Dentálna hygiena je mimoriadne dôležitá. Zdravé zuby a ústna dutina ovplyvňujú nie len chod a zdravie celého organizmu, ale čím ďalej tým viac, je to aj otázkou celkovej vyzáže a psychickej pohody. Momentálne svetom vedy otriasajú informácie o dentálnych nitiach. Používate ich aj vy?
Dentálnou niťou by sme si medzizubný priestor mali čistiť ešte pred samotným čistením kefkou. Pomáha nám odstraňovať čiastočky zaseknuté medzi zubami a taktiež nám dodáva svieži dych. Čo je však alarmujúce je fakt, že niektoré dentálne nite v sebe obsahujú rad nebezpečných chemických látok a to perfluóralkylové a polyfluóralkylové látky (PFAS).
Nedávna štúdia skúmala, v akom množstve sa tieto látky nachádzajú v krvi človeka. Výsledky boli alarmujúce a vedci zdôrazňujú, že aj zloženie tohto produktu by sme si mali najskôr poriadne preštudovať. Pred rokom sa uskutočnila konferencia, v ktorom americká agentúra životného prostredia rokovala o obsahu PFAS v pitnej vode. Výsledky žiaľ verejnosť nepozná, pretože médiá mali prístup na konferenciu zakázané a nevzišli z nej žiadne prístupné a verejné dokumenty.
Pitná voda a zubná niť nie sú jediné veci, kde tieto látky môžete nájsť. Nachádzajú sa aj na hladkých a vodeodolných produktoch, ďalej v nábytkových textíliách, ale aj v obaloch jednotlivých potravín. Dá sa povedať, že tieto chemikálie sú prakticky všade okolo nás. Čo je zrejme najhoršie, postupne sa hromadia v tkanivách zvierat a aj ľudí.
Čo môžu tieto látky spôsobiť? Akonáhle sa zistilo, že sa usádzajú v tkanivách, prebehol veľký výskum, ktorý potvrdil, že majú vplyv na celkový imunitný systém, môžu poškodiť pečeň, ovplyvňujú vývoj plodu a zvyšuje sa aj riziko rakoviny. Tieto chemické látky priľnú k bielkovinám a zhlukujú sa najmä v obličkách a pečeni. Na vzorke 178 žien sa zistilo, že majú v tele 11 rôznych PFAS zlúčenín. Zdroj kontaminácie mohol byť ako sme už spomenuli vyššie, z rôznych faktorov. Najprekvapivejším však bola zubná niť.
Vedci analyzovali rôzne značky a prítomnosť nebezpečných PFSA našli u 18 výrobcov. Samozrejme, netreba mať obavy. Žiadna štúdia jasne nepreukázala, že používanie dentálnej nite priamo vedie k zdravotným ťažkostiam. Výsledky vzišli zo štúdie, ktorá sa sústredila hlavne na obsah organických fluoridov.
PFAS sa nachádzajú takmer všade, preto to, že používate zubnú niť je to najmenej. Dôležité je, že spotrebitelia o tejto skutočnosti vedia a môžu si vybrať značky, ktoré PFAS neobsahujú. Momentálne prebiehajú mnohé výskumy a o týchto látkach ešte určite budeme počuť. Nateraz však všetko ostáva na našom zvážení.
Lucia M, sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku