Vedci dvíhajú varovný prst. Odolnosť ľudí voči antibiotikám sa za posledných 20 rokov zdvojnásobila

Hyriaková Kristína

Foto: pexels.com

Ľudia sa v súčasnej dobe snažia liekom vyhýbať a užívať ich len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné. Niekedy sa však chorobe nevyhnete a keď to prerastie do niečoho vážnejšieho, idete k lekárovi, aby vám predpísal antibiotiká. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak, niektorí ľudia konzumujú antibiotiká oveľa častejšie. Občas preto, že bývajú často chorí a niekedy aj preto, lebo im ich tak často predpisujú v prvom rade lekári. Ako uvádza portál IFL Science, podľa najnovšieho výskumu sa v mnohých častiach Európy prejavila rezistencia na antibiotiká používané na liečbu bakteriálnych infekcií spojených s bežnými žalúdočnými problémami. Podľa vedcov sa dokonca odolnosť voči týmto antibiotikám v posledných dvoch desaťročiach viac ako zdvojnásobila.

Foto: unsplash

Ľudia sú odolnejší

Podľa zistení, ktoré boli predložené v Barcelone na Európskom týždni gastroenterológie tento rok, v posledných rokoch stúpa rezistencia na antibiotiká, ktoré sa bežne používajú pri liečení infekcie helicobacter pylori, čo je baktéria, ktorá je spojená so žalúdočnými vredmi, lymfómami a rakovinou žalúdka. V prieskume viac ako 1 200 ľudí z 18 európskych krajín sa zistilo, že rezistencia na látky používané na liečbu tejto infekcie sa zvýšila z 9,9 % v roku 1998 na 21,6 % v roku 2018.

Ročne zomierajú tisíce ľudí

Rezistencia na antibiotiká sa vyskytuje vtedy, keď sa práve v baktérii začína vyvíjať tolerancia k farmaceutickým liekom, ktoré sú určené na jej liečenie. V posledných rokoch sa rezistencia na antibiotiká stáva problémom na celom svete a získava si pozornosť svetových lídrov, napríklad aj Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, ktorá požaduje strategické úsilie v boji proti tejto hrozbe pre zdravotnú bezpečnosť. V Európskej únii a v Spojených štátoch ročne zomiera 56 000 ľudí v dôsledku infekcie baktériami a rezistencii na antibiotiká.

Foto: unsplash

Zvýšené riziko rakoviny

Podľa Mayo Clinic je pravdepodobné, že viac ako polovica svetovej populácie infikovaná touto baktériou, no nemusí sa diať nič vážne, dokým sa u nich nevyvinú vredy. Vedecký výskumník Francis Megraud vyhlásil, že práve znížená účinnosť súčasných liečebných postupov by mohla spôsobiť vysokú mieru výskytu rakoviny žalúdka a ďalších stavov. Avšak vysoká odolnosť voči antibiotikám je často pripisovaná aj ich nadmernému užívaniu pri bežných ochoreniach, ako je napríklad prechladnutie alebo chrípka. Mario Dinis-Ribeiro tvrdí, že zvýšená odolnosť môže ohroziť preventívne stratégie pri liečbe helicobacter pylori.

Hoci mnohí ľudia chcú, aby ich bežné choroby, ako napríklad prechladnutie alebo chrípka hneď prešli a uchýlia sa k antibiotikám, aby celý proces liečby urýchlili, pravdou je, že by ste sa tomu mali radšej vyhnúť a užívať ich až vtedy, keď je to nevyhnutné. V opačnom prípade vám antibiotiká nemusia zaúčinkovať práve v momente, kedy to budete najviac potrebovať.

Najnovšie články