Váš rozprávkový deň sa skončil a vy ste sa vrátili do reality, kde už ste oficiálne manželkou a okrem rodinného stavu sa vám zmenilo aj priezvisko. To najkrajšie máte za sebou, čo však nasleduje ďalej?
Tak ako venujete čas plánovaniu svadby, pripravte sa vyčleniť si čas na plánovanie po svadbe. Musíte totiž zariadiť hneď niekoľko vecí a väčšina z nich má aj dátum spotreby.
Najprv musíte mať sobášny list
Ako informuje Bridee, skôr než sa pustíte do akýchkoľvek zmien, uistite sa, že máte doma sobášny list. Bez neho sa totiž nepohnete. Vyzdvihnúť si ho môžete do 3 dní od sobáša, bez ohľadu na to, či ste mali svadbu v kostole alebo na úrade.
Ak ste mali svadbu v zahraničí, tento proces bude o čosi zložitejší. Sobášny list získaný v cudzine budete musieť dať úradne preložiť do slovenčiny. Originálny sobášny list, preložený sobášny list a všetky potvrdenia spolu s vašimi dokladmi (rodný list, občiansky preukaz) potom budete musieť zaniesť na matriku v mieste vášho bydliska. Ak vaši svedkovia neboli Slováci, poznačte si ich osobné údaje, keďže vás o ne môže matrika požiadať. Informuje o tom Eppi.
Zmena priezviska
Ako píše Rýdl, či ste sa už rozhodli pre priezvisko manžela alebo manželky, stále treba túto zmenu nahlásiť na príslušné úrady. Zmenu priezviska treba nahlásiť príslušným úradom do 30 dní od vykonania zmeny. Niektoré vám stačí vybaviť telefonicky, iné zas budete musieť riešiť osobne, a tak si dobre rozvrhnite čas.
Zmenu priezviska je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi, banke, zdravotnej poisťovni, telefonickému operátorovi, dodávateľom plynu a elektriny, pošte (najmä ak očakávate zásielky na staré priezvisko), lekárom a zberu komunálneho odpadu.
V prípade, že vlastníte nejakú nehnuteľnosť, zmenu je tiež potrebné nahlásiť katastrálnemu úradu. Ak vlastníte auto, zmenu musíte do 10 dní ohlásiť na registri vodičov vozidiel, aby mohla prebehnúť výmena malého a veľkého technického preukazu. Povinnosť ohlasovania sa tiež týka ľudí, ktorí sú evidovaní na úrade práce. Zmenu musia úradu ohlásiť do 8 pracovných dní.
Nahlásiť chybu v článku