Jar nám pomaly ale isto začína klopať na dvere, o čom nesvedčia len teploty cez deň, ale aj čoraz častejšie štebotajúce vtáky na stromoch. Doteraz sme mali búdky s krmivom prázdne. Postupne ich obsah začína miznúť a to je neklamný znak, že o chvíľu príde čas aj na naše milé záhradky.
Ako začiatočníčka v záhradkárčení si rada nechám poradiť. Ešte radšej však skúšam vychytávky od skúsených záhradkárov a pestovateľov rastliniek v domácom prostredí. Týchto osemnásť šialene dobrých nápadov som našla len nedávno a rozhodla som, že ich nielen vyskúšam, ale rovno sa s nimi aj podelím s ostatnými. Takže, či už si počas tohto roka plánujete špiniť ruky s hlinou alebo nie, tieto nápady si určite uložte a raz ich možno využijete. Vaše rastliny, ale aj vonkajšok domu nielen oživia, ale spestria čas v záhrade a pri kvetináčoch aj vám.
Ušetrite si každoročné presádzanie
Neviem ako vy, ale ja nie som veľká fanúšička prerábania terénnych úprav zakaždým, keď sa mení ročné obdobie a kvety treba zo zeme vyberať a potom ich opäť zakopávať. Čas vonku je síce fajn, ale lopata a kopanie, to už nie. Ak si chcete túto robotu uľahčiť a nekopať jamy každú jar nanovo, postarajte sa o svoje sezónne rastliny týmto nápaditým spôsobom. Vykopte si jamu a vložte do nej prázdny plastový kvetináč alebo hrniec (všetko závisí od veľkosti rastliny a koreňov). Keď príde zima a rastliny bude treba ukryť do pivnice, jednoducho ich vyberiete. Počas zimy nádoby počká a na jar do nej môžete vašu okrasu opäť vysadiť. Bez zbytočného opakovaného kopania jám a hľadania toho správneho miesta.
Arašidová zemina
Arašidové škrupinky by bol hriech nevyužiť. Sú ideálne pre odľahčenie zeminy vo veľkých kvetináčoch a majú vynikajúce schopnosti ako absorbovať prebytočnú vodu. Sú oveľa lacnejšie ako kupovaná zemina a tak pri najbližšom presádzaní nezabudnite na tento trik. Na dno kvetináča nasypte najprv hrubšiu vrstvu polámaných arašidových škrupiniek. Perfektné!
Doprajte svojej záhrade dostatok vápnika
Myšlienka kompostu zaznieva vo svete čoraz hlasnejšie a čoraz viac ľudí ju nielen hlása ale aj praktizuje. Toto je šanca, ako sa môžete stať jedným z nich. Nevyhadzujte škrupiny z vajec, naopak odkladajte ich a potom ich podrvené rozsýpajte do zeminy pri jarnom prekyprovaní pôdy, alebo ich miešajte do zeminy pri presádzaní izbových rastlín. Vaše kvety a rastliny dostanú dostatok vápnika, vďaka čomu budú mať sviežejší vzhľad a krajšiu farbu a niektorým to dokonca môže dopomôcť aj k častejšiemu kvitnutiu či bohatšiemu nahadzovaniu plodov.
Chráňte svoju záhradu pred zvieratami
Neviete si rady s mačkami ani s vašim vlastným veselým brecháčom? Ako by ste aj mohli, keď najlepšia zábava je ničenie gazdininých rastlín. Tomu však môže byť koniec a vaša bylinková záhrada, či azalkový záhon budú opäť to čo bývali. Napichajte do pôdy okolo inkriminovaných miest plastové vidličky. Pri najbližšom zvieracom útoku vám pomôžu ich hroty. Minimálne mačky k vám už ničiť záhony nikdy nezavítajú. Zaručene.
