Osteochondróza je druh degeneratívnych zmien chrbtice. Najčastejšími príznakmi prvej fázy ochorenia je bolesť, ktorá vyráža najmä do oblasti krížov a krčnej chrbtice. Pociťuje ju až 90% ľudí s nižším indexom telesnej hmotnosti, resp. príliš štíhli ľudia.
V súčasnosti ešte je ešte stále v móde byť „skinny“. Platí to predovšetkým pri mladých dievčatách, no táto zvrátená mienka spoločnosti tlačí už aj na ženy po tridsiatke a dokonca aj na chlapcov a mladých mužov! Podľa lekárov ide o otrepanú pesničku – čím viac vychrtlých modeliek a modelov bude na plagátoch a v médiách, tým viac si budeme myslieť, že sme tuční, aj keď sme úplne normálni.
Problémom však je, že tieto stereotypy sa tlačia do hlavy aj malým dievčatám, ktoré pre štíhlu postavu robia aj nemožné. Už na základných školách badať trend súperenia dievčat medzi sebou, ktorá je štíhlejšia a fyzicky príťažlivejšia. Hovoríte si, že doba je chorá? No ruku na srdce, nepodporujete nepriamo a nevedomky k tomuto svoje dieťa aj vy? Mnohí ľudia sú štíhli jednoducho geneticky. Stále však rastie percento takých, ktorí o svoju extrémne štíhlosť dbajú až príliš.
Nie je to len o nich
Takéto problémy však nepostihujú len štíhlych ľudí. Problémy s chrbticou a krčnou chrbticou pociťujú aj ľudia s normálnou postavou ale aj silnejšie stavby. Podľa odborníkov je toto ochorenie príčinou hypertenzie a iba v 5% postihnutých prípadov vzniká ochorenie v dôsledku nádorov nadobličiek, štítnej žľazy, či obličiek. Okrem toho je faktom, že toto ochorenie má významný vplyv aj na vysoký krvný tlak. Vekom sa totiž stavce krčné stavce posúvajú, zvierajú cievy, ktoré zasa vyživujú mozog. Tam sa tak dostáva menej kyslíka a telo na situáciu reaguje tak, že srdce pumpuje krv s vyššou frekvenciou ako je normálne.
No a tu už dochádza k ďalšej reťazovej reakcii. Ak má dotyčný pacient slabšie srdce, mozog preberá kontrolu nad cievami a kapilárami a upozorňuje ich na to, že existuje aj moč. V prípade, že sú kapiláry oslabené, mozog nadmerne zaťažuje obličky a tie potom neodstraňujú vodu z tela. Výsledkom je zmena zloženia krvi, zvyšovanie hladín cukru. V tom najhoršom prípade prichádza mŕtvica. Aspoň trochu upokojuje fakt, že tá prichádza až vtedy, keď je to už s nami naozaj zlé a o svojom ochorení dávno vieme. Ak sa zveríme do rúk odborníkov, môžeme predísť tomu najhoršiemu.
Rozhodne by sme mali o svoje zdravie dbať viac a najmä tí prehnane štíhli by mali buď zvážiť, či je extrémny životný štýl v poriadku a či im stojí za viac, ako vlastné zdravie. Tí, ktorí za svoju štíhlosť takpovediac nemôžu, by sa mali aspoň vyvarovať rizikovým faktorom, medzi ktoré patrí najmä sedavé zamestnanie, nesprávne držanie tela, či dvíhanie ťažkých predmetov.
zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku