Michael Rubino, odborník na plesne a kvalitu vzduchu a zakladateľ HomeCleanse vysvetlil, že typický použitý vankúš môže obsahovať desiatky tisíc až milióny prachových roztočov, ktoré ako alergén môžu spôsobiť celý rad nepriaznivých zdravotných reakcií. Vankúše zároveň môžu zbierať spóry plesní a mykotoxíny, ktoré sú také malé, že sa jednoducho rozšíria do celého domu na oblečení, či vďaka domácim miláčikom.
„Udržiavať ich v čistote môže predĺžiť životnosť vankúša, pomôcť mu podporiť pokračujúcu pohodu a zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri,“ dodal Rubino.
Ako často ich prať?
Angela Brown, moderátorka relácie a podcastu Ask a House Cleaner vysvetlila, že pranie vankúšov, na ktorých spíte, každé tri až šesť mesiacov by malo byť štandardom pre každú domácnosť.
Zároveň dodala: „Pravidelné čistenie pomáha odstraňovať pot, telesné oleje, prachové roztoče a alergény, ktoré sa môžu časom nahromadiť. Frekvencia prania sa však môže líšiť v závislosti od osobnej hygieny, alergií a typu vankúša, ktorý máte.“
Chrániče vankúšov predlžujú čas medzi požadovanými praniami, pretože ich možno prať častejšie a fungujú ako bariéra medzi osobou a jej vankúšom. Brown navrhuje pranie pri každom praní posteľnej bielizne alebo raz za jeden až dva týždne. Zároveň dodáva, že by ste si vždy mali pozrieť štítok na vankúši, aby ste sa uistili, že ho operiete správne.
Dekoratívne vankúše, ako sú napríklad vankúše, na ktorých sa zvyčajne nespí, však nemusia vyžadovať časté pranie, pokiaľ nie sú viditeľne znečistené.
Nahlásiť chybu v článku