O tomto by mali vedieť všetky ženy! 22 faktov o menštruácii, o ktorých mnohé ženy nevedia. Najviac ma prekvapilo, že krv …

Monizz

Hormóny, hormóny, hormóny. Aspoň niekoľko dní do mesiaca lomcujú každou z nás a nevieme si pomôcť. Nervozita, vypätie, tlaky, bolesť. Menštruačný cyklus a najmä obdobie krvácania pre väčšinu žien nie je príjemným obdobím.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Existuje hneď niekoľko dôvodov prečo. V škole nás o nich nič neučili a zrejme len máloktorá si dobrovoľne vyhľadáva dôvody, prečo je počas svojich mesiačikov nervózna. Tu je 22 málo známych faktov, ktoré sú viac než veľavravné!

Prečo sme také!?

#1 Hladiny mužského testosterónu priamo ovplyvňuje ženská vôňa, ktorá sa počas menštruačného cyklu mení. Štúdie ukázali, že zatiaľ čo muži ovoňali tričká žien, ktoré práve ovulovali, hladina testosterónu stúpla. Pri vôni tričiek žien, ktoré menštruovali hladiny dvojnásobne klesli.

#2 Hormón progesterón znižuje ženské libido. Paradoxne, práve menštruujúce ženy po prekonaní prvých boľavých dní majú na milovanie väčšiu chuť ako inokedy počas cyklu.

pixabay.com

#3 Celkové množstvo menštruačnej krvi predstavuje niečo medzi jednou polievkovou lyžicou až jedným hrnčekom! Priemerne stratia ženy počas menštruácie aspoň tri polievkové lyžice krvi.

#4 Súčasné ženy menštruujú za život v priemere asi 450-krát. Oproti prehistorickým ženám je to neuveriteľné číslo. Tie podľa vedcov menštruovali v priemere len 50-krát! Z týchto záverov vyplýva holý fakt, že kapitalizmus a západná civilizácia viedli k zvýšeniu nielen množstva produktov na trhu, ale aj k pravidelnosti ženských cyklov.

#5 Priemerná žena strávi menštruovaním približne 3500 dní zo svojho života.

#6 Priemerná žena použije za život asi 11 000 tampónov.

#7 Mnohé tínedžerky, ktoré používajú namiesto hygienických vložiek tampóny aj napriek tomu ostávajú pannami. Tampón na panenstvo nemá vplyv. Ak sa zavádza správne.

pixabay.com

#8 Väčšina žien začína menštruovať v období okolo 12 roka života a celkom prestáva až okolo päťdesiatky.

#9 Ešte v 18. storočí začínali ženy menštruovať až medzi 16-17 rokom života. Vedci predpokladajú, že dnešné dievčatá začínajú s mesiačikmi skôr v dôsledku kombinácie lepšej výživy, ale aj zvýšenej hladiny stresu.

#10 Nepravidelné krvácanie je úplne normálne a bežné až do veku 18 rokov. Kým sa menštruačný cyklus ustáli, môže to trvať celé mesiace aj roky. Cykly môžu byť veľmi krátke – 21 dní, ale aj veľmi dlhé – až 45 dní. Kým dievčatá dovŕšia dospelosť, mali by menštruovať pravidelne.

pixabay.com

#11 Priemerný menštruačný cyklus je obvykle kratší ako 31 dní.

#12 Väčšina žien prežíva počas dní krvácania veľké bolesti. Úroveň a dĺžka krvácania býva v zimných mesiacoch dlhšie ako v lete.

#13 Menštruačný výtok obsahuje viac než len krv. Nachádza sa v ňom sliznica odlúpenej maternice, ktorú často môžeme vidieť alebo cítiť v podobe zrazenín či pevnejších častí.

#14 Počas menštruácie sa ženám môže meniť hlas. Štúdia publikovaná v časopise Ethology ukázala, že muži, ktorí počúvali nahrávky hlasov žien, vedeli povedať, ktoré práve menštruovali. Ako je to možné, nevedeli.

pixabay.com

#15 Krvácať môžu ženy ešte aj niekoľko mesiacov na začiatku tehotenstva. Mnohé to dokonca zažili na vlastnej koži, a že sú tehotné, zistili až v treťom alebo štvrtom mesiaci.

#16 V období menštruácie ženské telo napodobňuje príznaky tehotenstva. Preto sa cítime nafúknuté, ubolené, podráždené či plné vody. Všetko je to spôsobené hormónmi.

#17 Iba ženské pohlavie v ľudskej ríši prechádza menopauzou. Všetky ostatné samice cicavcov ju nezažijú. Okrem sloníc a veľrýb.

#18 Predmenštruačný syndróm robí zo žien agresívne bytosti. Nie je to žart a už vôbec nie hlúpy. Počas predmenštruačného syndrómu, ktorý spravidla prichádza najskôr týždeň pred začiatkom krvácania, sa ženy cítia priveľmi podráždené a v tomto období sa dopúšťajú väčšiny násilných činov. Ani počas dní menštruovania nenapadli vrahyne a násilníčky toľko obetí, ako týždeň pred nimi.

pixabay.com

#19 Hovorí sa, že ženy počas menštruácie myslia viac ako muži. Je to dokázaný fakt, ktorý súvisí s poklesom hladiny estrogénu, čo má za následok, že ženám sa zlepšujú kognitívne zručnosti. Preto napríklad v tomto období veľa žien nezablúdi alebo si lepšie zapamätá cestu autom na nové miesta.

#20 Počas cyklu má každá jedna žena nižšie hodnoty železa v krvi. Preto sa cítime unavené, bolí nás hlava a potácame sa. Nie sú v tom hormóny!

#21 Aby mohli žeby pravidelne menštruovať, potrebujú určitú hladinu telesného tuku. Preto mávajú anorektičky a veľmi štíhle ženy problémy s pravidelným krvácaním.

#22 Počas menštruácie môžu niektoré ženy krvácať aj z iných častí tela okrem vagíny. Vo výnimočných prípadoch tečie niektorým ženám krv aj z nosa, úst, uší a dokonca aj pľúc. Nie je to však obvyklé, preto to netreba vnímať ako bežný jav.

zdroj: babskeveci.sk (M), thoughtcatalog.com

Najnovšie články