Ste fanúšikom čerstvého špenátu? Dnes sa používa takmer všade a len málokto si už pripravuje mrazený, ktorý si možno pamätáme z detstva a školskej jedálne. Dokonca aj ľudia, ktorí špenát nemajú radi povedali, že čerstvé listy im nevadia. Špenát obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamín A, D, B6 alebo železo, horčík či kyselinu L-askorbovú.
Čo je však dôležité povedať? Špenát si tieto látky ponecháva len v prípade, že ho nevaríte, alebo lepšie povedané, ak ho pripravujete správne. Len preto, že naše mamy varili špenát podľa tradičného receptu, to tak nemusíme robiť aj my. Varený špenát je jedno z tých „nudných“ jedál a hlavne, je takmer bez akýchkoľvek živín.
Odborníčka doktorka Samara Abbotová taktiež potvrdzuje naše slová: „Varená zelenina stráca svoje vitamíny rozpustné vo vode a nedostanete do tela toľko vitamínu C a kyseliny listovej. Surový špenát sa ale nepovažuje za najlepší zdroj vápnika, pretože kvôli kyseline šťaveľovej sa vápnik ťažko vstrebáva.“ To znamená, že špenát sa nedá považovať za zdroj vápnika, no z čerstvého dostanete hlavne vitamín C a kyselinu listovú.
Aj to je dôvod, prečo by ste mali špenát pred prípravou maximálne spariť horúcou vodou. Následne ho v sitku opláchnite pod studenou vodou, aby sa nezačal proces varenia. Špenát môžete konzumovať čerstvý v šalátoch, prípadne si ho môžete pridávať do smoothies, polievok alebo do rannej omelety.
Veľkou nevýhodou špenátu je, že v chladničke dlho nevydrží a začne celkom rýchlo vädnúť. Zapamätajte si teda, že najlepší je čerstvý, prípadne sparený. Vtedy obsahuje najviac vitamínov, minerálov a iných telu prospešných látok. Na klasický varený špenát s vajíčkom a zemiakmi teda radšej zabudnite, hlavne v prípade, ak sa staráte o to, čo telu dávate.
Lucia Mužlová, womenshealthmag.com
Nahlásiť chybu v článku