Radi pečiete? Potom určite viete, že plech je síce dobrým pomocníkom, no po čase sa na ňom začnú objavovať známky používania. Často sa stane, že nám na ňom niečo prihorí a po pár používaniach už nie je lesklý, hladký a pekný. Ak si lámete hlavu nad tým, ako sa prihorených nečistôt zbaviť bez toho, aby sme ich museli zoškrabávať, máme pre vás skvelý tip.
Je mnoho spôsobov a taktiež aj prípravkov, ktoré môžete použiť. Niektoré sú účinné, iné zase menej. Ak sa bránite chemickým čističom toxickým pre pokožku aj dýchacie cesty a zápachu, ktorý sa vie v kuchyni držať aj pol dňa, vyskúšajte babské tipy a triky.
Tip č. 1
Budeme potrebovať:
1 PL peroxidu vodíka
2PL sódy bikarbóny
špongiu
Postup:
Na plech najskôr nasypeme sódu, stačí len polovicu. Pokvapkáme peroxidom a celé to zasypeme druhou polovicou sódy. Plech necháme takto stáť aspoň 2 hodiny. Potom si vezmeme hubku, ktorú môžeme aj navlhčiť a nečistoty zotrieme. Pri manipulácii s peroxidom si dávajte pozor a radšej si vezmite ochranné rukavice.
Tip č.2
Budeme potrebovať:
2 PL vody
2PL octu
miska, špongia
Postup:
V miske si zmiešame vodu a ocot. Zmes zohrejeme v hrnci a privedieme do varu. Odstavíme a necháme vychladnúť. Pomocou hubky nanášame zmes na plech a umývame. Nakoniec len opláchneme pod tečúcou vodou.
Tip č. 3 – sklenená misa
Budeme potrebovať:
100 gramov sódy
1 PL saponátu
1PL peroxidu vodíka
tuhšia hubka
Postup:
Všetky zložky si zmiešame na bielu pastu, ktorú nanesieme na sklenenú misu. Necháme stáť hodinku a potom pomocou hubky dobre vyčistíme.
Prevencia proti spáleninám
Ak ste si už vyčistili všetky plechy a misky a chcete sa nečistotám vyvarovať, najlepšie je vždy použiť papier na pečenie. Potom je plech oveľa čistejší a stačí ho len utrieť vlhkou hubkou a opláchnuť.
Aké overené tipy používate vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
Pozri aj: Ak ste si mysleli, že Superstar bude moderovať opäť Adela, ste na omyle. Nahradí ju táto nová tvár
Lucia M, sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku