Každá krajina sa so vzniknutou situáciou snaží popasovať iným spôsobom. Všetky sa však zhodnú na tom, že ich to zasiahlo oveľa viac, ako by čakali a že ani sami nevedia, čo sa bude diať a hlavne, dokedy to bude trvať. To by sme však chceli vedieť asi všetci.
Napriek tomu, že za dôležitejšie teraz všetci považujeme zdravotníctvo a to, aby sa s koronavírusom čo najrýchlejšie a najefektívnejšie popasovalo, so zatvorením škôl sa mnohým ľuďom vynorilo v hlave veľmi veľa otázok. Čo s učením? Ako to bude ďalej postupovať? A čo konkrétne môžeme očakávať? Túto otázku si pokladali hlavne žiaci a študenti.
Školy sú zatvorené do odvolania
Ako uviedla TASR, všetky školy na Slovensku budú do odvolania zatvorené. Po rokovaní vlády to oznámil minister školstva Branislav Gröhling. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami.
Projekt ministerstva
Napriek tomu, že sa tomu mnohí žiaci a študenti potešili, učitelia a rodičia majú hlavu v smútku. Takúto situáciu si možno nikto z nás nevybral, ale z hľadiska vzdelávania to bude skutočne veľká rana. Aj preto vznikla internetová stránka učímenadiaľku.sk. Práve tá má pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, ale aj žiakom a študentom, zorientovať sa v množstve informácií.
Má pomôcť zorientovať sa
„V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla táto webová stránka ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie,“ uviedli na stránke.
Informácií je veľmi veľa
„Stránka sústreďuje všetky dôležité termíny a usmernenia pre školy a školské zariadenia tak, aby disponovali jasnými a jednoznačnými informáciami.
V jednotlivých častiach sú odporúčania pre vyučujúcich aj pre manažmenty škôl, ako postupovať v čase prerušenia vyučovania a prezenčnej výučby pri rešpektovaní možností a potrieb jednotlivých žiakov a študentov, rodičov i učiteľov. Súčasťou webovej stránky je aj prehľad dostupných komunikačných nástrojov a platforiem, elektronických zdrojov a existujúcej podpory pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj pre rodičov.“
„Hoci súčasná situácia je pre všetkých aktérov v školstve nová a často nie je ľahká, veríme, že vďaka spoločnému hľadaniu riešení, vzájomnej empatii a dôvere, ale aj inšpirácii a podpore sa ju podarí zvládnuť. A k tomu má dopomôcť aj táto stránka, ktorá bude v závislosti od meniacej sa situácie priebežne aktualizovaná,“ dodali na záver.
Nahlásiť chybu v článku