Žehlenie nie je činnosť, ktorá by patrila k obľúbeným domácim práca, no robiť sa musí. Výsledok však môže byť horší, ak robíme niektoré základné chyby. A robíme ich len preto, lebo sa nám nechce čítať návody a tak žehlíme intuitívne. Veď kto by si už len pomyslel, že žehliť sa dá efektívne a zároveň šetrne k bielizni?
Nasucho
Neexistuje žiaden doložený dôkaz, prečo by sa mala bielizeň žehliť celkom suchá. Po vyschnutí totiž celkom stvrdne a žehlenie je namáhavejšie pre vás aj pre vašu bielizeň, ktorá dostáva zabrať najmä teplotou, ktorou by nemusela. Ak by ste ale žehlili bielizeň jemne vlhkú, prípadne by ste ju pred žehlením poprášili vodou z rozprašovača, práca by bola efektívnejšia a pre vaše veci menej drastická.
Prepínanie programov
Je jednoduchšie žehliť všetko na jednom programe, veď sa bielizeň nelepí a ani nehorí. V tomto prípade je nutné položiť protiotázku. Prečo si myslíte, že sa vám na veciach objavujú po niekoľkých noseniach tie drobné dierky?
Prehriatie
Ak máte bielizeň, ktorá je vyrobená zo zmesi niekoľkých látok, je dôležité žehliť ju na najšetrnejšom programe. Vaše veci tak nijako neutrpia a aj vy si ušetríte robotu v prípade, že sa vám látka začne na žehličku lepiť.
Filtrovaná voda
Aj vaša žehlička má nejakú životnosť. Niektorí odborníci tvrdia, že najlepšie je do žehličky dávať destilovanú vodu. Je to príliš. Úplne postačí filtrovaná voda, ktorú doma pijete, ak máte filtračnú kanvicu. Predĺžite životnosť vašej žehličky.
Čistenie železa
Nikdy nečistite železnú stranu žehličky s kadečím. Môže sa vám stať, že si najbližšie vaše veci znenazdajky pripálite. Kúpte si železnú hubku, čistiace pero, alebo ak nemáte chrómový alebo teflónový povrch žehličky, tak si spravte pastu z jedlej sódy a trošky vody.
Vyprázdňovanie zásobníka
Zásobník na vodu nie je zberná kaďa. Ak v ňom necháte vodu čakať ďalší týždeň, kým sa dostanete k žehleniu, nečudujte sa, že po pár použitiach žehlička prestane pariť. Zásobník by ste mali totiž po každom žehlení vylievať. V stojacej vode vzniká vodný kameň, ktorý upchá aj to, čo by sa za normálnych okolností a pri správnom používaní neupchalo ani za niekoľko rokov.
Pevná žehliaca doska
Ak si kúpite lacnú žehliacu dosku, ktorá má pod návlekom takú tenkú vrstvu mäkkej výplne, až vám na bielizni ostávajú vzorky po držiacich želiezkach, potom sa nečudujte, že vaše veci sú stále fľakaté. Investovať peniaze do pevnej a kvalitnej žehliacej dosky sa vypláca. Na vašich veciach neostanú fľaky a aj žehlenie bude celkom o niečom inom.
Menej pokrčené oblečenie
Ak si chcete uľahčiť žehlenie, po vypratí vešajte bielizeň tak, že ju najprv vytrasiete, potom zavesíte a na sušiaku ešte uhladíte. Znie to komplikovane, no tento jednoduchý zvyk vám zabezpečí jednoduchšie a aj šetrnejšie žehlenie.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), goodhouse.ru
Nahlásiť chybu v článku