Minulý rok sa na internete vo veľkom šírila „úprimná spoveď záchranára“. Príspevok, ktorý bol zverejnený na stránke Nekŕmte nás odpadom, vzbudil obrovské reakcie.
V danom príspevku záchranár spomínal, že nie je pravda, že by sme zdravotnícky personál mali v tejto dobe označovať za hrdinov. Podľa neho sa situácia na Slovensku nemôže porovnávať s inými krajinami a preto je táto sláva skutočne falošná. Na to však na stránke reagoval muž, ktorý napísal, že je záchranárom už takmer 14 rokov. V mnohých ľuďoch jeho príspevok vyvolal zmiešané reakcie a nevedia, kde je teda pravda.
Muž nesúhlasí s údajným záchranárom
„Nedá mi nereagovať na údajne anonymnú spoveď záchranára, ktorý ste publikovali pred pár dňami. V prvom rade. Pochybujem, že to píše záchranár. Opíšem Vám prácu záchranných posádok pred koronavírusom. Na AVL (zariadenie s GPS, na ktoré prijímame výjazd od operačného strediska) dostaneme pokyn na výjazd. Do 2 minút musíme byť v sanitke a pohnúť sa zo stanice, pričom počas cesty k pacientovi zvažujeme postupy a iné.“
Riskujú svoje životy
„Počas cesty k pacientovi neraz riskujeme svoje životy vďaka „ohľaduplným“ vodičom, ktorí sa ešte veľmi radi nalepia na zadný nárazník našej sanitky alebo nám dokonca robia predjazdcov. Pri príchode na miesto sme hneď dod*baní za to, ako neskoro sme prišli. Sanitka tu ale nie je len pre nich, často dostávame výjazd pri uvoľnení sa z nemocnice a dojazdy sú oveľa dlhšie. Na adrese lajici, ktorí nevedia zvládnuť 2-dňové teploty a po zaškolení a poučení, že my ATB nemáme a tabletky od teploty má každá domácnosť a následnom ošetrení sa po našom odchode z miesta po pár dňoch dozvieme, že úrad pre dohľad prijal sťažnosť.“
Ľudia sú „jednoduchí“
„Prečo? Pretože ľudia sú v dnešnej dobe natoľko „jednoduchí“ a vychcaní zároveň, že na naše ruky doslova pozerajú 2 mobily s kamerou, kde si natáčajú, čo by následne mohli použiť na sťažnosť a z toho vyťažiť čo najviac peňazí. Roky rokúce na nás ľudia s*ali a nevedeli poriešiť ani porezaný palček. A prišiel koronavírus. Zrazu ľudia vedia poriešiť aj teplotku, aj palček obviazať, zrazu sa boja zavolať, lebo čo ak ich odvezieme a tam sa nakazia. Naša práca sa nijak nezmenila. Áno, klesla výjazdovosť. Ale o to väčšia záťaž na výjazdoch je teraz na našich pleciach.“
Ohrozujú sami seba
„Zo začiatku sa riešila hlavne cestovateľská anamnéza. Momentálne tí, ktorí majú či už teplotu, sťažené dýchanie, kašeľ sú ako susp.pozitívni, teda možno pozitívni. Je to 99% dnešných výjazdov a my k nim pristupujeme ako k ľuďom s možnou nákazou. Teda respirátory, plášte, okuliare, štíty. Naša práca sa viac než skomplikovala a diagnostiky taktiež. A pri resuscitačných postupoch, kde neraz prídeme na adresu a pacient už lapá po dychu a je treba rýchlo konať, intubovať, napojiť pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu, tam nestíhame ani plášte či obleky… Ohrozujeme seba. Pre ľudí.“
Myslí si niečo iné
„Slová záchranára, ktorý tvrdí o tom, že nič nerobíme, sú zcestné. Keby sme tu mali obraz štátov ako Taliansko, či Španielsko, či USA, vtedy by to bolo ok a boli by sme hrdinovia? Robíme svoju prácu a dehonestácia zo strany kolegu uráža komunitu záchranárov, kde sa naozaj pracuje. Ak je záchranár zo stanice, kde nič nerobia, nech si vezme knihu a učí sa a nie vypisuje na sociálne siete. Ja si naopak myslím úplne niečo iné ako dotyčný údajný pán záchranár.“
Ukázali sme spolupatričnosť
„Ľudia v tomto období ukázali spolupatričnosť, videli sme, čo sa deje v okolitých štátoch EÚ a všetci sme mali strach. Aj my záchranári. Vďačíme však VŠETKÝM za to, ako sa to zvláda. Opatrenia, ktoré tu sú, sa ukazujú ako skvelé a ľudia riešia otázku, či táto pandémia nie je len HOAX. Určite nie. Ukladať rakvy s nebohými na zimné štadióny, pretože ich nestíhali ani pochovávať, snáď stačí ako argument. My sme ľudí o dary nikdy neprosili, to čo nám dali, poslali, je ich spolupatričnosť a ukážka zomknutia. Len spolu vieme dosiahnuť to, čo sme dosiahli.“
Sú v kontakte s podozrivými
„Preto ak si niekto prehodnotil, alebo zistil, že aj ľudia v prvej línii tu sú a sú to tí, ktorí viac ako hociktorí iní ľudia prichádzajú do kontaktu s podozrivými pacientmi, a teda chcel pomôcť… je to to najmenej, ako sme sa mohli odvďačiť… Ukázať verejnosti, že aj nám ľudia pomáhajú aj tým málom, čo majú. Hovoriť o tom, že skutoční hrdinovia sú živnostníci a tí, ktorí ostali doma je, zcestné. Všetci sú hrdinovia, ktorí rešpektujú nariadenia a pomohli v tejto kríze. Pomohli nám, aby sa situácia nevymkla kontrole a aby sme nezažili situáciu ako v Španielsku.“
Hrdinovia ste vy
„Hrdinovia ste vy. To, že médiá o nás píšu ako o hrdinoch je predsa niečo iné, ale ľudia prvej línie ostávame či sa vám to páči, alebo nie, pretože v kontakte s potenciálne nákazlivými pacientmi či už dnes, alebo v minulosti, alebo v budúcnosti… Takže nedehonestujme tu záchranárov, zdravotný personál nemocníc, či predavačky, šoférov hromadnej dopravy a podobne. Všetci sme sa pričinili k tomu, aká je dnes situácia na SK je a že sme nariadenia štátu poslúchli.“
Nahlásiť chybu v článku