Vedeli ste, že až 27% ľudí zažíva ťažkosti pri zaspávaní? Ukázali to štatistiky a čo je horšie, tento problém môže byť signálom aj pre iné zdravotné ťažkosti, o ktorých človek možno ani netuší. Niektoré naše večerné či nočné rituály môžu náš spánok narúšať. Ktoré sú úplne najhoršie?
Fajčenie
Ak si pred spaním neodpustíte poslednú cigaretku, majte na pamäti, že nikotín má podobne stimulujúce účinky na telo ako kofeín. Spôsobuje teda zvýšenú srdcovú frekvenciu a nabudí vás. Ak chcete po cigarete hneď spať, zrejme to teda pôjde ťažšie. Vo všeobecnosti platí, že fajčiari majú oveľa väčšie problémy s nespavosťou ako nefajčiari.
Šport
Prečo by mal byť práve šport zlý? Pre spánok všeobecne je vhodný. Predlžuje pomalú fázu spánku, zmierňuje stres a podporuje rýchlejšie zaspávanie. Toto všetko funguje ale len vtedy, ak ste šport vykonávali minimálne 3-4 hodiny pred spaním, najlepšie 6.
Pitie vody
Ak pijete pred spaním príliš veľa vody, riskujete, že sa budete často budiť. To neznamená, že vo večerných hodinách nemáte piť. Dajte si však pozor na veľké objemy. Hrnček alebo hrnček a pol vody vám neublíži.
Relax
Aj oddych je pre spánok veľmi dôležitý. Nájdite si počas dňa čas, najlepšie medzi 13 a 16 a doprajte si trochu relaxu. Stačí, ak na pár minút privriete oči, zdriemnete si a zaradíte takýto oddych do bežnej dennej rutiny. Ľudia trpiaci nespavosťou často hovoria, že práve tento zvyk im pomáha najlepšie.
Tvorivá činnosť
Aj ručné práce sú forma relaxu. Hovorí sa, že keď pracujú ruky, hlava môže oddychovať. Ak maľujete, niečo tvoríte, počúvate hudbu, váš mozog síce pracuje, ale trochu iným spôsobom. Ak tieto činnosti vykonávate príliš neskoro, budete mať problém zaspať. Duševné úsilie vynaložené na kreatívnu činnosť by ste mali vynaložiť pár hodín pred samotným spánkom.
Pozor na elektronické zariadenia
Notebook, počítač, telefón, tablet, všetko, čo vyžaruje svetelné signály nášmu spánku škodí. Lepšie urobíte, ak si večer prečítate knihu namiesto noviniek na sociálnych sieťach. Mnoho z nás to nedodržuje, no ak si to vyskúšate minimálne na týždeň otestovať, uvidíte ten výsledok. Ani pracovať na notebooku v posteli sa neodporúča. Osloboďte myseľ a ostávajúce úlohy si radšej napíšte na papier ako úlohy na nasledujúci deň.
Tabletky
Dávajte si pozor na niektoré liečivá a vždy pozorne čítajte príbalový letáčik. Mnoho liekov spôsobuje nespavosť. Preto sa nečudujte, ak budete aj o pol noci nabudení. Potom sú tu tabletky, ktoré utlmujú, ako napríklad antidepresíva. Vždy sa poraďte s lekárom.
Strach a iné emócie
Emócie nás vedia často poriadne rozhodiť. Ak máte za sebou ťažkú hádku alebo nejaký vzrušujúci zážitok, nečudujeme sa, že nemôžete zaspať. Nepremýšľajte v noci a v posteli. Vždy myslite na to, že do postele by ste mali ísť s čistou hlavou. Ak vás bude niečo trápiť, čas kedy zaspíte sa bude predlžovať.
Horúca sprcha
Ak si myslíte, že horúci kúpeľ spánok podporuje, mýlite sa. Ak ste však nervózny, chladnejšia sprcha vás môže upokojiť a spánok by sa mohol dostaviť pomerne rýchlo. Horúca voda však spôsobuje značné problémy. Stimuluje prietok krvi do hornej časti tela. Taktiež podporuje vznik akné.
Spánok s domácimi miláčikmi
Nosiť si domácich miláčikov do postele nie je vôbec dobrý nápad. Spánok u zvierat totiž nie je rovnaký, ako u ľudí. Domáce zvieratá spávajú častejšie a aj počas dňa, preto sa v noci často budia a môžu zobudiť aj nás. Taktiež je to problém hygieny. Chlpy, roztoče, kúsky pokožky, to v posteli mať určite nechcete.
Pozri aj: Takto často by ste mali cvičiť, ak chcete, aby to malo správny účinok na vaše telo
Lucia M., adme.ru
Nahlásiť chybu v článku