.
Mydlo na pranie a Tabasco omáčka
Ak sa vám predošlé metódy nepozdávali a chceli by ste skúsiť ešte niečo špecifickejšie, vyskúšajte si vyrobiť domáci repelent na myši.
Čo budete potrebovať:
mydlo na pranie – 1/4 šálky
Tabasco omáčka – 1 polievkovú lyžicu
voda 1 liter
fľašku s rozprašovačom
Ako na to?
Vezmite si nádobu, kde zmiešate vodu s tabasco omáčkou a mydlom. Poriadne všetko premiešajte, prelejte do fľaštičky a nastriekajte na všetky oblasti kde sa myši vyskytujú. Táto zmes funguje skvele, myši totiž neznášajú zápach mydla ani pikantných pokrmov.
Použite alobal
Môže vám to prísť ako divná metóda, ale naozaj funguje. Je možné, že myšiam a potkanom vadí hluk, ktorý robí alobal, pocit na zuboch, ktorý práve hliníková fólia robí, alebo dokonca to môže byť preto, že sa im alobal zdá byť veľmi neprirodzený materiál. Nech už je dôvod akýkoľvek, veciam, ktoré sú pokryté alobalom, sa myši vyhýbajú.
Čo budete potrebovať:
alobal
Ako na to?
Hliníkovou fóliou zakryte veci, ktoré myši najčastejšie napádajú. Sledujte tento proces hlavne počas noci. Opäť predmety skontrolujte doobeda a sami uvidíte, že sa myši od vášho domu vzdialia, pretože nebudú mať potravu a alobal ich bude maximálne obťažovať.
Medený drôt
Medený drôt pomáha účinne bojovať proti hlodavcom. Myši totiž nedokážu rozhrýzť meď, preto bude táto obyčajná vec pre vás skvelou pomocou.
Čo budete potrebovať:
medený drôt
Ako na to?
Vezmite medený drôt a urobte z neho malé guličky, ktoré následne dajte do otvorov, malých vstupov, kadiaľ myši prechádzajú. Poriadne tieto guličky zatlačte tak, aby ich myš nemohla odstrániť a máte hotovo.
Pasca na myši
Zrejme jedna z najpoužívanejších metód je klasická pasca na myši, ktorú má doma snáď každý, kto býva v rodinnom dome. Táto pasca je skvelá najmä vtedy, keď máte v dome iba jednu myš. Ak ich máte viacero, máte dve možnosti. Buď si kúpite pascí viac a tak isto ich viac nastavíte, alebo budete tento trik opakovať s jednou pascou. Obe metódy fungujú.
Budete potrebovať:
pascu na myši
návnadu – kúsok jedla
Ako na to?
Návnadu umiestnite vo vnútri pasce, môžete použiť kúsok orecha, syra či slaninky. Pascu dajte na miesto, kde sa myš podľa vás vyskytuje. Myš zacíti vôňu jedla a pôjde za ním, dostane sa síce k jedlu, ale naspäť z pasce už nie.
Kúpte si mačku
Určite všetci dobre vieme, že mačka a myš sú a aj vždy boli nepriatelia. To platí stále a stále je známe aj to, že najlepšie problém s myšami vyrieši mačka. Ak máte v dome jednu alebo viacero myší, nechajte mačku v miestnosti, kde sa myši vyskytujú. Mačka bude reagovať inštinktívne a začne myši loviť a vy máte po starostiach. Takto isto to funguje aj vonku na dvore. Ak si kúpite mačku, nečudujte sa, že sa vám raz za čas objaví pri dverách mŕtva myš či potkan. Mačky to robia, aby sa vám pochválili s úlovkom a dali na vedomie, že žiadny nevítaný hosť váš dvor neobýva.
Nakoniec máme pre vás ešte zopár ďalších zaručených trikov:
Jedlá sóda je známa tým, že drží myši ďaleko od vášho domu. Pokropte ňou miesta kde sa myš nachádza – otvory alebo vstupy do domu a sami uvidíte že po myši nebude ani stopy.
Bobkový list vám taktiež pri problémoch s myšami pomôže. Pred spaním vašu kuchyňu a miesto kde je umiestnené jedlo posypte rozdrveným bobkovým listom. Zápach bobkového listu myši odpudzuje.
Mentolová zubná pasta sa postará o myši tak isto ako esenciálny mentolový olej. Miesta kde sa myši vyskytujú trochu potrite zubnou pastou. Takto sa zbavíte myší jednoducho účinne a natrvalo.
Cibuľa je taktiež skvelou alternatívou pri boji s hlodavcami. Jej silná aróma myši natoľko odpudzuje, že z vášho domu okamžite odídu.
Ak máte doma myši, určite jednu z týchto metód vyskúšajte a sami budete prekvapení, ako rýchlo funguje. Občas sú tie najjednoduchšie veci aj tými najúčinnejšími a inak to nie je ani pri týchto trikoch. Dajte nám vedieť, ktorý trik poznáte alebo ktorý sa vám zapáčil najviac.
zdroj: babskeveci.sk (Marianna), myhealthtips.in
Nahlásiť chybu v článku