Aj vy si pravdepodobne čistíte zuby nesprávne, hovoria odborníci. Toto sú 4 jednoduché tipy ako predísť zubnému kazu

Zuzana Fulopova

Foto: pxhere.com

Nikto z nás nepodceňuje hygienu a riadi sa radami zubárov, ktoré nám pomáhajú predísť zubnému kazu. No aj napriek tomu, že si dvakrát denne čistíme zuby, používame zubnú vodu a obmedzujeme sladké, nám pri pravidelnej zubnej prehliadke zistia zubný kaz. Prečo je tomu tak?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Ako predísť zubnému kazu

Pravdou je, že ak chceme predísť zubnému kazu, mali by sme sa starať viac o svoje zuby, ako len pravidelným čistením. Ak sa vytvorí v ústnej dutine kyslé prostredie, ktoré podporuje zmývanie minerálov z povrchu zuba, začne sa narúšať jeho štruktúra a postupne sa začne vytvárať diera alebo dutina, ktorá sa rozrastá a sklovina sa následne ničí. Správnou starostlivosťou však vieme proti tomuto procesu bojovať.

Správne čistenie

pixabay

Zuby by sme si mali  čistiť minimálne dvakrát denne, stredne tvrdou až mäkkou zubnou kefkou, po dobu približne 2 až 3 minút. V tomto prípade môžu byť elektronické zubné kefky efektívnejšie ako manuálne. Dôležitejší je však proces čistenia. Pri čistení by sme mali kefkou prejsť každý jeden zub zo všetkých strán krúživým pohybom zhora, nadol. Platí pravidlo umytia zubov ráno a tesne pred spaním. Ak večer predsa len na nás príde smäd po ich umytí, pijeme už len čistú vodu. Nezabúdajme si tiež zubnú kefku vymieňať raz za 2 až 3 mesiace. V prípade nádchy alebo akejkoľvek choroby, by sme si zubnú kefku mali vymieňať hneď po zotavení.

Správny výber zubnej pasty

pixabay

Kľúčovou zložkou pri čistení zubov je zubná pasta s fluoridom. Fluorid totiž nahrádza stratené minerály v zuboch a taktiež ich posilňuje. Pozor však na koncentráciu. Táto informácia by mala byť uvedená na zadnej strane tuby, preto si  pri výbere zubnej pasty vždy preštudujte jej zložky. Ak však máte stále pochybnosti o vhodnosti konkrétnej zubnej pasty, poradte sa s vašim zubným lekárom.

Používanie ústnej vody

Po každom jedle by sme si mali prepláchnuť ústa vodou, pohárom sódy alebo ústnou vodou, čím zabránime tomu, aby naše zuby ostali dlho v kyslom prostredí. Po čistení zubov však už prepláchnutie akoukoľvek vodou nie je potrebné. Preplachom si totižto zmyjeme zo skloviny fluorid a tým zvýšime možnosť vzniku zubného kazu.

Obmedzenie sacharidov

pixabay

Tak isto by sme mali obmedziť pridaný cukor a nahradiť ho len prírodným, ktorý sa nachádza napríklad v ovocí. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby pridané cukry tvorili menej ako 5 percent z denného príjmu kalórií. Pre predstavu ide asi o 8 čajových lyžičiek cukru denne. V mnohých prípadoch by stačilo len prestať sladiť horúce nápoje a obmedziť sladkosti.

sciencealert.com

Najnovšie články