Krásna bylinková záhradka aj na vašom balkóne
Ak máte byt a málo priestoru, no radi by ste si dopestovali vlastné bylinky, toto riešenie je určené práve pre vás. Vezmite jednu plastovú debnu, alebo väčší hliníkový lavór zdedený po starej mame. Na dno nasypte vrstvu arašidových škrupiniek, zasypte ich hlinou, nasaďte bylinky a do stredu dajte jednu mriežku, ktorá bude priestor oddeľovať. Slnečné a teplé miesto bude na začiatok to, čo vám pomôže vypestovať si krásny bylinkový „kontajner“.
Udržujte vlhkosť plienkami
Plienky nie sú len pre bábätka, alebo pre starších a chorých. Výborné využitie majú aj v záhradkárstve, len o tom ešte veľa ľudí nevie. Ak máte rastliny, ktoré na rast potrebujú vlhšiu pôdu, postarajte sa o nich s detskou plienkou, alebo veľkým kusom vaty. Umiestnite ju do spodnej časti črepník, kde bude môcť udržiavať vlhkosť dlhší čas. Je to skvelé riešenie najmä pre rastliny, ktoré si vyžadujú každodennú zálievku.
Zázračný síran horečnatý
Síran horečnatý je anorganická soľ, obsahujúca horčík, síru a kyslík. Vo veľkom sa používa v poľnohospodárskom priemysle, pretože napomáha zdraviu a vitalite rastlín. Síra a horčík sú nevyhnutné pre život rastlín, preto zmiešajte niekoľko lyžičiek tejto soli do nádoby na krhly a hnojte ním nielen črepníkové rastliny ale aj záhradu. Opakovať môžete raz, či dva krát do mesiaca. V záhrade ním stačí posypať pôdu v okolí rastlín a nemusíte ich ani zalievať. Semená v záhrade vám budú lepšie klíčiť a budete mať bohatšiu a krajšiu úrodu najmä paprík a paradajok. Obe tieto plodiny majú totiž sklon k nedostatku horčíka.
Nevylievajte vodu, v ktorej ste varili zeleninu
Veľmi zdravé hnojenie! Nevylievajte vodu, v ktorej varíte zeleninu. Obsahuje toľko živín, koľko si vaša pôda nevie predstaviť. Samozrejme, za predpokladu, že zeleninu nevaríte vo vode poriadne osolenej. Nechajte vodu dobre vychladnúť a so studenou popolievajte svoje črepníkové rastliny. Váš domov bude krásne zelený a šťastný.
Semienka v citrusovej šupke
Ak vysádzate semená – či už je to chilli paprička, alebo kríčkové paradajky – vysádzajte ich do vydlabanej kôry od citrusov. Okrem toho, že to na okennom parapete pôsobí naozaj roztomilo, po presadení do kvetináča môžete rastlinu prihnojiť. Z citrusovej kôry ju nemusíte vôbec vyberať, dajte ju do hliny tak ako je. Kôra sa v pôde rozpadne a rastlinku dobre prihnojí. Len jej nezabudnite v spodnej časti vyrezať dierku, aby mala kadiaľ odtekať voda, kým sa kôra rozloží.
Praktické využitie zbytočných tvárnic
Ak máte dvor alebo ste práve dostavali dom, určite vám niekde v kope neporiadku za domov ostalo zopár prebytočných tvárnic. Vďaka nim si môžete vyrobiť prekrásnu bylinkovú záhradku. Tvárnice ľubovoľne uložte, po celej ploche ich podložte kartónom a naplňte zeminou. Nasaďte bylinky a čakajte, kým vám vyrastie váš prvý krásny záhon.
Kávový filter, domáci pomocník
Tento praktický nápad je vhodný pre izbové rastliny. Ak máte pod rastlinami tanieriky alebo misky na odtekanie prebytočnej vody, viete o čom je reč. Vždy, keď prebytočnú vodu vylievate, vylejete aj veľa zeminy a drez v kuchyni tým nielen zašpiníte, ale pri troche „šťastia“ po čase aj upcháte. Pred najbližším presádzaním preto na dno kvetináča uložte kávový papierový filter. Do misky prepustí len vodu a zemina ostane tam, kde má.
