Človek by mal denne nachodiť 10-tisíc krokov. Je to skutočne tak alebo ide o dobrý marketingový ťah?

Lucia Mužlová

Foto: unsplash

O tom, že chôdza prináša človeku mnohé zdravotné benefity nie je pochýb. Zlepšuje činnosť srdca, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a aj cukrovky a depresie. Okrem toho je úplne zadarmo a kráčať môžete kamkoľvek a v podstate kedykoľvek. 

Foto: pixabay

Keď sa pozrieme bližšie na čísla, každý vám odporučí prejsť minimálne 10-tisíc krokov denne. Skutočne však potrebujeme nachodiť toľko? Pozreli sme sa na túto problematiku bližšie.

Tento údaj bol súčasťou dobrej marketingovej kampane a aj odborníci sa zhodnú, že prejsť 10-tisíc krokov potrebné nie je. Je to však dobrý cieľ, ktorý si človek môže určiť. Možno ste nevedeli, no pojem 10-tisíc krokov denne bol formulovaný už v roku 1964 na Olympijských hrách v Japonsku. Išlo o marketing, ktorý mal podporiť jednoduchý predaj krokomerov.

Foto: pixabay

Niektorí odborníci sa zhodujú, že najlepšia je 30 minútová aktivita počas dňa, čo sa rovná zhruba 3 000 až 4 000 krokom miernym tempom. V Austrálii prejde človek priemerne 7 400 krokov, no samozrejme, tento údaj nie je smerodajný, pretože ku každému človeku je potrebné pristupovať individuálne. Niekto ich urobí menej, niekto viac. Je absurdné, aby dôchodca nachodil rovnako, ako profesionálny bežec.

Foto: pixabay

Ak sa však budete snažiť aspoň o tých 30 minút, alebo ak chcete, 3 000 až 4 000 krokov, bude to ideálne. Aj to pomáha výrazne zlepšiť váš fyzický ale aj psychický stav. Austrálska štúdia zverejnila výsledky, kde ľudia, ktorí prešli viac ako 5000 krokov za deň mali oveľa nižšie riziko ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice ako tí, ktorí prešli menej ako 5000 krokov. Iná štúdia zistila, že ženy, ktoré urobili 5 000 krokov denne, mali výrazne nižšie riziko nadváhy alebo vysokého krvného tlaku ako tie, ktoré toľko nenachodili. Mnohé štúdie ukazujú, že väčší počet krokov vedie k zvýšenému prínosu pre zdravie.

Zvýšenie úrovne aktivity prostredníctvom zvýšenia počtu denných krokov je užitočné. Aj keď 10 000 krokov nie je pre vás správnym cieľom. Najdôležitejšia vec je, aby ste boli čo najaktívnejší. Snaha dosiahnuť 10 000 krokov denne je len jeden spôsob, ako to dokázať.

sciencealert.com

Najnovšie články