Mnohí ľudia si všímajú, že koronavírus má postupom času rôzne iné znaky, ako sme si predtým mysleli. Teraz vedci odpovedajú na zaujímavú otázku.
Ako je možné, že koronavírus ovplyvňuje ľudí inak, aj keď spolu žijú v jednej domácnosti? Portál HuffingtonPost sa rozhodol, že na to nájde odpoveď u vedcov. Veľmi často sa stáva, že ani dvaja ľudia v jednej domácnosti nemajú rovnaký priebeh. Niektorých bolí hlava, iní zvyknú mať hnačky. Niektoré deti nemajú žiadne príznaky, iné majú horúčky aj teploty.
Má to rôzny dopad
Prečo to má na všetkých úplne iný dopad? Je to spojené s imunitným systémom či s genetikou? Jednoduchú chrípku taktiež ľudia prežívajú rôzne a odpoveď je podľa Charlesa Banghama, predsedu imunológie a spoluriaditeľa Inštitútu infekcie na Imperial College v Londýne, jednoznačná. Každý z nás má jedinečnú sadu génov, ktoré riadia účinnosť imunitného systému. Niekto môže trpieť počas chrípky, zatiaľ čo niekto ani nevie, že niečo také prekonal.
Koronavírus sa pripojí k bunkám
Keď koronavírus vstúpi do tela, pripojí sa k bunkám a začne tvoriť svoje kópe, aby napadol ešte viac buniek. Náš imunitný systém to naštartuje, aby sa to pokúsil zastaviť. Zatiaľ čo sa vrodený imunitný systém snaží bojovať proti vírusu, hovorí aj o konkrétnej imunitnej reakcii. A práve to zahŕňa reakciu vášho tela a uvoľňovanie protilátok. Niektoré telá vytvárajú imunitu, aby mohli bojovať s koronavírusom, no existuje stovky mierne odlišných variantov týchto génov, a preto nie je možné nájsť nejakú zhodu.
Každý reaguje inak
Táto génová variácia je tiež dôvod, prečo každý z nás môže na infekciu reagovať tak odlišne. Našťastie, každý z nás má niekoľko z týchto génov a každý z nich nám dáva príležitosť na dobrú imunitnú odpoveď. Zaujímavé je tiež to, že ženy majú silnejšiu imunitnú odpoveď na covid-19. Imunitný systém žien sa teda bráni oveľa lepšie ako imunitný systém mužov. Podľa vedcov je naozaj dôležité si uvedomiť, že každé telo reaguje na vírus inak a nedá sa predpokladať, ako to nakoniec vypáli, hoci stále zostáva pravda, že ohrozené skupiny sú hlavne starí a chorí ľudia.
Nahlásiť chybu v článku