Aj keď nemáte problém s nespavosťou a večer zaspíte ako batoľa, iste ste sa už stretli so situáciou, keď ste museli byť hore dlhšie ako máte vo zvyku. Každý z nás už zažil situáciu, keď po prebdenej noci musel na druhý deň fungovať. Jednorazovo to nemusí byť problém a vyčerpanie počas jedného dňa zvládne každý. Čo však v prípade, že spíte málo pravidelne? Koledujete si o vážne zdravotné problémy a nedostatok spánku sa dokáže podpísať aj na psychike. Koľko hodín by sme teda mali spať, aby sme nášmu organizmu dopriali potrebnú dávku oddychu?
Aj jedna prebdená noc alebo štvorhodinový spánok s nami dokáže poriadne zatočiť. Pocity sucha v ústach, unavené telo a neustále zívanie. Pri nedostatku spánku môžete pociťovať silné búšenie srdca, akoby váš organizmus išiel na plné obrátky, no v skutočnosti „melie z posledného“. Dostatok spánku nie je len luxusom, ktorý si doprajú lenivci. Je nesmierne dôležitý pre správne fungovanie nášho tela. Ak však spíte príliš dlho, z dlhodobého hľadiska to pre vás nemusí byť najlepšie.
Nedostatok spánku i nepravidelný spánkový režim môžu spôsobiť bolesti hlavy až migrény, znižujú obranyschopnosť organizmu, takže je pravdepodobnosť že oveľa ľahšie ochoriete a samozrejme máte bez spánku nižšiu schopnosť učiť sa alebo dôkladne vykonávať svoju prácu. Čím menej spánku, tým viac prihoršíte svojej krátkodobej pamäti.
Málo spánku neznamená nič dobré ani pre ľudí s cukrovkou. Výskumy potvrdili, že pre ľudí, ktorí spia dostatok hodín, je charakteristická nižšia hladina cukru v krvi. Ak máte nábeh na cukrovku, s nedostatkom spánku bude pre vás riziko inzulínovej rezistencie len vzrastať.
Lekári varujú aj pred vyšším rizikom srdcovo-cievnych chorôb u ľudí, ktorí spia menej ako 7 hodín denne. Najväčší problém je to pre ľudí, ktorí majú problémy s tlakom. Nedostatok spánku totiž môže aj za zvýšený tlak alebo dýchavičnosť.
Ak nespíte dostatočne dlho, pocíti to i vaše okolie. Bez spánku sme viac agresívni, podráždení alebo emočne labilní. Z dlhodobého hľadiska to pre človeka môže vyvolať depresie alebo úzkostné stavy.
Harvardský profesor a uznávaný lekár Charles Czeisler špecializujúci sa na spánok spísal po svojich experimentoch a výskumoch tabuľku, ktorá vypovedá o správnej dĺžke spánku. Ako už iste tušíte, u rôznych vekových kategórií sa počet hodín môže výrazne líšiť. Záleží to od množstva spotrebovanej energie, ktorú denne vydáme, nášho metabolizmu a samozrejme veku. Výsledky sú nasledovné:
Novorodenci (0 – 3 mesiace): 14 – 17 hodín spánku
Dojčatá (4 – 11 mesiacov): 12 – 15 hodín spánku
Deti (1 – 5 rokov): 11 – 14 hodín spánku
Predškolský vek a žiaci (6 – 13 rokov): 9 – 11 hodín spánku
Adolescenti (14 – 17 rokov): 8 – 10 hodín spánku
Mládež (18 – 25 rokov): 7 až 9 hodín spánku
Dospelí (26 – 64 rokov): 7 – 9 hodín spánku
Starší ľudia (viac ako 65 rokov): 7 – 8 hodín spánku
Takto by podľa profesora Charlesa Czeislera mal vyzerať ideálny spánkový režim u ľudí rôznych vekových kategórií. Samozrejme je pravda, že každý organizmus je trochu iný a u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť odchýlky. Lekári radia načúvať organizmu. Ak spadáte k vekovej kategórii, ktorá by si mala denne dopriať 7 až 9 hodín spánku, no ste svieža a fit aj po 6 a pol hodinách, vášmu organizmu zrejme táto dĺžka vyhovuje.
Opačným problémom môže byť aj príliš dlhý spánok, ktorý v nás vyvoláva ešte väčší pocit únavy. Po dlhom spánku sme často malátni, zdá sa nám, že konáme a myslíme pomaly a celkovo sa necítime veľmi sviežo. Je dôležité nájsť balans medzi príliš krátkym spánkom a vyspávaním.
Nesmieme zabúdať ani na pravidelný režim spánku a bdenia, ktorého porušovanie môže spôsobovať rovnaké zdravotné problémy ako nespavosť. Zvyknite si líhať v rovnakom čase a nezachádzajte do extrémov, kedy si v jeden deň ľahnete o desiatej a v ďalší o tretej ráno.
Na záver ešte jedna potešujúca správa pre tých, ktorí si doprajú kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Ľudia, ktorí spia denne aspoň sedem hodín, žijú podľa vedcov v priemere dlhší a kvalitnejší život. Vyspite sa preto do krásy, zdravia i dlhého života.
zdroj: babskeveci.sk (Jana), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku