Neviete si ušetriť ani 50 eur mesačne? Ak urobíte len túto jednu vec, mesačne ušetríte až 40% svojho rozpočtu

Monika Miková
plastové vrchnáčiky

Foto: instagram/plastic_pollutionsolution

Mnoho Slovákov aj napriek osvete dnešných dní je stále presvedčených, že recyklácia je zbytočnosť. Zdieľajú názor, že väčšina odpadu aj tak končí na skládkach. My si to však nemyslíme. Zaoberali sme sa preto ľuďmi, ktorí zvolili bezodpadoví spôsob života. Ponúkame ich tipy ako minimalizovať množstvo odpadu v domácnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Этичность Минимализм Веганство (@ksusha_os) on

Pravidlo 5 R

Zakladateľku hnutia Zero Waste (Bez odpadu) Beu Johnson sme už predstavovali v článku, ktorý sa týkal bez obalových obchodov. Bea vyprodukuje s rodinou ročne len jednu litrovú plechovku nerecyklovateľného odpadu. Keď v roku 2010 začala predstavovať myšlienku hnutia, považovali ju za hlupáka. Dnes jej príklad nasledujú tisíce ľudí po celom svete. Zakladateľka tvrdí, že spôsob života aký vedie s rodinou, im ušetrí až 40% rozpočtu. 

  • Odmietajú nepotrebné – nepoužívajú letáky, vizitky, jednorazové balenia a i., ich dom je čistejší. Neprijímajú dary vo forme vecí, ale zážitkov (lístky do divadla, kina, paragliding a pod.)
  • Znížili potrebné – nakupujú na autopilota ako to sami nazývajú, kupujú len to naozaj potrebné. Znižujú tak drancovanie prírodných zdrojov aj bez úplného uvedomovania si toho napr. na jedno tričko sa minie približne 2700 litrov vody.
  • Opätovne používajú veci – snažia sa aby všetky veci, u ktorých je to možné dostali druhú šancu. Niekedy aj plastový pohár, ktorý používame niekoľko rokov je ekologickejší ako stále nový a nový papierový.
  • Recyklujú – vynakladajú snahu aby každý druh odpadu našiel miesto, kde patrí.
  • Kompostujú – organické odpady, ktoré nespadajú do bodov jedna až štyri.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SUSTAIN (@sustainthemag) on

Lieky

Autorka blogu I′mOrganic neodporúča nakupovať lieky dopredu. Často sa totiž tieto zásoby nepoužívajú a následne zbytočne vyhadzujú, navyše ide o nebezpečný odpad. Môžu na skládkach presakovať až do podzemných vôd a spôsobiť ich znečistenie. Nepoužité liečivá po záruke sa odporúča vrátiť do lekárne.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NEMAM ODPADKOVY KOS (@nemam_odpadkovy_kos) on

Alternatíva plastov

Plastové veci sú väčšinou pohodlné a lacné, ťažko ich odmietame. „Nemusíte hneď vyhádzať do koša všetok plast zo svojej domácnosti a začať vyšívať handričky na odličovanie“, tvrdí ekoblogerka Tatiana Yevloyeva. Stačí začať drobnosťami napr. kúpou bambusovej zubnej kefky a iných náhrad plastových výrobkov. Uprednostniť materiál menej náročný na recykláciu – lepenku, sklo, či hliník. Nakupovať výrobky hromadne, znižujeme tak množstvo obalov v domácnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ULTRA-GREEN Shop (@ultragreenberlin) on

 Jednorazové predmety

Je až desivé, že jednorazové predmety rôzneho druhu sú najpredávanejšou položkou supermarketov po celom svete. Každý rok sa predá cca 500 miliárd kusov, ktoré sa po použití rozkladajú na skládkach a putujú do vody, pôdy, zvieracích a ľudských tiel. Po kávových kapsulách, veľký problém vytvárajú i jednorázové poháre na kávu. Prečo? Ich vnútro je pokryté špeciálnym filmom, čo z nich robí problém pri recyklácií. Zapĺňajú tak skládky rovnako rýchlo ako igelitové tašky.

Odporúčame preto nahradiť jednorázové predmety opätovne využiteľnými. Tu je pár tipov:

  • termošálky na kávu a čaj
  • keramické hrnčeky
  • fľaše na vodu
  • textilné nákupné tašky
  • látkové vrecká

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STOP WASTE (@stopwaste.zwzt) on

Kontrolujte výrobky

Označenie na výrobkoch nám napomáha k výberu produktu, ktorý je bezpečný pre nás i prírodu a vytvorený bez ničenia životného prostredia. Výrobca takéhoto výrobku uvádza na obale osobitý symbol napr. Leaf of Life alebo Fair Trade. Niekedy si výrobca chce v očiach zákazníka zvýšiť renomé a uvádza falošný symbol. Pravosť si môžme overiť skenovaním symbolu na obale (podľa príručky Ecolabel Guide).

Označenie na obale nás tiež informuje o jeho likvidácií. Čo znamenajú jednotlivé symboly sa dozvieme na oficiálnej stránke greenpeace.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 1AC/33 Shore St West Cleveland (@perchandpantry) on

Kompost

Organický odpad ako šupy zo zemiakov, zeleniny a ovocia ako aj ich nedojedené zvyšky ľahko premeníme na hodnotné hnojivo pre bytové rastliny, trávnik a záhradku. Ochrancovia životného prostredia zakročili a začali vyrábať kompostéry do bytu a kontajnery na recykláciu organického odpadu. Dnes už si bežne môžte zakúpiť mikroorganizmy, ktoré rozložia zvyšky a nasýtia kompost priaznivými látkami. A žiaden strach, v byte nebudete mať žiadne červy ani zápach.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JustCompost (@justcompostinc) on

Možnosťou je i inštalácia drviča odpadu pod dres, ktorý sám odvádza zvyšky organického odpadu do kanalizačného systému. Máte nejaký tip? Napíšte nám ho do komentárov.

adme.ru

Najnovšie články