Od starej mamy často počúvam o tom, ako sa kedysi pralo v potoku v studenej vode. Oblečenie bolo napriek všetkým nedostatkom čisté a krásne a ja dodnes neviem pochopiť, ako je to možné. Potom sa začalo prať v teplej vode vo vani a dnes je v každej domácnosti práčka. Ktorá ale po čase prestane byť dokonalá. Prečo? Pretože sa jednoducho opotrebováva.
Aby sa tak nestalo a pomohli ste tak svojej práčke, ako aj bielizni, naučte sa používať tieto triky a belosť vám bude oslepovať oči po každom praní. Práčku predsa vymysleli na to, aby nahradila ručnú robotu a zároveň doviedla dielo k dokonalosti. Tak prečo dôvod tohto vynálezu nevyužiť?
V prvom rade vyčistiť
Ak chcete, aby vaša práčka odvádzala dokonalý výkon, potom sa o ňu musíte aj starať. Chcieť čistú bielizeň, keď je sama práčka špinavá a zanesená je naozaj utópia. Takisto ako očakávanie, že práčka ostane čistá, ak sa v nej perú špinavé veci. Je jedno, či máte práčku najlepšej značky, alebo nižšej kvality. Zašpinia sa obe a takisto sa musia obe vyčistiť.
Tip: V mnohých prípadoch je už na údržbu neskoro a práčka je na odpis. V takom prípade je na zváženie, či sa investície do opakovaných opráv práčky vlastne vyplatia. Napr. moderné práčky od Gorenje sa dajú obstarať za rozumnú cenu a vďaka energetickej triede A+++ navyše ušetríte i za elektrinu. Naproti tomu u starej a energeticky náročnej práčky zaplatíte okrem opráv každý mesiac viac aj za prevádzku. Nové práčky navyše ponúkajú pokročilé samočistiace funkcie, pozrite sa napríklad na tento porovnávací test práčok a vyberte si tú vhodnú práve pre vás.
V prvom rade nezabúdajte nechávať na práčke stále otvorené dvierka. Prinajmenšom po praní, až kým sa práčka celkom nevysuší, no odporúča sa neustále. Pri zatvorených dvierkach sa vnútri hromadí vlhkosť a vznikajú neviditeľné plesne. Po čase sú viditeľnejšie a po ešte dlhšom čase je s nimi problém.
Elastické gumy v okolí dvierok sú semenišťom nečistôt a hromadenia plesní. Teplo sa v nich udrží najdlhšie a tak si tam milé plesne sedia, množia sa a práčku znečisťujú a smradia. Raz za týždeň alebo dva nezabudnite tieto gumičky pretrieť handrou, ideálne s prostriedkom na čistenie kúpeľne, alebo ideálne so sódou bikarbónou. Poslúži lepšie ako prostriedok na plesne, ktorý vám môže gumičky rozleptať, a pri pravidelnom používaní sa nemusíte ničoho báť. Nepoužívajte čistidlá na báze chlóru, ktoré môžu gumičku takisto deformovať.
Aspoň raz za mesiac vyčistite aj bubon práčky. Špongiu si namočte v roztoku sódy bikarbóny zmiešanej s kyselinou citrónovou a jemne vyutierajte bubon. Rovnako opatrne vytrite ak okolie dvierok a samotné dvierka, na ktoré sa často usádza vodný kameň.
Tvrdšie usadeniny vyčistíte roztokom z octu a vody, ktorý je lacný a najúčinnejší zo všetkých. Narieďte si ho v pomere 1:2 a handričkou trite miesta, kde sa usadeniny a vodný kameň držia.
Väčšina pracích prostriedkov sa skladá z horečnatých a vápenatých solí, na ktoré najlepšie účinkujú organické, prípadne anorganické kyseliny. Pomôžte si kyselinou citrónovou alebo opäť obyčajným octom. Práčka síce nebude voňať po fialkách, no ocot sám po pár minútach vypáchne. Za to čistú ju budete mať ako keď ste si ju doniesli z obchodu.
Ak chcete práčku vyčistiť aj zvnútra, nasypte do dávkovača na prací prostriedok kyselinu citrónovú v takom množstve, aké dávate do dávkovača pri bežnom praní plnej práčky práškom na pranie. Pustite prázdnu práčku na najvyšší teplotný program a nechajte ju prečistiť kyselinou.
Dávkovač môžete vyčistiť aj manuálne a to pomocou octu, kyseliny a sódy bikarbóny, ktoré si poradia aj s takýmito nečistotami. A bez následkov. Kombinácia sódy bikarbóny a octu je vynikajúca aj na odstraňovanie hrdze. Namočte dávkovače touto zmesou a nechajte ju pôsobiť 30 minút, v horšom prípade aj niekoľko hodín. Dávkovač bude ako nový.
Čistenie si vyžaduje aj filter z práčky, našťastie je to celkom jednoduché. Musíte ho len vybrať a namočiť do roztoku sódy bikarbóny a vody. Pod uzáver v spodnej časti práčky si dajte misku, pretože keď ho otvoríte pravdepodobne z neho vytečie voda. Viečko pod uzáverom odskrutkujte proti smeru hodinových ručičiek a z diery vyberte všetky nahromadené vlasy, mince, vlnu, špáradlá a kopu iných drobností. Verte, že tam toho bude dosť, hoci nebudete tušiť odkiaľ. Potom priestor vytrite roztokom sódy a opäť uzatvorte.
Ak sa budete držať týchto zásad a práčku pravidelne čistiť, potom sa to odrazí aj na farbe vašej bielizne. Neexistuje krajší pocit, ako vedomie, že vaše veci sú v poriadku a v dobrom stave.
Pozri aj: Aktuálne: Moderátora Borisa Prša po kolapse previezli do nemocnice, kde bojuje o život
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku