Každoročne skončia v odpadkoch tony jedla, ktoré sa vyhadzujú predovšetkým kvôli koncu dátumu spotreby, čo má byť pre spotrebiteľov hlavným znakom, že jedlo už nie je dobré. Môžeme sa ale skutočne tohto údaju pridŕžať a vyhadzovať zaradom všetko, čo je podľa obalu pokazené?
V koši má každý rok skončiť viac ako 40 percent nakúpených potravín a okrem plytvania surovinami, nás toto stojí aj nemalé peniaze. Dátum vypršania spotreby sa pritom dáva len odhadom a často sa stáva, že v koši skončia aj výrobky, ktoré ešte vôbec neboli pokazené.
Pri nižšie uvedených potravinách na dátum spotreby vôbec nemusíte pozerať, stačí len poznať pár užitočných rád.
Vajíčka
Jednoduchým testom veľmi rýchlo zistíte, či sú vajíčka vo vašej chladničke ešte dobré alebo ich je potrebné urýchlene vyhodiť. Nalejte vodu do väčšej priehľadnej nádoby a položte do nej vajce. Ak ostane na spodku misky, môžete ho pokojne použiť do pripravovaného jedla. Ak však vypláva navrch, obsahuje už veľa vzduchových bublín, ktoré sú znakom toho, že je vajíčko pokazené.
Jogurt
Jogurt skladovaný v chladničke vám vydrží jeden až tri týždne a to vďaka svojim dobrým baktériám. Keď tieto živé kultúry začnú postupne odumierať, kazí sa aj samotný jogurt. Zistíte to podľa toho, že sa začne na jeho vrchu tvoriť pleseň alebo sa v ňom začne nahromaďovať veľké množstvo vody.
Surové hovädzie mäso
Tepelne neupravené hovädzie mäso začne po čase silno zapáchať a získa lepkavý povrch. Ak ste naň zabudli, v takomto stave ho už nepripravujte a ihneď ho vyhoďte.
Humus
Pokazený humus sa vyznačuje svojou kyslou chuťou.
Olivový olej
Ak už olivový olej nevonia po olivách, no pripomína skôr zápachom motorový olej, je zle. Najlepšie urobíte, keď ho vylejete a zaobstaráte si nový.
Ryby
Čerstvé ryby by sa mali skonzumovať do 36 hodín od zakúpenia a vyznačujú sa typickou vôňou rýb. Ak však začnú prenikavo zapáchať a majú na sebe hustý slíz, mali by ste ich vyhodiť.
Zelenina a ovocie
Pokazená zelenina s ovocím začínajú po čase meniť svoju obvyklú štruktúru s farbou a môžu sa na nich objaviť žlté či tmavé fľaky. Zo začiatku ich je možné vykrojiť, no pri rozšírení na väčšinu plochy už tieto potraviny doslúžili.
Syry
Čím viac vody syr obsahuje, tým sa rýchlejšie pokazí. Z tohto dôvodu najkratšie vydrží cottage cheese a mäkké syry. Ak spozorujete čo i len malú pleseň, treba vyhodiť celé balenie. Okrem toho pokazený syr začne zapáchať.
Kyslé mlieko
Najlepším signálom, že sa kyslé mlieko pokazilo je zmena jeho štruktúry, vône a konzistencie. Objaví sa tiež výrazný zápach či pleseň.
Chlieb
Pri chlebe platí to isté pravidlo ako pri syroch, teda ak zbadáte na ňom čo i len malý fliačik plesne, je potrebné ho vyhodiť. Pleseň sa rýchlo šíri a nie je vylúčené, že sa škodlivé látky preniesli už aj do jeho vnútra. Ak však na chlebe pleseň ešte nie je, no stvrdol, môžeme ho použiť na strúhanku alebo ako krmivo pre zvieratá.
Saláma
Pokazené salámy a šunky produkujú podivný zápach, ktorý jasne signalizuje, že potravina vo vašej chladničke doslúžila. Ak sa na nej k tomu vytvoril slizký povrch, vyhoďte ju, začali sa v nej premnožovať baktérie.
Lucy, sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku