Moja kamarátka trpela zdravotnými problémami, až kým jej nezistili celiakiu. Toto je 9 znakov, že ste citlivý na lepok

Zuzana Fulopova

Existuje veľa ľudí, ktorí sú citliví na lepok a z tohto dôvodu ho nemôžu konzumovať. No sú aj takí, ktorí o tejto skutočnosti vôbec nevedia a na stravu si nedávajú počas dňa vôbec pozor. V tomto prípade im lepok časom môže spôsobiť rôzne pridružené chronické choroby. Preto ak zaznamenáte rôzne zdravotné ťažkosti, uistite sa, že nejde o celiakiu. O aké príznaky ide a čo môžu spôsobiť?

pixabay

Gastroenterologické problémy

Príznaky sú spojené hlavne s nadúvaním, plynatosťou, nevoľnosťou, hnačkou, bolesťou brucha a dokonca aj so zápchou. Tieto príznaky sa najčastejšie spájajú s inými ochoreniami, najčastejšie so syndrómom dráždivého čreva. Zlou diagnostikou, a tým pádom aj liečbou sa príznaky neodstránia.

Náhla zmena hmotnosti

pixabay

Jedným z príznakov citlivosti na lepok je aj nevysvetliteľný nárast alebo úbytok na telesnej hmotnosti. K tomuto javu dochádza z dôvodu zápalových procesov na úrovni buniek a metabolických porúch. V dôsledku náhlej zmeny hmotnosti sa môžu pridružiť ďalšie nepríjemné ochorenia, treba však najprv liečiť prvotnú príčinu tejto zmeny.

Hormonálna nerovnováha

Hormonálna nerovnováha u žien nie je len v dôsledku menštruačného cyklu, ale môže byť spôsobená aj s intoleranciou na glutén. V tomto prípade sú príznaky ako nepravidelná menštruácia, zmena hmotnosti,  PMS, či porucha spánku. dokonca častokrát sa tieto príznaky zosilnia počas puberty, v tehotenstve, či v menopauze.

Problémy s centrálnym nervovým systémom

Jedným z príznakov citlivosti na lepok môžu byť dokonca depresie, úzkosť, nespavosť, únava, či dokonca migrény. Niektorí ľudia pociťujú podráždenie a majú pocit, že ľahko strácajú svoj smer myslenia a koncentráciu.

Problémy s kožou a nechtami

pixabay

Ak trpíte nevysvetliteľným svrbením, vyrážkami, ktoré sa často vyskytujú na rukách, trupe, tvári, zadku a vlasovej línii, môže ísť o citlivosť na lepok. Ďalším príznakom je aj mimický ekzém a oslabenie ako aj krehkosť nechtov.

Porucha pozornosti a hyperaktivita

Ďalším príznakom citlivosti na glutén môže byť aj porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Tento príznak sa môže prejaviť nie len u detí, ale aj u dospelých. Ľudia s týmto príznakom majú problém s pozornosťou a problémy so sebakontrolou. Dobrá správa je, že bezlepková diéta môže tieto príznaky znížiť.

Problémy so zubami

pixabay

Intolerancia môže spôsobiť zníženie príjmu potrebných zložiek a minerálov z čreva, a teda aj vápnika, čo spôsobí problémy so zubami a ústnou dutinou. Ak sa pravidelne a dôkladne staráte o svoje zuby a napriek tomu máte zubné kazy, vredy slizníc, či trpíte precitlivelosťou zubnej skloviny, môže ísť o intoleranciu na lepok.

Anémia spôsobená nedostatkom železa

Ak trpíte anémiou, teda nedostatkom železa, uistite sa, že to nemáte spôsobené celiakiou. Pri tomto ochorení totižto môže lepok zapríčiniť zlé vstrebávaniu železa z čreva, a to má za následok jeho nedostatok. Prejaví sa to únavou, bolesťou hlavy, bledosťou kože či sliznice, dýchavičnosťou, ba dokonca artritídou.

Autoimunitné ochorenia

Celiakia patrí k autoimunitnému ochoreniu, pri ktorom imunitný systém napadne svoje vlastné črevné bunky, ak do nich prenikne glutén. Problém je hlavne v tom, že sa k tomuto ochoreniu môžu pridružiť aj ďalšie autoimunitné choroby ako crohnova choroba, cukrovka, reuma, roztrúsená skleróza a podobne.

Ako liečiť celiakiu?

pixabay

Ak spozorujete výskyt jedného z príznakov, určite nečakajte a navštívte svojho lekára, ktorý na základe testov vylúči alebo potvrdí danú diagnózu. Pred vyšetrením musíte konzumovať lepok, aby výsledky neboli skreslené. Ak vám bola potvrdená celiakia, budete musieť vylúčiť zo svojej stravy výrobky, ktoré obsahujú lepok. Ide hlavne o pšenicu, raž, múku či krupicu. Teda pri kúpe výrobkov sa budete musieť vždy uisťovať, že neobsahujú lepok.

Zaznamenali ste niektorý z týchto znakov citlivosti na lepok? Podeľte sa o skúsenosti s nami v komentároch!

Zuzu, brightside.me

0
Komentovať