Kto by nepočul aspoň raz za svoj život vetu: „Po 18-tej hodine už by sme nemali jesť?“ Toto pravidlo sa skôr vzťahuje na celkové večerné prejedanie sa. Mnohí tvrdia, že to, čo zjete večer sa premieňa automaticky na tuk. Môže táto veta skutočne platiť? Veď mnohí z nás chodia domov oveľa neskôr.
Dnes sa pozrieme na jedenie v neskorších hodinách. Môže naozaj za našu nadváhu a kilá navyše?
Asi nikto presne nevie, odkiaľ pravidlo „po 18:00 nie“ pochádza. V tejto oblasti sa uskutočnili mnohé štúdie a ich závery sú rozporuplné. Napríklad v jednej štúdii skúmali vedci skupinu dospelých mužov, ktorý od večera od 19:00 do rána do 6:00 nejedli vôbec nič. Po dobu dvoch týždňov pri tomto režime schudli v priemere 0,5 kila. Keď sa však vrátili k pôvodnému stravovaniu, všetku stratenú hmotnosť nabrali naspäť.
Ďalšia štúdia preukázala, že pri chudnutí vzorky skúmaných osôb, ktorí prijímali najviac kalórií práve na večeru, to šlo jednoduchšie, ale pri tých, ktorí kalórie prijímali rovnomerne počas celého dňa.
Čo je potrebné objasniť hneď na úvod. Jedlo, ktoré budete jesť večer sa nepremieňa na tuk. Na tuk sa potrava premieňa v prípade, že jete veľa a hýbete sa málo. Hmotnosť je ovplyvnená počtom kalórií. ľudia, ktorí sú zvyknutí jesť aj v neskorých hodinách prijímajú obvykle viac kalórií.
Vedci z americkej Northwesternskej univerzity tiež upozornili na zaujímavý fakt. Pozorovali dve skupiny ľudí. Jedna skupina chodila spať okolo pol noci a vstávala najneskôr o ôsmej ráno. Druhá skupina boli tzv. noční vtáci. V druhej skupine účastníci prijali najviac kalórií práve večer po ôsmej hodine. Čo je však dôležité spomenúť, jedli oveľa nezdravšie, taktiež málo čerstvého ovocia a zeleniny.
Uvedomiť si, že večer by sme už nemali jesť veľa a hlavne ťažké jedlá je podstatne ťažšie. Po celom dni v práci prídeme domov, veľakrát nemáme energiu ani dobrú náladu a preto siahame po maškrtách alebo fast foode. Ak prídete navyše z práce hladní, chcete sa najesť čo najrýchlejšie. Ktorú možnosť si vyberiete vy? Idete ešte do obchodu po čerstvú zeleninu a navaríte si kvalitné domáce jedlo alebo si s rodinou objednáte pizzu?
Myslíte si, že jedlo, ktoré večer zjete sa nestrávi? Áno aj takéto mýty kolujú. Tráviaci systém pracuje stále, no nie tak výkonne. Počas spánku sa metabolizmus spomaľuje, no aj štúdie dokázali, že tieto výkyvy sú len nepatrné.
Potraviny a celkovo jedlo, ktoré jeme ovplyvňuje aj kvalitu nášho spánku. Nasýtené tuky sú dobré a škodí naopak alkohol, kofeín a cukor. Milovníci nočného vyjedania chladničky sa teda krútia v bludnom kruhu. Kvôli prejedaniu majú problémy so spánkom a keďže spia zle, budia sa a spia menej, chýbajúcu energiu nahrádzajú opäť jedlom.
Zlaté pravidlo je, že posledné jedlo pred spaním by ste mali jesť minimálne dve hodiny predtým, ako pôjdete do postele. Taktiež je dôležité, aby to bolo niečo naozaj ľahké ako napríklad šalát s tuniakom, čerstvá zelenina alebo zeleninové smoothie. Častým dôvodom večerného jedenia je aj slabý obed a slabé raňajky, prípadne nepravidelná strava alebo strava len 3-krát denne. Nezabúdajte, že vaša strava by mala byť počas celého dňa pestrá a jesť by ste mali 5-krát minimálne. Ak máte dlhý deň, tak aj 6-krát. Na večeru určite nejedzte mastné a ťažké jedlá.
Lucia M.
Nahlásiť chybu v článku