Nikto netušil, že tehotenstvo len predstiera. Tínedžerka kvôli experimentu šokovala rodinu aj učiteľov

Nikoleta Kottešová

Foto: pixabay

Gaby Rodriguez šokovala svojich priateľov, učiteľov a rodinu, keď im oznámila, že je tehotná. O to viac ich prekvapila, keď neskôr prezradila, že šesť mesiacov predstierala tehotenstvo.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Všetci boli šokovaní, akoby onemeli,“ povedala. Gaby sa rozhodla, že zo svojho ročníkového projektu urobí sociálny experiment, kde predstierala, že je tehotná. Študentka získala súhlas riaditeľa, matky, priateľa a najlepšieho priateľa. Bola to hŕstka ľudí, ktorí o tajomstve vedeli. Podľa abc news o tom nevedelo to šesť zo siedmich súrodencov Gaby a nevedeli to ani rodičia jej priateľa.

Odvážny krok

„Musela som klamať svojim synom a svojim dcéram. Keď sme im povedali, že je tehotná, povedali si: Čo?,“ povedala Juana Rodriguez, Gabyina mama. Gaby začala s prepracovaným podvodom po návrate domov vlani v októbri. Presvedčila riaditeľa školy Trevora Greena, aby ju nechal pokračovať v projekte, ktorý nazvala „Stereotypy, fámy a štatistika“.

Ľudia boli prekvapení

„Veľmi ju obdivujem. Jej odvahu, kreativitu, jej silu. Prežila si toho veľa… odsúdením od niektorých svojich priateľov“ povedal riaditeľ. Gaby začala s voľným oblečením a nakoniec si vyrobila falošné brucho z drôteného pletiva a bavlnenej prikrývky. Ašpirujúca sociálna pracovníčka si začala robiť poznámky o všetkom, čo sa o nej hovorilo. „Mnoho klebiet bolo len o tom, že som bola nezodpovedná. Žiadna vysoká škola,“ povedala.

Zápasy tínedžerov s dieťaťom sú dobre zdokumentované a v poslednej dobe si získali veľkú pozornosť kvôli kontroverzným reláciám MTV „Teen Mom“ a „16 and Pregnant“. Gaby mala svoj vlastný dramatický moment silnejší než akákoľvek televízna dráma, keď na stredajšom zhromaždení odhalila pravdu celej škole. Gaby povedala študentom: „Veľa vecí sa o mne hovorilo. Veľa vecí sa dostalo až ku mne.“ Rozdala kartičky s vecami, ktoré o nej povedali a dala ich študentom prečítať.

Reprofoto: Youtube (abc news)

Experiment vyšiel

Gaby začala tým, že prezradila, že niekoľko mesiacov ju niektorí študenti nechali osamote a hanbili sa. Potom si spod košele vytiahla výplň a nechala ohromenú celú telocvičňu. „Bol som prekvapený, ale bol som na ňu naozaj hrdý. Bola to taká odvážna vec,“ povedal jeden zo študentov. Rodinný terapeut Terry Real nazval Gaby odvážnou a povedal, že riskovala vlastný život, aby uskutočnila takýto odvážny experiment.

„Sociálny experiment s ľuďmi, ktorých poznáte a máte radi, je vysoko rizikový krok, ale myslím si, že sa naučila strašne veľa o tom, čo to znamená byť mamou tínedžerkou, a myslím si, že všetci ľudia okolo nej, keď zažili veľké odhalenie sa naozaj museli zastaviť a popremýšľať o tom, ako sa k nej správali,“ povedal Real.

Niektorí mali zmiešané pocity

Niektorí z rodiny a blízkych priateľov dievčaťa môžu mať z experimentu zmiešané pocity, povedal Real. „Niektorým sa pravdepodobne uľavilo, že sa to nedeje. Myslím si, že môžu mať nejaké pocity z podvodu a klamstva“ povedal Real. Gaby plánuje prezentovať svoje zistenia komunitným lídrom, aby pomohla iným mladým ženám bojovať so stereotypmi a nájsť rovnakú vlastnosť, ktorú na svojej ceste objavila – odvahu.