Od utorka 21. apríla bude v súvislosti s pandémiou platiť zákaz vychádzania a zdržiavania sa na verejnosti pre osoby, ktoré nemajú rúško alebo inú pokrývku nosa a úst. Nosenie ochranných rúšok bude mať od utorka (21. 4.) 00.00 h svoje výnimky. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Nové nariadenie platí do odvolania.
Podľa nariadenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Nos a ústa teda musia byť prekryté napríklad rúškom, šatkou alebo inými prostriedkami, ktoré bránia šíreniu kvapôčok.
Výnimky pre nosenie rúšok:
- deti vo veku do dvoch rokov,
- osoby so získanými poruchami autistického spektra,
- osoby v uzavretom vozidle, ak sú všetky osoby vo vozidle zo spoločnej domácnosti,
- vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,
- osoby žijúce v spoločnej domácnosti pri pohybe v prírode, ak je ich vzdialenosť od iných minimálne 20 metrov,
- osoby nežijúce v spoločnej domácnosti pri pobyte v prírode, ak je ich vzájomná vzdialenosť minimálne 20 metrov.
Pred prekrytím horných dýchacích ciest je potrebné umyť si ruky mydlom a vodou alebo použiť dezinfekciu na báze alkoholu. Pri nasadení je potrebné zakryť si nos a ústa tak, aby medzi tvárou a rúškom neboli žiadne medzery.
Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci Jana Žitňanská (Za ľudí) pre TASR uviedla, že ju pre nosenie rúšok kontaktovali viaceré organizácie pracujúce s deťmi s poruchou autistického spektra, ako aj rodičia týchto detí. Upozornili na fakt, že nosenie rúšok u ľudí s autizmom vyvoláva nekontrolované záchvaty úzkosti.
Ako doplnila, práve na základe pripomienok pacientskych organizácií pristúpila k zrušeniu povinnosti nosiť rúško pre ľudí s autizmom minulý týždeň aj česká vláda, preto rozhodnutie o rovnakom postupe víta aj na Slovensku.
V súvislosti s koronavírusom bolo do nedele 19. apríla na Slovensku pozitívne otestovaných 1 161 osôb, 12 osôb nákaze podľahlo. V nemocniciach je hospitalizovaných 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie potvrdené, 131 čaká na výsledky testov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je osem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Vyliečených je 229 ľudí, z toho bolo 56 hospitalizovaných v nemocniciach a 173 sa vyliečilo v domácej izolácii.
Nahlásiť chybu v článku