Žiadna dvojitá brada ani kilogramy navyše. Odkedy som sa naučila týchto 12 pravidiel, moje fotografie vyzerajú bezchybne

Banana

Máte pocit, že akonáhle vezmete do rúk fotoaparát vy, výsledok je hotová katastrofa? Ako to robia ženy na Instagrame, že majú vždy tak skvelé fotky? Základný princíp nie je žiadna veda a aj keď ste amatérka a fotografovaniu sa nevenujete profesionálne, vďaka nasledujúcim tipom môžete svoje fotky podstatne vylepšiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stačí len dodržiavať pár pravidiel a výsledky vás prekvapia.

Pozor na pozadie


https://www.instagram.com/p/BlIqClLBeLr/?tagged=perfectselfie

Je skvelé, ak vaša tvár na fotografii vyzerá dobre, no nikdy nesmiete zabudnúť ani na pozadie. Nepekné budovy, rozbitý chodník alebo neporiadok môžu celú fotku pokaziť. Nemusíte si vyberať nádherné prírodné scenérie, možno vás prekvapia aj obyčajné vchodové dvere, pokiaľ sa dostanú do vášho merítka. Skúšajte sa pohrať aj s farbou pozadia. Ak máte svetlé vlasy, pokožku alebo oblečenie, čo tak nájsť nejaké pestrofarebné pozadie?

Nefoťte príliš zblízka


https://www.instagram.com/p/BZE5sisFuzs/?tagged=howtotakeaselfie

Ak je vaša tvár príliš blízko objektívu, skresľuje to jej črty. Nos vystupuje do popredia alebo sa neprimerane zužuje sánka a brada. Jednoducho nebudete vyzerať tak, ako v skutočnosti a na atraktivite vám to tiež určite nepridá. Stačí trochu oddialiť aparát a vznikne oveľa lepšia fotografia

Skúšajte uhol sklonu


https://www.instagram.com/p/BlO5-xuFDUz/?tagged=anglephotography

Fotografia nemusí byť nudná a môžete zaujať aj uhlom sklonu. Možno je za vami pekná budova alebo zaujímavý objekt. Buď sa pred neho len klasicky postavíte a vyfotíte, no plán za vami nebude až tak viditeľný alebo môžete skúšať rôzne uhly naklonenia a otáčania. Takto budete môcť zachytiť aj zaujímavé pozadie a rozohrať celú fotku.

Objekt fotenia nemusí byť v strede


https://www.instagram.com/p/BkVOrrpF59E/?tagged=photography

Jedným slovom – je to nuda. Ak chcete vyfotiť nejaký samotný objekt a zamerať sa naň, nevkladajte ho nutne do stredu fotografie. Posuňte ho nakraj, nech je medzi druhou a treťou tretinou obrázka. Niektoré fotografie majú i v nastaveniach možnosť rozdelenia plánu líniami, takže sa vám bude objekty umiestňovať oveľa jednoduchšie.

Nezabudnite na krásy okolo


https://www.instagram.com/p/BlcZuVDB8KN/?tagged=photography

Nemusíte fotiť len veci, ktoré boli vytvorené na obdivovanie ľudským okom. Fotky nie sú len o architektúre, pekných veciach, chutne vyzerajúcom jedle alebo ľuďoch. Čo tak rozhliadnuť sa okolo seba a všímať si viac detaily? Možno vás zaujme váš odraz v mláke, či zaujímavo vyzerajúci tieň. Nebojte sa popustiť uzdu svojej fantázie.

Vždy zachyťte dobré svetlo


https://www.instagram.com/p/BlBiHlGjHQB/?tagged=perfectselfie

Ani nesprávny uhol nedokáže pokaziť fotografiu tak veľmi, ako zlé svetlo. Zlé nasvietenie deformuje celú tvár, nenechá vyniknúť kontrastom, kvôli zlému svetlu zaniká vnímanie prvkov vpredu a vzadu, čím uniká hĺbka. Ak si chcete urobiť peknú selfie, niekedy stačí aj jeden krok a budete v lepšom svetle. Nechajte mäkké (ideálne) denné svetlo dopadať na svoju tvár a vyhnite sa tomu, aby bol zdroj svetla za vaším chrbtom. Inak by sa z vás mohla stať len čierna silueta v jasnom svetle.

Príliš ostré svetlo je na škodu


https://www.instagram.com/p/BlLbx9MD6rj/?tagged=perfectselfie

Chceli ste tvár nastaviť slnku, aby ste ju mali pekne osvetlenú, no je z toho len séria fotografií s pokrčenou tvárou? Svetlo, ktoré je tak silné, že kvôli nemu musíte žmúriť oči nie je dobrou voľbou. Okrem toho na fotografii vytvára „prepaly“, teda miesta, ktoré sú až príliš jasné, takže vidíte len biele škvrny. Ideálne svetlo na fotenie preto môže byť ráno a večer, pre neskúseného fotografa to určite nie je poludnie.

Zlé filtre


https://www.instagram.com/p/BPhV7vEju49/?tagged=badhdr

Rôzne editory alebo proces pridávania fotografií napríklad na Instagrame nám umožňujú využívať rozličné filtre. Nemali by ste to s nimi preháňať a všetko použiť s mierou. Najviac to platí o v minulosti obľúbenom režime HDR. Ten si ľudia zamilovali najmä na Instagrame, no tento filter už patrí do starého železa a je až príliš vysoko pravdepodobné, že ho nepoužijete správne.

Počkajte na správny záber


https://www.instagram.com/p/BlAuyZYgHL7/?tagged=perfectselfie

Nenáhlite sa a počkajte si na pekný záber v peknom prostredí. Aj okoloidúci zasahujúci do fotky môžu byť problémom. Vystihnite správnu chvíľu a dodáte fotke ten správny šmrnc a kúzlo toho čarovného momentu.

Nájdite ideálnu perspektívu pre selfie


https://www.instagram.com/p/BYQ1mjdlyJi/?tagged=howtotakeaselfie

To najhoršie, čo môžete urobiť je fotiť svoju tvár smerom zdola. Toľko nepekných uhlov ako z tejto perspektívy už inak nenájdete. Pokúste sa experimentovať a hľadajte pekný uhol fotenia. Vyhnite sa aj stále rovnakým typom fotiek, kedy sa fotíte stále z tej istej strany v domnienke, že je to vaša krajšia strana tváre. Vždy rovnaké fotky pôsobia monotónne a sú už opozerané. Čo tak fotka zhora, keď ležíte na lavičke alebo náklon objektívu?

Nebojte sa nepohodlnej pózy


https://www.instagram.com/p/BC4VYQYhNaD/?tagged=photographerpose

Samozrejme nie je reč o vašej selfie. V nepohodlnej póze by ste určite vyzerali neprirodzene a kŕčovito. Hovoríme o fotkách prírody, architektúry alebo rôznych objektov, ktoré chcete zachytiť. Nebojte sa pri hľadaní správneho uhla ľahnúť do trávy, či postaviť sa na lavičku.

Ideálna perspektíva celku


https://www.instagram.com/p/BlcTwbVBpZO/?tagged=photography

Ak chcete zachytiť celú svoju postavu je dôležité hľadať tú správnu perspektívu. Fotenie postavy, ktorá stojí je možné zhora, no vyhovovať bude len vysokým štíhlym ženám, pretože ich postavu môže trochu skrátiť. Pohľad zdola pomôže nízkym a útlym dievčatám, no môže pridať zopár kíl. Ak sedíte, pravdepodobne bude lepšie fotiť vás zhora a zachytiť prostredie. Všetko však záleží od osvetlenia, scenérie a vašej polohy. Skúšajte rôzne uhly a ak ich porovnáte, určite prídete na to, ktorý je najlepší.

Pozri aj: Ak budete poznať tieto rady podľa typu postavy, budete v džínsoch vždy vyzerať fantasticky

Jana, adme.ru

Najnovšie články