Jeme naozaj jedy? Ako odhaliť geneticky modifikované paradajky len v dvoch krokoch

Lucia Mužlová

Ovocie a zelenina by mali byť pilierom každého stravovania, pretože obsahujú množstvo živín, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie. Odborníci však stále tvrdia, že ovocia a zeleniny jeme málo a mali by sme ich častejšie zaraďovať do našich každodenných jedál. Niekdy sa však dozvedáme informácie, ktoré nás znepokojujú. Aký je pôvod potravín? Sú naozaj zdravé? Ako sa vyhnúť geneticky modifikovaným druhom ovocia a zeleniny?

Článok pokračuje pod videom ↓
gmoparadajky1
thepowerofhealthyfood.com

Náš trh je doslova preťažený geneticky modifikovanými (GMO) produktami, a teda niekedy naozaj nevieme, či to, čo jeme, je zdravé a plné vitamínov. Zoberme si napríklad paradajky. Niektorí rozdiely poznajú, iní zase nie. V dnešnom článku zistíte dva jednoduché kroky, vďaka ktorým budete vedieť, či je daná paradajka geneticky modifikovaná, alebo nie. Možno si pri ďalšom nákupe vyberiete múdrejšie. Nezabúdajte, že starať sa o svoje zdravie, a aj zdravie svojej rodiny, by mala byť priorita číslo jedna a najlepšie urobíte, ak si paradajky dopestujete sami. Nie každý však má vlastnú záhradku, kde môže pestovať. Stále však môžete vyhľadať lokálne farmy, kde máte veľmi vysokú pravdepodobnosť, že ovocie a zelenina boli pestované bežným spôsobom, je za nimi tvrdá práca a láska k matke prírode.

gmoparadajky2
livehealthylife.me

Geneticky modifikované potraviny vyzerajú, akoby boli vyrobené z umelej hmoty. To platí aj o paradajkách. Sú veľké, dlho vydržia, chuť nie je bohviečo a hlavne, s tými domácimi sa nedajú porovnať. Skúsené gazdinky určite rozdiel poznajú na prvý pohľad. Dokonalá hladká a tvrdá šupka, žiadne fľaky ani poškodenie a keď paradajku rozkrojíte, nájdete tam tvrdú zelenú vrstvu. Vyzerá to, akoby mala paradajka ešte jeden obal. Sú teda krásne na pohľad, ale sú takmer bez chuti.

Sú GMO potraviny bezpečné?

gmoparadajky4
choosehealthylife.com

Keď príde reč na GMO, existujú dva úplne opačné názory. Na jednej strane sú tu predstavitelia priemyslu a ich vedci, ktorí tvrdia, že geneticky upravené potraviny sú úplne bezpečné pre ľudskú spotrebu a nemali by byť považované za toxické. Ale na druhú stranu existujú dôkazy o tom, že takéto potraviny spôsobili u laboratórnych zvierat toxické a alergické reakcie. Väčšina vyspelých krajín má prísne predpisy a dokonca zákazy týkajúce sa výroby a používania GMO. Patrí sem napríklad Austrália, Japonsko a celá Európska Únia, čo nás vedie k záveru, že to zrejme také bezpečné nebude.

Označovanie

gmoparadajky3
choosehealthylife.com

Ovocie a zelenina, ktoré sú pestované bežným spôsobom (aj pomocou chemických látok), sú označené kódom, ktorý sa skladá zo štyroch číslic. Ekologicky pestované ovocie a zelenina je označené štítkom a kódom pozostávajúcim z piatich číslic, počnúc 9. Geneticky modifikované ovocie a zelenina má cenovku s kódom pozostávajúcim z piatich číslic počnúc číslom 8, takže je potrebné sa vyhýbať týmto produktom. Vedieť čo najviac o tom, čo kupujete, je naozaj dôležité, pretože v dnešnej dobe viac ako 80 percent spracovaných potravín v štátoch je geneticky modifikovaných. V Európe, v mnohých krajinách, ako je Rakúsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko a Luxembursko, vláda zakázala výrobu a predaj geneticky modifikovaných potravín. U nás však na takéto potraviny môžete natrafiť.

Informácie o GMO môžete nájsť na obaloch potravín. Predstavte si, že geneticky modifikovaná kukurica môže byť obsiahnutá v tisícoch potravinách a takisto napríklad aj sója. Nezabudnite, že je dôležité čítať etikety. Sú tam uvedené všetky dôležité informácie o potravine, a ak to so svojím zdravím myslíte naozaj vážne, určite už nekupujete „len tak“ hocičo.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), healthyfoodteam.com

Najnovšie články