Zomrela najstaršia osoba na svete. Mala 119 rokov

TASR

Foto: profimedia

Vo veku 119 rokov zomrela v Japonsku najstaršia osoba na svete Kane Tanaka. V pondelok o tom informovali miestne orgány. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kane Tanaka sa narodila 2. januára 1903 v prefektúre Fukuoka na juhu Japonska. Počas života vlastnila niekoľko podnikov vrátane obchodu s rezancami a ryžovými koláčikmi moči. V roku 1922 sa vydala za Hidea Tanaku, spolu mali štyri deti a piate si adoptovali.

Zapísali ju do Guinnessovej knihy rekordov

Tanaka mala v roku 2021 na invalidnom vozíku niesť olympijskú pochodeň v rámci štafety pred letnými olympijskými hrami v Tokiu, pre pandémiu sa na nej však nemohla zúčastniť. V roku 2019 ju zapísali do Guinnessovej knihy rekordov ako najdlhšie žijúceho človeka. Jej obľúbeným koníčkom boli spoločenské hry, kaligrafia a riešenie matematických úloh.

Sústrasť nad Tanakaovej úmrtím vyjadril aj miestny guvernér Seitaró Hattori. Japonsko má podľa údajov Svetovej banky najstaršiu populáciu na svete – až 28 percent obyvateľstva je starších než 65 rokov. Podľa Guinnessovej knihy rekordov bola najstarším človekom na svete vôbec Francúzka Jeanne Louise Calment, ktorá v roku 1997 zomrela vo veku 122 rokov a 164 dní.

Najnovšie články