Vyzerá to tak, že každý týždeň je tu nová štúdia či správa, ktorá sa týka nášho zdravia. Nie vždy je v našich silách všetky z nich zachytiť a zapamätať si ich. Len v roku 2016 prišli vedci s viacerými dôkazmi o tom, čo zásadne ovplyvňuje naše zdravie. Definitívne sa odhalilo, či káva spôsobuje alebo nespôsobuje rakovinu, ale vedci predniesli aj nové zistenia týkajúce sa napríklad červeného vína. Aby ste aj vy vedeli, čo je mýtus a čo pravda o vašom zdraví, prečítajte si v náš článok.
Spôsobuje cukor hyperaktivitu?
Nie. Cukor hyperaktivitu u detí nespôsobuje. Treba mať však na pamäti, že prídavné látky, zvyčajne umelé farbivá pridávané do sladkostí hyperaktivitu spôsobovať môžu. Takže, ak budete, najmä deťom kupovať sladkosti, preštudujte si zloženie. V prípade, že sú v potravine použité prídavné látky, ktoré môžu spôsobovať hyperaktivitu, musí byť táto informácia na obale jasne uvedená.
Sú sirupy proti kašľu účinné?
Nie. Už pred nejakým časom sa lekári zhodli na tom, že voľne predajné lieky proti kašľu majú veľmi malý účinok. Látky ako kodeín a antihistaminiká, ktoré sa v nich nachádzajú, sú často v lieku obsiahnuté v malej koncentrácií. Účinnosť liekov proti kašľu, ktoré sú na predpis by mali ale zaručená.
Pomáha olivový olej pred ochoreniami srdca?
Áno. Dlhoročné štúdie a pozorovania poukazujú na to, že ľudia, ktorí často využívajú olivový olej, majú nižšie riziko ischemickej choroby srdca. Štúdie zamerané na stredomorskú kuchyňu, kde je olivový olej jednou zo základných zložiek takisto ukazujú, že takáto strava znižuje riziko ochorení srdca. Všeobecne platí, že v olivovom oleji je množstvo zdravých antioxidantov, vďaka čomu pôsobí blahodárne na náš organizmus. Pri kúpe však voľte kvalitné extra panenské oleje a používajte ich najmä v studenej kuchyni.
Spôsobujú sladené nápoje cukrovku?
Áno. Sladké nápoje sú spojené so zvýšenou možnosťou vzniku cukrovky II. typu. V porovnávacích štúdiách vedci zistili, že tí, ktorí pili denne jeden až dva poháre sladkých nápojov mali o 26% väčšiu pravdepodobnosť rozvoja cukrovky oproti ľuďom, ktorí si takýto nápoj dopriali iba raz za mesiac. A nie je to len cukrovka, ktorá vyplýva z konzumácie sladkých nápojov. Veľkým problémom je obezita a ďalšie zdravotné komplikácie s ňou spojené.
Potrebujeme opaľovací krém s faktorom vyšším ako 30?
Nie. Rozdiel medzi ochranným faktorom 15, 30 a 50 nie je až tak lineárny, ako by sa mohlo javiť. Dôležitou je správna aplikácia krému a tiež jeho opätovné nanášanie. Takisto je potrebné sledovať, či krém odflitruje obidva typy žiarenia a to UVA a UVB.
Spôsobuje glutamát sodný bolesti hlavy?
Nie. Hovorí sa o tom, ako o syndróme čínskych reštaurácií, kde sa vo veľkom používa glutamát ako stimulant chuti. No žiadna vedecká štúdia nedokázala, že by glutamát sodný spôsoboval bolesť hlavy.
Spôsobujú orechy obezitu?
Nie. Ak nebudete denne konzumovať kilá orechov a mandlí, tak vám žiadna obezita nehrozí. Práve naopak. Orechy a mandle síce obsahujú tuky, no tie sú považované za tie „zdravé“ ktoré znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi a pôsobia tak blahodárne na náš organizmus. Okrem toho sú orechy významným zdrojom bielkovín, antioxidantov a vlákniny. Je preto ideálne zaradiť orechy do svojho každodennného jedálnička.
Je chôdza rovnako efektívna ako beh?
Áno. Ale záleží od toho, čo chcete dosiahnuť. Ak sledujete celkové zdravotné benefity, potom je chôdza pre vás vhodnejšia ako beh. Ak je vašim cieľom chudnutie potom intenzívny tréning bude pravdepodobne vhodnejší. No beh je spojený so zvýšením rizikom úrazu alebo tiež opotrebovaním kĺbov.
Je pitie ovocných štiav rovnako dobré ako jedenie ovocia?
Nie. Jednou z najzdravších zložiek, ktoré sa nachádzajú v ovocí je vláknina. Tá je obsiahnutá práve v dužine ovocia. Navyše vláknina napomáha k efektívnemu vstrebávaniu živín a vitamínov z prijatého ovocia.
Je tmavý chlieb zdravší ako biely chlieb?
Nie. Je treba brať na vedomie, že výrobcovia v snahe urobiť svoje produkty „zdravšie“ tak biely chlieb dofarbujú, napríklad karamelom. Ak chcete jesť chlieb, ktorý by mal byť zdravší ako klasický biely chlieb, kupujte len výrobky označené ako celozrnné. Označenia ako viaczrnný, tmavý či dokonca grahamový nemajú žiadne ukotvenie v legislatíve, a tak výrobca môže použiť na tieto výrobky aj klasickú bielu múku.
Môže výrivka spôsobiť, že vám bude zle?
Áno. Výrivka alebo jacuzzi s horúcou vodou môžu byť skvelou živnou pôdou pre rozličné baktérie. V takom prípade musí prevádzkovateľ zariadenia zabezpečovať dostatočnú hygienu, čo nie vždy funguje úplne na 100%. Navyše niektoré výrivky môžu byť kontaminované aj parazitmi, na ktoré bývajú krátke aj dezinfekčné prostriedky. Neznamená to ale, že by ste sa mali takejto forme relaxu vyhýbať, len sa vyvarujte náhodnému prehltnutiu väčšieho množstva vody.
Spôsobuje káva rakovinu?
Nie. V júni 2016 uviedla svetová zdravotnícka organizácia pre výskum rakoviny, že nenašla žiadny dôkaz o tom, že by pitie kávy malo karcinogénne účinky. Jedným dychom však organizácia dodáva, že pitie veľmi horúcich nápojov môže spôsobiť rakovinu pažeráka, aj keď to nie je najbežnejšia príčina rozvoja tohto druhu rakoviny. Po dlhú dobu sa svetová zdravotnícka organizácia domnievala, že pitie kávy môže spôsobiť rakovinu močového mechúra, ale v roku 2015 tento predpoklad zavrhla. Naopak najnovšie štúdie ukazujú, že pitie kávy môže znížiť riziko rakoviny pečene, ale napríklad aj maternice. Dôležité je ale vyberať si kvalitnú, nie veľmi prepraženú kávu.
Zvyšujú vajcia hladinu cholesterolu v krvi?
Nie. Aj keď vajcia obsahujú pomerne významné množstvo cholesterolu, ich konzumácia nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.
Môžem piť veľa vody?
Áno. Ak vynakladáte veľkú fyzickú aktivitu, je jasné, že spotreba vody v organizme sa zvyšuje a je potrebné tekutiny dopĺňať. Problémom môže byť napríklad namáhavá fyzická práca v letných dňoch a pitie výhradne čistej vody. Vtedy telo prichádza o cenné minerály, ktoré je potrebné doplniť. Je preto dobré v takom prípade zaradiť do pitného režimu aj minerálnu vodu, alebo iontový nápoj, ktorý doplní vyplavené minerály.
Môže jogurt zmierniť zažívacie problémy?
Áno. No razom je potrebné dodať, že je dôležitá tiež voľba správneho jogurtu. Mnohé zdravé baktérie nachádzajúce sa v jogurte musia prejsť cez „nehostinné“ prostredie žalúdka plného kyselín. Preto je dobré voliť si jogurty s probiotickými kultúrami, ktoré sa dokážu dostať až do čriev. Tiež je dobré voliť si jogurty, ktoré nemajú pridaný cukor.
Budem mať belšie zuby po používaní bieliacich zubných pást?
Nie. Podľa americkej zubnej asociácie bieliace zubné pasty pôsobia na povrchu skloviny. Aby sa ale dostavilo vybielenie, je potrebné preniknúť pod sklovinu. To sa robí odborným bielením u zubára. Navyše bieliacie zubné pasty môžu obsahovať zmes chemických látok, ktoré na váš organizmus nemusia pôsobiť najlepšie.
Je bezpečné ohrievať jedlo v mikrovlnnej rúre v plastových miskách?
Áno. Ale iba vtedy, ak je nádoba určená na použitie v mikrovlnnej rúre. Bežné plasty obsahujú ftaláty, ktoré sa zahrievaním uvoľňujú, a tak skutočne môžu prestúpiť do jedla. No plasty určené do mikrovlnky tieto látky neobsahujú a sú tak bezpečné.
Môže sledovanie televízie poškodiť zrak?
Nie. Podľa americkej akadémie oftalmológie pozeranie sa na LCD obrazovky nepoškodzuje váš zrak. To ale neznamená, že oči sa pri pozeraní na obrazovku nedokážu unaviť. Vtedy si treba dať prestávku a oči nejaký čas nezaťažovať. No poškodenie očí vám nehrozí.
Je červené víno zdravšie ako biele?
Áno aj nie. Tento poznatok sa v posledných rokoch často od štúdie k štúdiu mení. Pri nedávnej štúdií účinku červeného vína v spojitosti s chorobami srdca sa zistilo, že víno nemalo významný vplyv na zníženie srdcovocievnych ochorení. Iné štúdie však toto vyvracajú. Pravdou ale je, že červené víno obsahuje v sebe viac zdravých látok a má menší obsah cukru, takže by malo byť o niečo zdravšie ako biele víno.
Je balená voda lepšie ako voda z kohútika?
Nie. Na Slovensku je na väčšine územia kvalitná pitná voda, a tak nie je dôvod kupovať si balenú vodu. Ak však cestujete do zahraničia a najmä do krajín s menším hygienickým štandardom, vtedy je lepšie dočasne siahnuť po balenej vode a vyhnúť sa ta prípadným zdravotným problémom.
zdroj: babskeveci.sk, businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku