Chudnutie neznamená len diéty a obmedzovania. Niekedy celkom postačí naučiť sa stravovať vyvážene, správne a najmä primerane zdravo. Nič netreba preháňať. Dnes vám ukážeme príklad toho, ako by mal vyzerať váš denný jedálny lístok, ak chcete mať všetkého tak akurát.
Za všetkým hľadaj čas
V prvom rade začínajte každý deň tekutinami. Výhody vlažnej vody s trochou citrónovej šťavy sú nesporné, no ak nemáte radi kyslé, dajte si aspoň vodu. Telo by malo po spánku dostať bohatú nádielku vody na zriedenie krvi a rozbehnutie obehu. Raz-dva budete ako rybička. Vodu pite počas celého dňa tak, aby ste vypili aspoň 1,5 litra. Pred jedlom ju pite najneskôr 40 minút, po jedle ju nepite aspoň hodinu.
Raňajkujte v čase medzi ôsmou a deviatou hodinou. Na raňajky by ste mali prijať veľa vlákniny, ale aj bielkovín. Príkladom môže byť ovsená kaša alebo ovsené vločky s mliekom, orechmi a medom, v prípade slaných raňajok si môžete dopriať vajíčko.
Od desiatej do pol dvanástej by ste si mali dať niečo na zahryznutie v podobe kúska ovocia alebo zeleniny, prípadne tvaroh či jogurt, ktorý môžete pokojne dochutiť cukrom, ovocím, džemom alebo aj kakaom.
Nezabúdajte obedovať. Najlepšie medzi dvanástou a pol druhou. Dajte si teplú polievku, ktorou si prelejete črevá. Na obed si pokojne môžete dopriať aj dávku sacharidov. Nepohrdnite cestovinami, mäsom či prílohami. Nekonzumujte často vyprážané, fritované či mastné jedlá. Uprednostnite radšej pečené a grilované.
Olovrant si hoďte do úst medzi druhou a štvrtou popoludní. Vyváži ho ovocný šalát, koláčik s kávou alebo maslový chlieb. Nezabudnite konzumovať poriadne maslo, nie náhrady. Kvalitné maslo obsahuje veľa telu prospešných a aj potrebných tukov.
Večerajte medzi piatou a siedmou hodinou. Zákazy večerať po šiestej sú mýtom. Pozornosť treba sústrediť aj na životný rytmus. Jesť by ste mali naposledy dve hodiny pred spaním, takže pokiaľ chodíte spať o ôsmej večer, pokojne si dajte posledné jedlo o šiestej. Ak však bežne chodievate do postele medzi desiatou a jedenástou, potom si večeru vychutnajte aj o siedmej. Dajte si chudé mäso, chlieb so šunkou a zeleninou, ryby, praženicu alebo syry. Večera by mala byť bielkovinová.
Ak sa hýbete, najlepší čas na túto aktivitu je hodinu po večeri. Po cvičení si dajte sacharidový nápoj, napríklad mlieko s banánom, alebo misku ovocia – jahody, maliny, čučoriedky. Necvičte 2-3 hodiny pred spaním. Aby telo malo čas sa upokojiť po fyzickej aktivite.
Zdravý životný štýl nie je nič náročné. Nanajvýš to chce trochu disciplíny a nemusíte si nič odopierať. Ako sa vraví, pri všetkom je dôležité len načasovanie.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku