Chcete mať dlhodobý vzťah? Potom by ste mali začať so sexom oveľa neskôr, ako si myslíte

Lucia Mužlová

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aj keď je už Valentín definitívne za nami, tento sviatok lásky v nás pri hlbšom zamyslení vyvoláva viaceré otázky ohľadom vzťahov. Jednou z nich je, kedy je vlastne najvhodnejšia doba pre začatie sexu medzi partnermi, ktorí sa zatiaľ iba spoznávajú. Sú to hodiny, dni, týždne, či mesiace? Táto otázka vŕtala v hlave aj viacerým vedcom, ktorí chceli zistiť, ako obdobie, kedy páry začnú mať sex, pôsobí na to, ako dlho v samotnom vzťahu vytrvajú. Ich zistenia sú síce zaujímavé, no ako sa ukazuje, čo vedec, to názor.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kedy je optimálny čas na sex v začínajúcom vzťahu?

Odpoveď na túto otázku je tak komplikovaná, ako komplikované sú samotné vzťahy. Ani vedci si nie sú istí, kedy je najlepšie so sexom začať. Môže to byť niekoľko dní, cez niekoľko týždňov a v niektorých prípadoch sú to až mesiace. Jedným z dôvodov, prečo je v tomto smere ťažké robiť hodnoverné výskumy je, že veľa vedcov sa touto témou nezaujíma. Navyše výskumné vzorky, ktoré sa zúčastňujú týchto výskumov sú často veľmi špecifické, sú to zvyčajne študenti, čo neposkytuje dobrý prehľad o celkovej populácii. Niekoľko štúdií sa ale predsa len venovalo tomuto fenoménu, avšak ich výsledky sa líšia. Pozrime sa na ne.

Vzťah a sex

Počiatkom tohto storočia, profesorka komunikácie Sandra Metts zo Štátnej univerzity v Illinois vykonala štúdiu, ako bol vzťah vybraných párov ovplyvnený emocionálnou úrovňou. Zaujímalo ju najmä slovné spojenie „Milujem ťa“, a to či si ho páry medzi sebou vyslovili pred alebo až po tom, ako mali sex. Jej štúdia zahŕňala takmer 300 študentov. V skutočnosti zistila, že mnohé páry mali sex predtým ako si medzi sebou povedali toto slovné spojenie. Navyše, vyslovenie tohto spojenia sa spájalo najčastejšie s prežitím nejakej negatívnej skúsenosti a fungovalo ako forma ospravedlnenia.

Flickr/partie traumatic

Hoci štúdia nepriniesla presné načasovanie sexu, ukázala, že zdravý vzťah sa vyvíja podľa klasického scenára. Páry by sa mali najprv spoznať, potom mať prvý bozk a začať budovať vzťah, ktorý súvisí aj s fyzickými prejavmi sympatií.

Najdôležitejšie je, aby sa do ničoho nasilu nehrnuli“, treba sa uistiť, že všetko je pre obe strany príjemné“ uviedol psyhoterapeut Barton Goldsmith. Inými slovami, je dobré aspoň chvíľu počkať, kým sa vo vzťahu cítia obaja partneri príjemne. Tento čas je ale veľmi premenlivý.

Možnosť 1: Počkajte tak dlho ako to pôjde

V roku 2010, vykonal Dean Busby, riaditeľ školy rodinného života na Univerzite v Brighame štúdiu, v ktorej navrhol, že čím dlhšie budete odkladať sex, tým bude váš vzťah stabilnejší. Ideálne riešenie podľa neho je, čakať až do manželstva. Treba si ale uvedomiť, že táto štúdia a aj samotný Dean Busby nemusia pôsobiť dôveryhodne, najmä keď si uvedomíte, že štúdia a samotná univerzita je financovaná Cirkvou Ježiša Krista Svätých neskorších dní, známejšou pod označením mormóni. Je tu teda tendencia, že štúdia bola vykonávaná tak, aby výsledky štúdie korešpondovali s tým, čo si samotný výskumník na začiatku predsavzal.

Možnosť 2: Dajte tomu pár mesiacov

Flickr / bigbirdz

Toni Colemanová, psychoterapeutka z Washingtonu, že na základe jej štúdií je najlepšie začať so sexom, keď opadne prvotné nadšenie zo vzťahu, čo je obdobie približne troch mesiacov od začiatku vzťahu. Po tomto období je už pár dostatočne zoznámení, navzájom sa poznajú a sexom nemôžu nič pokaziť.

Možnosť tri: Dajte tomu pár týždňov

Barton Goldsmith, psychoterapeut z Kalifornie nesúhlasí s názorom kolegyne z Washingtonu. Myslí si, že doba ktorú stanovila je príliš dlhá a túžba po sexe po takej dlhej dobe začne upadať, čo nie je dobré. Jeho tvrdenie podporuje aj iná štúdia, ktorá tvrdí, že túžba po sexe po prejdení počiatočnej fázy vzťahu prudko klesá, a to najmä u žien.

Goldsmith zastáva názor, že ak partneri spolu strávia 36 hodín, sú dostatočne pripravení na to, aby mali spolu sex. Týchto 36 hodín samozrejme nemusí byť za sebou, práve naopak, Goldsmith to skôr myslel tak, že je to 36 hodín, ktoré ubehnú v priebehu niekoľkých dní či týždňov, čo sa partneri spolu stretávajú, napríklad pri spoločných posedeniach alebo spoločných aktivitách.

Ktorý z názorov sa vám najviac pozdáva? A ako dlho to trvalo vo vašom prípade?

Pozri aj: 10 znakov, vďaka ktorým viete, že s vaším vzťahom nie je niečo v poriadku

zdroj: babskeveci.sk (mmm), businessinsider.com

Najnovšie články