Kompostovanie, kompostovanie, kompostovanie
Podobne ako pri vysádzaní do citrusovej kôry, aj škrupinka z vajíčok má podobné využitie. Navyše sa ľahšie rozloží v pôde. Ak sa vám nepozdáva nápad s citrusmi, no kompostovať by ste chceli aj tak, zasaďte semená do odložených vajíčkových škrupín. Existuje niekoľko dôvodov, prečo na tento účel použiť vaječné škrupiny. Sú zadarmo, sú plné vápnika a je to najlepší impulz pre vaše rastliny, aby rástli rýchlejšie a po presadení do črepníka alebo do záhrady mali v pôde dostatok potrebných živín.
Ruže v zemiakoch znamenajú nové ruže
Nemala som tušenie, že odrezky ruží sa môžu pestovať v zemiakoch. Je to jednoduché ako facka a vaše ruže budú nádherné. Odrezok z ruže zapichnite spodným koncom do menšieho surového zemiaku a čakajte. Zemiak pomôže ruži udržať vlhkosť, kým sa nanovo zakorení.
Zastavte inváziu rastlín
Niektoré rastliny sú síce oku lahodiace a preto si ich vysádzame do záhradky, no niekedy sa správajú ako burina a rozrastú sa aj tam, kde naozaj nemusia. Zastaviť to však neviete. Riešenie je úplne jednoduché. Ak máte s takouto rastlinou do činenia, zasaďte ju do plastového črepníka, ktorému predtým zrežete dno. Rastlina sa v pôde nebude rozpínať a rozrastať, no korene budú mať dostatok priestoru, aby ten kúsok, ktorý si vo svojej záhradke želáte, mal dostatok všetkého, čo k životu potrebuje.
Naštartujte semienka
Naštartuje svoje malé semienka na správny začiatok ich rastu vo vlastnom mini skleníku. Odrežte asi polovicu plastovej fľaše a nechajte si časť s dnom. Prikryte ňou kvetináč so semienkom (prípadne vaječnú škrupinu, alebo kôru z citrusu) a nechajte rásť.
Zahusťujte svoje rastlinky
Tento tip pozná veľa ľudí, no málokto ho aj praktizuje. Osvedčil sa najmä pri bylinkách, no aj pri niektorých izbových kvetoch. Keď vaše rastlinky dorastajú a majú už príliš veľké lístky, ktoré vám svojim vzhľadom (stratou farby, obschnutím, zhúžvaním, a pod.) dávajú najavo, že niečo nie je v poriadku, ostrihajte ich. Nesmie vám byť ľúto tých najkrajších časti, lebo práve tie budete musieť ostrihať. Strihajte končeky, kde sú lístky najmladšie. Po pár dňoch rastlinka nahodí nové lístky a do dvoch alebo troch týždňov bude krásna hustá.
Domáci sud s dažďovou vodou
Zbierajte vodu na polievanie vašej záhrady priamo z odkvapových rúr. Za domom vám nik neuvidí neestetické nádoby a môžete nielen ušetriť na platbách za vodu, ale svoje rastliny potešíte vodou bez chlóru a navyše odstátou. Nič lepšie im nemôžete dať.
Domáci zabijak buriny
Skombinovaním týchto troch zložiek, ktoré sa nájdu v každej jednej domácnosti, vyplienite burinu len sa za ňou zapráši. Trhanie buriny je pre málokoho príjemnou prácou a už vôbec si pri nej neoddýchneme. Do 1 litra vody pridajte ½ litra octu, šálku kuchynskej soli a šálku tekutého mydla. Poriadne premiešajte a striekajte na miesta, kde je burina. Pozor! Striekajte len tam, kde nie je tráva a rastliny, pretože roztok môže poškodiť, prípadne celkom zničiť aj tie. Je ideálny na burinu vyrastajúcu zo škár v chodníkoch, medzi dlaždicami, či v okolí obrubníkov. Ak je miesto, ktoré striekate vystavené slnečnému žiareniu, burina zmizne ešte rýchlejšie.
Aké vychytávky používate vo svojej záhradke vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), listotic.com
Nahlásiť chybu v článku