Ochorenia môžu mať rôzne príznaky a ich širokú škálu vie najlepšie posúdiť lekár. Občas nás však naše telo dokáže varovať a o nerovnováha v organizme sa môže prejaviť napríklad na farbe moču, zmene pokožky či kvalite vlasov, zubov ale i nechtov. Ak sa vám zdá, že vaše nechty sú v poslednom čase iné, ako zvyčajne, možno by ste mali zbystriť pozornosť. Pravdepodobne máte menej vitamínov, chýbajú vám živiny ale dôvodom môžu byť aj plesňové ochorenia. Na čo by ste si mali posvietiť a čo rozhodne nezanedbať?
Kvalitné nechty a vlasy sú zvyčajne odrazom dobrého zdravotného stavu. Ak ste si všimli, že kvalita, tvar alebo farba vašich nechtov sa nejako zmenila, nasledujúce rady by vám mohli pomôcť rozpoznať príčinu. Rozhodne by ste nemali zanedbať prvé signály a nečakať, pokiaľ bude neskoro. Ak sa zhodujete s niektorým z nasledujúcich opisov, no vaše nechty takto vyzerali už odjakživa, môžete byť pokojní. Jednoducho vaše nechty vyzerajú inak, ako nechty väčšiny, no nie je to žiaden dôvod na paniku.
Zmena farby nechtov
Každý vie, že zdravé nechty majú jemne ružovkastý nádych a v ich základni by mal byť svetlejší polmesiačik (ten nemusí byť viditeľný na každom z nechtov). Fajčiari majú veľmi často nechty zažltnuté. Stmavnutie nechtov na ich konci alebo tmavšie pásiky môžu naznačovať problémy so srdcom alebo starnutie. Ak vaše nechty modravejú, máte málo okysličenú krv a v prípade, že strácajú lesk a sú matné, mali by ste prijímať viac vitamínov. Hepatitída alebo ochorenia pečene môžu zmeniť farbu nechtov do biela a zazelenanie signalizuje infekciu spôsobenú baktériami.
Zakrivenie nechtov nadol
Skrúcanie konca nechtov smerom nadol býva sprevádzané opuchom špičiek prstov aj lôžka okolo nechtov. Najčastejšie sú znakom zlého fungovania alebo zlyhávania pečene. Dôvodom môže byť aj problém s pľúcami, ktorý býva sprevádzaný aj zmenou dýchania. Niektoré zápaly v čreve a ojedinele i AIDS dokáže vyvolať opisovaný vzhľad nechtov.
Rozdvojenie
Ak sa vám nechty nelámu klasicky ale necht akoby sa rozdelil na vrstvy, ktoré sa lúpu osobitne (nielen na konci nechtov), problémom môže byť aj škodlivý lak alebo odlakovač alebo časté lepenie nechtov, gélové nechty či neustále lakovanie a odlakovanie. Doprajte preto nechtom chvíľu oddych a lakujte ich len s vyživujúcim lakom s obsahom vitamínov, prípadne na nich nanášajte olej.
Problém tiež môže tkvieť v chronickej podvýžive alebo nesprávnej stravy, v ktorej chýba kyselina listová, vitamín C a proteíny. Ak problémy pretrvávajú, môže ísť aj o psoriázu.
Zhrubnutie nechtov
Najmä vo vyššom veku ľuďom zvyknú o trochu zhrubnúť nechty a v tomto prípade nie je nutné sa obávať. Zbystriť pozornosť by ste mali, ak ide o náhle a výrazné zhrubnutie. Často ide o plesne, ktoré sa dajú pomerne rýchlo a účinne liečiť. Príčinou môže byť aj svrab, problémy s krvným obehom, štítnou žľazou alebo pľúcami.
Lámavé nechty
Základom, ktorý rieši najčastejšiu príčinu lámavých nechtov, je zvýšiť príjem zinku a vitamínov, takže by ste mali spestriť stravu. Veľakrát sa nechty začnú lámať pri hormonálnej nerovnováhe alebo v dôsledku bakteriálnych infekcií. Lámavé a suché nechty vie vyvolať aj mykóza alebo ochorenia štítnej žľazy.
Vrúbky na nechtoch
Nechty by mali byť hladké, nie hrboľaté a bez rýh. Ak sa vám na nechtoch ukážu vrúbky, ktoré ste nemali, môže ísť o lupus, nedostatok železa ale i artritídu. Často sa však necht zdeformuje, ak ste si niekde privreli prsty alebo bol na nech vyvinutý silný tlak.
Zahĺbenie na konci nechtu
Často nám pod necht vojde trieska alebo iné cudzie teleso, nech sa mierne nadvihne od kože a tým sa zväčší plocha bielej koncovej časti nechtu. Ak ste si ale nechty nepoškodili mechanicky a aj napriek tomu je vaše nechtové lôžko kratšie a biela časť nechtu na konci sa zväčšila, mali by ste si dať pozor. Môže to byť prejavom nedostatku zinku ale i svrabu. Okrem ochorení spojivového tkaniva tiež môže ísť o menej časté autoimunitné ochorenie, pri ktorom zvyknú tiež vypadávať vlasy.
Vyhnutie koncov nechtov
A sa vám konce nechtov ohýbajú smerom nahor, akoby sa dvihli, hoc aj na ich bočných častiach, problém zvyčajne spôsobuje nedostatok železa ale aj ochorenie pečene. Niekedy ide o hypotyreózu alebo srdečné problémy.
Pozri aj: O tomto by ste mali vedieť: Farba moču povie všetko o vašom aktuálnom zdravotnom stave
zdroj: babskeveci.sk (Jana), polkiweb.pl
Nahlásiť chybu v článku