Vedci odhalili, že vypiť každý deň osem pohárov vody nemusí byť tá správna rada. Prišli na to výskumníci z University of Aberdeen, ktorý spolupracovali s ďalšími vedcami.
Ako informuje portál Ladbible, vedci skúmali 5 604 ľudí z 23 rôznych krajín vo veku od 8 dní do 96 rokov, aby pochopili, koľko vody ľudia skutočne potrebujú vypiť. V rámci výskumu vedci riešili, ako rýchlo sa voda v tele mení. Prišli na to, že pri pití vody je potrebné brať do úvahy množstvo faktorov. Iné množstvo vody vyžadujú ľudia, ktorí žijú v teplých krajinách a tehotné a dojčiace ženy.
Množstvo vody prijímame aj z potravy
Pre mužov vo veku 20 až 35 rokov je „obrat vody“ 4,2 litre vody za deň, pričom s vekom to klesá. Ženy vo veku 20 až 40 rokov je to 3,3 litra, čo taktiež klesá s pribúdajúcim vekom. Zistenia teda hovoria, že osem pohárov vody môže byť viac, ako ľudia skutočne potrebujú. A to najmä preto, že polovica vody, ktorú prijímame, pochádza z potravy.
Koľko vody by sme mali vypiť?
Pôvodný odhad toho, že by sme mali vypiť dva litre vody denne, podľa profesora Johna Speakmana z University of Aberdeen, vychádza zrejme z mierne nesprávneho výpočtu. Tiež dodáva, že je rozdiel medzi vodou, ktorú musíme vypiť a celkovým množstvom vody, ktoré musíme prijať. Skutočný potrebný príjem vody pre mužov je asi 3,6 litra na deň, do čoho sa rátajú aj potraviny.
Odhaduje sa, že ľudia potrebujú vypiť iba 1,5 až 1,8 litra denne, neexistuje však „univerzálne číslo“ pre príjem vody.
Nahlásiť chybu v článku