Známy lekár varuje: „O tomto by mali vedieť všetci! Ak už nedokážete žiť s bolesťou krku a hlavy, mali by ste urobiť toto“

Banana

Sedavé zamestnanie a málo pohybu v žiadnom prípade neprospieva nášmu zdraviu. Mnohí máme dočinenia s bolesťou krčnej chrbtice a uchyľujeme sa k tabletkám alebo akútnej návšteve lekára, keď je s nami už ozaj najhoršie. Zabudnite na množstvo liekov, bolesť a dlhé čakanie u lekára. Známy ruský lekár, ktorý bol po autonehode 25 rokov odkázaný na chôdzu o barlách, je dnes veľmi úspešným vďaka svojim radám o cvičení. Doktor Sergej Bubnovskij odporúča sériu cvikov, ktoré zatočia s bolesťou krčnej chrbtice a pomôžu posilniť svaly v tejto oblasti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Krčná chrbtica je časť nášho tela, ktorá je počas celého dňa mimoriadne využívaná a zaťažovaná. Bolesť v tejto oblasti je len jedným z prejavov, ktorý signalizuje problém. Často nás bolí hlava, máme závrate a v horších prípadoch tlačenie krčných stavcov na miechu spôsobuje tŕpnutie a oslabenie motoriky rúk. Nedovoľte, aby to zašlo tak ďaleko a chráňte si svoje zdravie. Všetko, čo pre to stačí urobiť, je zopár minút denne s jednoduchými cvikmi.

https://www.instagram.com/p/BbMbmuZhjRK/?tagged=%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9%D0%B1%D1%83%D0%B1%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9cvikmi.

Ako na to?

View this post on Instagram

Потеря мышц-это потеря сосудов, питающих мозг, сердце, печень, почки, суставы. http://bubnovskykrasnodar.ru/ #центрБубновского #Краснодар #ЦентрБубновскогоКраснодар #кинезитерапия #bubnovskykrasnodar #krasnodar #здоровыйобразжизни #зож #здоровье #физическиеупражнения #здоровыесосуды #каквернутьздоровье #движение #зачемчеловекумышцы #мышцы #сила #человек #печень #силовыенагрузки #мускулатура #сосуды #сергейбубновский #почки #мозг #головныеболи #зачемчеловекуплечи

A post shared by Центр доктора Бубновского (@bubnovskykrasnodar) on

Ešte pred samotným cvičením si rukami jemne rozmasírujte oblasť krčnej chrbtice, aby ste ju prekrvili a predišli tak bolesti alebo svalovým kŕčom. Samotné cvičenie vykonávajte každý deň, a ak je to potrebné, môžete si dať sériu nasledujúcich cvikov ráno i večer. Ak budete počas cvičenia pociťovať točenie hlavy alebo závrate, pokojne cvičenie vykonávajte aj v sede.

1. Metronóm

youtube.com

Prvým cvičením je nakláňanie hlavy k ramenu. Začnite naklonením hlavy na ľavú stranu, chrbát majte vystretý, no stojte alebo seďte uvoľnene, ruky majte voľne pozdĺž tela. Hlavu nakloňte tak, ako vám to dovolia svaly a držte ju v tejto pozícii asi 30 sekúnd, potom prejdite na druhú stranu a cvik zopakujte. Naklonenie vľavo a vpravo zopakujte spolu 5-krát.

2. Pružina

youtube.com

Teraz potrebujeme natiahnuť svaly v zvislom smere. Nakloňte hlavu čo najviac dopredu a bradou sa akoby snažte dotknúť hrudníka. Zotrvajte v tejto pozícii asi 30 sekúnd a následne pomaly dvíhajte hlavu a bradu smerujte nahor. Hlavu držte zaklonenú 30 sekúnd a tento postup opakujte znovu 5-krát.

3. Hus

youtube.com

Telo je uvoľnené, ruky sú pozdĺž tela. Hlavu začnite ťahať smerom vpred, čím naťahujete krk. Keď hlavu vysuniete čo najviac, pomaly začnite natáčať bradu smerom na rameno a snažte sa bradou dotknúť pleca. Ostaňte takto asi 15 až 20 minút a vráťte hlavu do východiskovej polohy. Rovnako opakujte naťahovanie krku smerom k druhému ramenu a celkovo cvik zopakujte 5-krát na každú stranu.

4. Pohľad do neba

youtube.com

Mierne zakloňte hlavu tak, aby ste bradu len trochu zdvihli a následne hlavou otočte do jednej strany. Ostaňte tak 20 sekúnd (akoby ste sa dívali do strany), potom urobte rovnaký pohyb na druhú stranu a všetko zopakujte 6-krát.

5. Rám

youtube.com

Pri tomto cvičení nepomôžete len krčnej chrbtici, ale i svalom v oblasti hrudníka. Pravou rukou sa dotknite ľavého pleca (dlaň si položte na plece) tak, aby nebol lakeť spustený dole. Lakeť má byť dvihnutý tak, aby ruka tvorila rovnobežnú líniu s podlahou. Hlavu potom otočte doprava a bradu položte na pravé plece. Ostaňte tak 30 sekúnd, zopakujte na druhú stranu a celé cvičenie urobte ešte 4-krát.

6. Fakír

youtube.com

Ruky zodvihnite nad hlavu a spojte ich dlaňami k sebe. Lakte majte ohnuté a hlavou otáčajte raz na jednu, raz na druhú stranu. Na každej strane vydržte 20 až 30 sekúnd a cvičenie zopakujte celkovo 6-krát.

7. Volavka

youtube.com

Ak ste pri predchádzajúcich cvičeniach stáli, teraz si sadnite a položte si ruky na kolená. Následne sa začnite vystierať a zároveň ťahajte ruky a ramená nabok a tlačte ich smerom vzad (ruky sú rozpažené) a bradu ťahajte dohora, pričom zakláňajte hlavu. Vydržte v tejto pozícii 30 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej pozície. Cvik opakujte 5-krát.

youtube.com
youtube.com

Po týchto cvičeniach môžete ešte chvíľu ostať sedieť, aby ste si v závere jemne ponaťahovali svaly krku tak, že budete rukou hlavu ťahať do strán a potom i dopredu. Po cvičení sa vydýchajte. Už po prvých dňoch opakovaní týchto cvikov budete cítiť obrovský rozdiel.

Pozri aj: Verejnosť je pobúrená tým, že speváčka Pink vychováva svoju dcéru bezpohlavne. Vraj sa cíti ako chlapec s dvomi vrkočmi

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Najnovšie články