Katie priznala, že jej trvalo približne 7 rokov, kým prišla na to, čo u nej funguje. Najprv skúsila byť vegánkou, potom vegetariánkou a potom sa opäť rozhodla vzdať všetkého živočíšneho a vrátiť sa k vegánstvu. Bol to začarovaný kruh, z ktorého ju nakoniec dostala úplne iná strava.
Keď objavila frutariánstvo, Katie hneď vedela, že to chce skúsiť. A keď prišla pandémia, naskytla sa jej perfektná príležitosť.
„Byť frutariánom obmedzuje to, čo môžem jesť, keď jem vonku. Od pandémie som však aj tak chodila von oveľa menej, takže prechod pre mňa nebol ťažký,“ vysvetlila frutariánka. Aby mala istotu, že nebude hladovať, vždy sa doma naje predtým, než niekam ide a pribalí si so sebou ovocie pre prípad, že by sa nemala kde najesť.
Jej najčastejšou voľbou v reštauráciách sú šaláty. Nedokáže sa z nich však najesť do sýtosti, a tak nosí vždy niečo so sebou.
Stravuje sa lepšie než kedykoľvek predtým
Predtým Katie konzumovala vegánske nezdravé jedlá vrátane pizze, cestovín a jedla so sebou a nezabúdala ani na niekoľko alkoholických nápojov týždenne.
Teraz jedáva surové ovocie a džús na raňajky a obed a potom na večeru slaný šalát alebo zeleninové jedlo. Jej obľúbeným jedlom sú cuketové cestoviny. Katie zároveň vysvetľuje, že ovocie a zelenina majú oveľa menej kalórií ako živočíšne a spracované produkty, a tak sa netreba báť jesť ich vo väčšom množstve.
„Mojím najviac jedávaným druhom ovocia je pravdepodobne vodný melón. Keď máte tri v nákupnom košíku, niektorí ľudia na váš hádžu zvláštne pohľady,“ hovorí Katie. Tá za týždeň zje minimálne 6 kusov z rôznych druhov ovocí a k tomu banány, celú debničku manga, škatuľku datlí a k tomu tri vodné melóny.
Katie si zároveň uvedomuje, že jej strava jej neposkytuje všetky vitamíny, ktoré jej telo potrebuje, a tak ich dopĺňa inak. „Dostať všetky živiny zo surovej vegánskej stravy, alebo akejkoľvek diéty, je problém. Vždy užívam doplnok B12 spolu s derivátom riasy DHEA/DHA a vitamínom D v zime, keď nie je toľko slnka,“ vysvetlila.
Nahlásiť chybu v článku