Hovorí sa, že vianočná ruža zjasňuje svit hviezd na zimnej oblohe. Ak ju máte na parapete okna, zažívate skutočné Vianoce. Aj keby ste doma nemali ani jedinú vianočnú guľu!
Poinsettia, prýštec či ľudovo vianočná ruža. Akokoľvek ju nazveme, každý hneď vie, o čo ide. Táto prekrásna rastlina, ktorej sú už v týchto dňoch plné pulty aj takých prevádzok, kam vôbec nepatrí, je jednou z najobľúbenejších a najpredávanejších rastlín zimnej sezóny.
Mnohí muži ju svojim polovičkám kupujú namiesto mikulášskych čokoládiek. Jej odtiene sú najrôznejších farieb: od sýtočervenej, cez jemnú ružovú a pastelovú až po smotanovobielu.
Ako sa o ňu starať
Problémom veľkej časti žien, ktorým sa ocitne doma na parapete vianočná ruža však je, že nevedia, ako sa o ňu správne starať, a preto dlho krásna nevydrží. V prvom rade si zapamätajte, že je to tropická rastlina, stále zelený ker, ktorého domovskou krajinou je horúce Mexiko, prípadne Stredná Amerika. Po vykvitnutí v našich podmienkach teda často zaniká, a to najmä vtedy, ak opustí podmienky skleníkov špeciálne upravených na to, aby v kvetináčoch vyrástla a my sme si za ňu potom v obchodoch zaplatili a netešili sa z nej ani týždeň či dva.
Avšak ak vyviniete trochu úsilia a zapamätáte si niekoľko zásad, z obyčajnej vianočnej ruže sa môže stať ozdoba vaše domácnosti počas celého roka. Samozrejme, ak sa vám do rúk nedostala rastlinka vypestovaná len na „týždňové“ použitie. V prvom rade je dôležité si všímať lístky. Keď začnú klesať, mali by ste ju okamžite nechať trochu preschnúť, pretože to signalizuje, že je preliata.
Ak vám ruža vydrží, dbajte hlavne na starostlivosť o listy. Pri odkvitaní je potrebné odrezať stonky kvetu do dĺžky asi 15 cm od úrovne pôdy.
Kvetináč s rastlinou umiestnite na tmavé a chladné miesto a nechajte ju tam až do mája. Po kvitnutí potrebuje vianočná ruža dlhodobejší oddych. S nástupom jari, konkrétne začiatkom mája, je potrebné rastlinku premiestniť na svetlejšie miesto a pokračovať v pravidelnej miernej zálievke. Ak chcete, aby vám v budúcnosti krásne bohato kvitla, používajte na ňu minerálne hnojivá. Kedy a ako ich používať, si už zistíte na konkrétnom danom výrobku. Hnojiť by ste vianočnú ružu každopádne mali aj počas kvitnutia, nielen pred ním.
Keď rastlinka začne nahadzovať púčiky, starajte sa o ňu trochu opatrnejšie, aby ste ich nezničili. Problémom pri vianočnej ruži býva hlavne prebytok vody. Takže so zálievkou opatrne nielen počas kvitnutia ale aj počas nahadzovania púčikov. Keď kvety vykvitnú, starajte sa o rastlinu ako obvykle počas najaktívnejšieho obdobia.
Pozor! Predtým, než začnete rastline zrezávať kvety, nasaďte si na ruky gumené rukavice. Šťava, ktorú vypúšťa, je totiž toxická a môže vám nepekne podráždiť kožu. Aké máte s vianočnými ružami skúsenosti vy? Vydržali vám alebo po sviatkoch zvyčajne putovali rovno do koša? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku