Určite každej z nás vyčarí úsmev na tvári darček v podobe kvetiny. Už odjakživa sú kvety považované za krásne dekorácie, ktoré rozjasnia nielen našu záhradu, ale aj náš domov. Navyše kvety vylučujú kyslík, absorbujú škodlivé nečistoty a tým pádom nám aj zaručia očistenie vzduchu v našom príbytku. Dávame im však správnu výživu?
Každý kvet, ktorý pestujeme doma, vyžaduje inú starostlivosť. Niektorý má rad svetlo, niektorý zas prítmie, ale všetky majú jedno spoločné. V priebehu pár mesiacov potrebujú výživu v podobe hnojenia.
Ak spozorujete, že vaša kvetina rastie pomaly, klesajú jej listy či dokonca nekvitne, je najvyšší čas dodať jej výživu. A najlepšie prírodnú. Ale aký druh prírodného hnojiva je pre ňu najlepší?
Prírodné hnojivá
Káva a čaj
Ak zvyknete piť zrnkovú kávu, určite nevylejte zvyšok zrniek po dopití. Okrem toho, že ich môžeme použiť ako prírodný peeling, sú výborné ako hnojivo. Vďaka kávovým zrniečkam sa pôda stáva viac jemná, čo má vplyv na zvýšenie kyslosti a tým pádom aj kyslíka. Stačí premiešať kávové zrniečka so zeminou a je to. Ako alternatívu môžeme použiť aj lúh z čaju.
Cukor
Ďalšia prírodná alternatíva hnojenia je rovnomerne posypať povrch zeminy čajovou lyžičkou cukru alebo rozpustiť dve čajové lyžičky v pohári s vodou. Tento typ výživy je hlavne vhodný pre fikusy, kedže je ale cukor obľúbený u baktérií a plesní, nemali by sme ním hnojiť príliš často.
Cibuľa
Aj zo šupiek z cibule sa dá pripraviť účinné hnojivo pre rastliny, ktoré si poradí s roztočmi či s voškami. Do dvoch litrov teplej vody pridáme približne liter cibuľových šupiek, varíme pod pokrievkou a následne necháme dva dni odstáť. Takto nachystaný odvar odlejeme a máme hotovo.
Kvasnice
Kvasinky sú bohaté na vitamín B, stopové prvky a živiny, ktoré podporujú rast, preto sa dajú využiť aj v záhradkárstve. Pre prípravu rýchleho hnojiva rozpustíme štandardnú veľkosť kvásku v päť litrov teplej vody a necháme odstáť. Táto zmes napomáha k aktivite mikroorganizmov, preto ju vaše rastliny budú milovať.
Škrupina z vajíčok
Aj taká škrupina z vajíčka, ktorá je bohatá na vápnik, sa dá využiť ako hnojivo. Vápnik totižto neutralizuje kyslosť, čo sa využíva dosť často pri minerálnych hnojivách, ktoré zvyšujú kyslosť pôdy. Škrupiny z vajec dobre umyjeme, vysušíme a následne dobre rozdrvíme. Takto pomletú šupinu pridávame opatrne do pôdy.
Šupky z banána
Kedže šupky z banána obsahujú vápnik, draslík a fosfor, tým pádom sú vitamínovou bombou pre rastliny. Keď ich pridáme do zeminy, rozkladom vyživia rastliny a dopomôžu im k rýchlejšiemu rastu a kvitnutiu. Šupky ktoré pridávame do pôdy môžeme nachystať rôzne, napríklad vysušiť, vypražiť alebo upiecť, následne posekať a namočiť do vody. Takémuto typu hnojiva sa najviac potešia ruže.
Popol
Popol získaný spaľovaním rastlinných pozostatkov sa dá využiť tiež ako prírodné hnojivo. Takýto popol totižto obsahuje veľké množstvo horčíka, draslíka, železa a fosforu. Popol nie len že vytvára priaznivé podmienky pre mikroorganizmy, ale aj oplodní a zoxiduje pôdu. Na zmes budeme potrebovať približne sto až sto päťdesiat gramov popola, ktoré rozpustíme vo vode, necháme pár dní odstáť a predtým ako ju pridáme do pôdy dobre rozmiešame.
Citrusy
Vaše kvety budú kvitnúť ako nikdy predtým ak zvolíte hnojivo z kôry citrusov. Kôru z citrusov si rozdrvíme a naplníme do litrového pohára asi do tretiny. Následne zalejeme vriacou vodou. Ak sa chcete zbaviť roztočov, odporúčame zvoliť šupku z pomaranča.
Voda z akvária
Túto alternatívu výživy odporúčame zvoliť na jar alebo na začiatku leta, kedy rastliny začínajú kvitnúť. Voda z akvária má totižto stimulačný účinok a neutrálne pH.
Pravidelné hnojenie vyrieši mnoho problémov, s ktorými sa rastlinka borí a navyše vďaka nemu bude krásna a zdravá. Máte aj vy odskúšané nejaké prírodné hnojivá? Podeľte sa s nami v komentároch!
Zuzu, takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku