Ľutujem, že som ich nepoznala keď som dojčila svoju dcérku. 10 rád, ktoré potrebuje počuť každá mamička

Zuzana Fulopova

Materstvo je najkrajším obdobím života každej ženy, ale zároveň aj najťažším. A obzvlášť na začiatku, kým sa čerstvá mamička zosúladí so svojím dieťatkom. V tomto období môže žena pociťovať frustráciu, hlavne keď má problémy pri dojčení. Dnes vám prinášame tipy od skúsených laktačných poradkýň, ktoré pomôžu prekonať toto náročné obdobie.

Článok pokračuje pod videom ↓

pixabay.com

Zamerajte sa len na kojenie

V čase kojenia sa zamerajte iba na vaše dieťatko. Ak ste doma, pustite si napríklad pri dojčení film a v pokoji nakŕmte bábätko, aj keby to malo trvať hodiny. Všetko ostatné počká.

Neizolujte sa

pixabay.com

Kto povedal, že kojiť sa dá len doma? Pokojne chodte s bábätkom von a keď nastane čas kŕmenia, v pokoji ho nakojte aj na verejnosti. Ak predsa máte ostych a necítite sa komfortne, prehodte si cez rameno napríklad látkovú plienku.

Striedajte prsníky

Ak trpíte bolesťou bradaviek, skúste počas kojenia striedať dieťa po 12 minútach z jedného prsníka na druhý. Nezaťažíte tak iba jednu bradavku, ale počas tohto času doprajete každej aspoň malú regeneráciu.

Obklopte sa podpornými ľuďmi

Ak chcete s dojčením hneď na začiatku prestať, obklopte sa rodinou. Práve rodina vám v ťažkých situáciach pomôže a určite vás podporí v dojčení.

Pite veľa vody

Niektoré mamičky pociťujú silnú dehydratáciu. Piť dostatočne veľa vody je práve veľmi dôležité počas tohto obdobia. Aby ste nezabudli dopĺňať tekutiny, dajte si napríklad vždy pri posteľ pohár s vodou. Nie je nezvyčajný ani pocit smädu, práve počas kojenia. V tomto prípade môžete napríklad požiadať partnera, aby vám pridržal pohár so slamkou a môžete sa nerušene aj vy napiť.  Váš partner bude mať tiež dobrý pocit, že pomohol.

Zapojte svojho partnera

pixabay.com

Ako sme spomínali, nezabúdajte, že na to nie ste sama. Na začiatku je to hlavne na vás, pretože dieťatko je od vás závisle a učíte sa, čo vyhovuje vám, a čo bábätku. Áno, môže sa to striedať pokusom a omylom, je to normálne. Je však dôležité, aby ste zapojili aj svojho partnera. Nechajte ho starať sa o vás, kým vy sa staráte o bábätko. Napríklad aj také podanie pohára s vodou alebo to, že bude iba sedieť pri vás pri dojčení a psychicky vás podporovať, je prínosné.

Polohujte

Ak sa necítite pohodlne pri dojčení v sede, skúste prestriekať polohu. Nebojte sa experimentovať a vyskúšať takú, aká vám vyhovuje, Predsa len, každá máme iný typ pŕs a každej vyhovuje niečo iné.

Odsávajte

Ak máte veľa mlieka, uľavíte svojim prsiam odsávaním. V dnešnej dobe existuje na trhu veľa odsávačiek, stačí si len vybrať. Bolestivým bradavkám zas môžu pomôcť špeciálne krémy na to určené.

Nevzdávajte to

Ak máte mlieko, ale pociťujete na začiatku ťažkosti pri dojčení, nevzdávajte to! Po dvoch týždňoch by ste sa mali zosúladiť s dieťatkom. Ak to aj po tomto čase bude bolestivé a náročné, skúste rôzne metódy a rady od starších mamičiek alebo rovno laktačnú poradkyňu. Sú nápomocné a majú veľa odborných  skúseností.

Neobviňujte sa

Ak napriek všetkému nemáte mlieko alebo ak aj po dlhšom čase pociťujete frustráciu či dokonca máte depresiu a nič nepomáha, nie je to vaša vina. Nakoniec čo funguje na niektoré mamičky a bábätká, nemusí fungovať na ostatné. Hlavne sa neobviňujte. Ak to inak nejde, prejdite na kŕmenie z fľaše. Koniec koncov – ak je šťastná a zdravá mamička, je šťastné a zdravé aj dieťa.

pixabay.com

Máte aj vy overené rady ohľadom dojčenia pre budúce mamičky? Podeľte sa s nimi v komentároch!

Pozri aj: 8 vecí, ktoré by mala vedieť každá žena. Takto sa mení menštruácia s pribúdajúcim vekom

                                                                                zdroj: babskeveci.sk (Zuzu) redbookmag.com

Najnovšie články