Bude Katarína na ľade alebo na blate? Meteorológovia zverejnili, kedy príde sneženie aj do nižších polôh

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Pred nami máme posledné novembrové dni a momentálne je počasie trochu teplejšie. V nasledujúcich hodinách by sme sa mali pripraviť hlavne na kvapalné zrážky. Ako to bude s tohtoročnou Katarínou?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Imeteo, prvé sneženie v nižších polohách už máme za sebou a prišlo celkom rýchlo. Kým október a časť novembra bola veľmi teplá, v polke novembra prišlo prudké ochladenie a teploty sa dostali aj do podpriemeru. Keďže neskôr sa oteplilo, v súčasnosti sa nachádzame v teplotnom normále.

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Bude Katarína na blate?

Už v piatok je Kataríny a známa pranostika hovorí, že keď je Katarína na blate, Vianoce budú na ľade a naopak. Ako to bude počas tohto roku? Naše územie zasiahne tlaková níž, čo znamená, že aj na Slovensko prídu zrážky, ktoré však budú skôr kvapalné. Sneženie očakávame až od výšky 900 metrov.

Prichádza ochladenie

V najbližších dňoch ochladenie neočakávame, a tak bude Katarína na blate. Mráz môžeme očakávať len v noci. Teplotne priemerné počasie by malo zotrvať až do konca tohto mesiaca, avšak práve potom príde zmena. Na prelome novembra a decembra pôjdu teploty poriadne dole a teda klesne aj hranica sneženia. Už vtedy by sa malo sneženie objaviť aj v nízkych polohách.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk