Zabudnite na stereotypy a podceňovanie. Toto sú ženy, ktoré si zaslúžia byť videné

Hyriaková Kristína

Foto: unnsplash, NE_VIDITEĽNÉ

Nikto z nás nepochybuje o tom, že doba sa posunula dopredu. Stereotypy medzi mužmi a ženami sa postupne stierajú a hoci to nie sú míľové kroky, stále je to lepšie, ako stagnovanie na mieste.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, nejedna žena sa v práci, ale aj mimo nej, stretáva s tým, že je nedocenená, poprípade ju nepovažujú za dostatočne kvalifikovanú. V mnohých povolaniach sa ešte stále vyskytujú ženy len minimálne, ak vôbec. Odhaduje sa, že ešte 77 rokov potrvá, kým budú na Slovensku zarábať rovnako ako muži, a to môžeme byť ešte rady.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mladé ženy v kreatíve (@ne_viditelne)

Ženy, ktoré sa chcú presadiť

Aj z tohto dôvodu vzniká množstvo inšpiratívnych projektov, ktoré sa snažia pomôcť mladým ženám presadiť sa v ešte stále prevažne mužskom svete. Taká je aj iniciatíva NE_VIDITEĽNÉ, ktorá sa snaží prostredníctvom jednoduchých vizitiek dostať do popredia šikovné ženy, vzdelávať ich a dodávať im potrebnú silu na to, aby sa presadili. Ženy majú vo všeobecnosti väčší problém dostať sa na vyššie pracovné pozície. Často to vyplýva hlavne zo stereotypov spojených s rodinou či materstvom.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mladé ženy v kreatíve (@ne_viditelne)

Stretávame sa so stereotypmi

Mladá žena bude chcieť mať čoskoro deti a z firmy odíde, staršia dá zase rodinu na prvé miesto. O tom, že takéto poznámky sú absolútne nevhodné, nemusíme diskutovať. Práve iniciatíva NE_VIDITEĽNÉ však ponúka možnosť všetkým ženám, aby vyšli zo svojej ulity a ukázali, že majú schopnosti ako nikto iný. „V našej komunite sa riadime rovnosťou – dávame priestor na prezentovanie sa copywriterkám, ilustrátorkám, tatérkam, art directorkám, grafičkám, PR manažérkam, vďaka čomu je rozhovor o to plnohodnotnejší a pestrejší,“ povedala Ivana, jedna z členiek výnimočnej platformy.

Odvážne ciele

Ako uvádzajú na svojej stránke, ich cieľom je

  • zvýšiť počet žien na kreatívnych líderských pozíciách
  • zlepšiť pomer žien a mužov v porotách kreatívnych súťaží
  • diverzifikovať kreatívne odvetvia, nie preto, lebo vyzerá zle, keď na mítingu vrcholového manažmentu sedia iba muži, ale preto, že ktokoľvek dokáže priniesť inšpiratívny pohľad na vec či inovatívne riešenia

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mladé ženy v kreatíve (@ne_viditelne)

Zároveň platforma na Instagrame zdieľa nielen samotné vizitky žien, ktoré sa chcú presadiť, ale aj zaujímavé informácie z rôznych pracovných oblastí, či už sú to rôzne triky na to, ako zvládnuť stres, no napríklad aj kreatívne inšpirácie.

Zviditeľnite sa

NE_VIDITEĽNÉ sú prvá platforma na Slovensku, ktorá sa zameriava na prezentovanie a podporu mladých ženských talentov. Projekt je však okrem iného výnimočný tým, že každý z nás má možnosť nominovať inšpiratívnu ženu, ktorá si zaslúži, aby bola videná. Či už chcete dať o sebe vedieť vy, alebo poznáte ženu, o ktorej by sme mali počuť všetci, je to len na vás. Dôležité je nemať strach a nabrať odvahu urobiť niečo výnimočné. Spoločne môžeme všetky ženy zlepšiť budúcnosť nielen nás, ale aj našich dcér a vnučiek.

Najnovšie články