Každá nemocnica je iná a prístup lekárov je všade individuálny. Napriek tomu sa v dnešnej dobe objavuje veľmi veľa príspevkov lekárov aj pacientov o tom, aké to je, keď ste v súčasnej kritickej dobe priamo v nemocnici, priamo v centre diania toho všetkého.
Veľmi veľa ľudí sa potrebuje zo svojich problémov vypísať na internete, kde to zároveň aj anonymne zverejnia. Takéto príspevky sa veľmi často objavujú na stránke Nekŕmte nás odpadom. Práve tam napísala lekárka o tom, ako to vyzerá s pacientami, ktorí majú iný zdravotný problém, než koronavírus.
Systém nefunguje
„Som lekárka, pracujem siedmy rok (viem nie je to dlho oproti kolegom s dvadsaťročnou praxou, ale čo to som už zažila). Za ten čas som už mnohokrát narazila na nedostatky systému, mnoho vecí ma rozčúlilo, niekoľko rozplakalo a pri väčšine som cítila len strašnú bezmocnosť. Všetci zdravotníci a koniec koncov aj pacienti vieme ako zdravotnícky systém doteraz (NE)fungoval. Ale to, čo sa deje teraz nemá obdoby, a tak frustrovaná som z práce ešte nebola.“
Pacientov nechcú ošetriť
„Pred pár dňami som na fb zachytila príbeh istej Jany, ktorá rozpráva, ako sa s Pyelonefritídou nevedela domôcť ošetrenia. Tento príspevok ma utvrdil v tom, že to, čo som doteraz zažila, nie je len na lokálnej úrovni, ale deje sa to na celom Slovensku. A to bola aj posledná kvapka, ktorá ma motivovala k napísaniu tohto statusu…“
Body pre tých, ktorí potrebujú pomoc
Doktorka ďalej opísala pacientku s ochorením srdca, ktorú odmietol obvodný lekár, záchranka a aj prvá línia v nemocnici. Ošetrili ju až, keď skolabovala. Kardiocentrum ju teraz nechce prijať bez negatívneho testu. Podľa jej slov teraz všetko preveruje vedenie nemocnice. Lekárka sa však rozhodla, že aj tak spíše niekoľko bodov pre pacientov, ktorí potrebujú pomoc.
„AK SI CHORÝ A MÁŠ COVID-19 – MÁŠ ŠŤASTIE
Všetci na tebe čakajú, vedia, ako a kde ťa vyšetriť, kde ťa hospitalizovať. Máme pripravené lôžka, monitory, dýchacie prístroje… Všetko, aby sme s plným nasadením bojovali o tvoj život a dobré štatistiky.
AK SI CHORÝ A JE TI NIEČO INÉ – MÁŠ PRÚSER
Totižto to „iné“ akoby teraz nejestvovalo. Správame sa akoby teraz ľudia neumierali na srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové príhody, rakoviny, úrazy, iné infekcie. Mám dojem, že teraz celý náš systém a bohužiaľ aj väčšina lekárov vidí iba COVID-19. A pacienti s inými diagnóza sú na okraji. Nezaujímaví, nesledovaní, častokrát neliečení. A toto ma neskutočne frustruje.“
Zomierajú na bežné diagnózy
„Robíme všetko pre to, aby nám pacienti nezomreli na diagnózu, ktorú nemajú a oni nám zatiaľ umierajú na ochorenia, ktoré skutočne majú… Na túto skutočnosť už dlhšie upozorňujú viacerí českí lekári a prekvapuje ma, že naši najväčší odborníci zaryto mlčia.“ Ďalej spomínala príbeh od kolegyne z Prešova, kde v prípade infarktu či cievnej choroby pacientov najprv preverujú na koronavírus, čo je podľa nej nelogické.
Nenechajte sa odbiť
„PRETO BY SOM VÁM CHCELA PORADIŤ: Ak ste chorý a neviete sa domôcť ošetrenia, zavolajte si záchranku. Záchrankou sa určite dostanete až k lekárovi. Nenechajte sa odbiť. Operátori sa pravdepodobne budú snažiť vás presvedčiť a nasmerovať, aby ste využili iné možnosti a za iných okolností by som s tým plne súhlasila, ale teraz si veľmi nepomôžete. Takže trvajte na tom, že potrebujete záchranku.
Operátori vám musia poslať záchranku na takzvané diagnózy kvintetu prvej hodiny (náhle zastavenie obehu, ťažká trauma, AKS, CMP, ťažká dychová nedostatočnosť) takže ak poviete, že sa vám ťažko dýcha / bolí vás na hrudníku / je vám na odpadnutie… nedáte im veľmi na výber. Samozrejme to neplatí pre situácie, že máte triesku v prste, bolí vás malíček alebo už tretí mesiac sa neviete zbaviť bolesti ramena.“
„Nikdy neklamte ohľadom cestovateľskej anamnézy a kontaktu s niekým nakazeným koronavírusom. Ak vám máme pomôcť musíme poznať všetky informácie a cieľom nie je ohrozovať nás alebo iných pacientov ak by ste mohli byť nakazení koronavírusom. Je tu aj táto hrozba a treba ju rešpektovať a byť zodpovedný.“
Ozval sa aj ďalší doktor
Na stránke na Facebooku sa ozval aj ďalší lekár z prvej línie. „Áno, v mnohom máte pravdu, bol som pár dní v tej prvej línii, tie nedostatky sú do očí bijúce. Mnohokrát okolo Vás prejde posádka rzp a ani sa neobťažujú povedať že pacient mal cestovateľskú anamnézu atď. Ide o to že v takýchto situáciach sa personál musí prezliecť do ochranných oblekov (trvá to 5.min) a pacient by mal zatiaľ čakať v sanitke kam si ho príde doktor vyšetriť a v prípade hospitalizácie ide na špeciálne lôžko. No tieto posádky to nerešpektujú…“
Všetko je o ľuďoch
„Ďalšia vec je disciplinovanosť pacientov… Prečo s jedným človekom ktorý si napr. narazil ruku ide 5 ľudí ako doprovod ??? Pri vstupe sú často nepríjemný, že aké podmienky… a pani doktorka, bohužiaľ tí ľudia si vedia kvôli tej trieske zavolať sanitku. Príde do nemocnice s tým že si pred týždňom udrel hlavu, má tam malú modrinku a samozrejme, že hneď sa trepe na urgent a s ním aj jeho doprovod ktorému keď vysvetľujete, že ju nemôžete pustiť, tak sa s vami do krvi chcú hádať, že čo keď odpadne…“
Po koronavíruse sa za nimi nikto neobzrie
Podľa jeho slov sa nedá prístupu čudovať, keď sa samotní ľudia správajú hlúpo. Zdravotníci si podľa neho uvedomujú, že hoci sú teraz hrdinovia, po koronavíruse budú zase len nikto. Všetko podľa neho záleží na prístupe pacientov a lekárov. „Tiež som zažil to, že priviezli chalana, jeho otec bol v karanténe a prišiel mu zaniesť veci..Mala to riešiť doktorka ktorá mu povedala že veci nech podá personálu, že nech nevstupuje do nemocnice. A to je všetko. Žiadne informovanie polície, nič proste mám na saláme.“
Svoj status ukončil slovami: „Ľudia v nemocnici je jedno zlaté pravidlo: Chovajte sa slušne a rešpektujte pokyny personálu. Áno sú aj dementné sestry a lekári, ale veľa z nás keď uvidí u vás pacientov, že sa viete chovať a máte IQ nad 10, tak sa k vám správa normálne.“
Nahlásiť chybu v článku