S ekzémom bojuje na svete naozaj obrovské množstvo ľudí. Vedci sa snažili vo veľkom prísť na to, čo by ho mohlo spôsobovať, ale ešte viac sa zameriavali na to, ako by ho mohli vyliečiť.
Portál Science Alert informoval o tom, že vedci určili množstvo procesov, ktoré zhoršujú stav kože u ľudí, ktorí majú ekzém a mohlo by to pomôcť zistiť, ako bojovať proti tomuto chronickému stavu. Už v roku 2006 vedci našli silnú väzbu medzi ľuďmi, ktorí nemajú určitý kožný proteín a rizikom vzniku ekzému. V roku 2017 vedci stavali na týchto výsledkoch, aby ukázali, čo môže nastať a ich výsledky by nás dokonca mohli priblížiť k liečbe ekzému.
Postihuje hlavne deti
Ekzém je bežný kožný stav, ktorý postihuje až 20 % detí a 3 % dospelých ľudí po celom svete. Hoci existuje dostatok krémov a olejov, ktoré pomáhajú zmierniť chronické príznaky ekzému, stále nebol vynájdený liek, ktorý by pomohol navždy sa ho zbaviť. Vedci za posledné desaťročie vedeli, že ekzém je spojený s genetickým nedostatkom filagrínu, teda proteínu, ktorý tvorí vlákno v koži. Zároveň však pomáha formovať jednotlivé kožné bunky a hrá dôležitú úlohu vo funkcii bariéry našej pokožky.
Neboli si istí
Až donedávna si vedci neboli istí či sa ekzém skutočne vyvíja, keď filagrín chýba. Prelom nastal v roku 2016, keď vedci z Newcastle University vo Veľkej Británii spolu s GSK Stiefel prišli na sériu proteínov a dráh molekúl, ktoré vedú ku kožnému problému. „Prvýkrát sme dokázali, že strata samotného filagrínového proteínu je dostatočným dôvodom na zmenu kľúčových proteínov a môže spustiť ekzém,“ vysvetlil v tom čase vedúci výskumný pracovník Nick Reynolds z Newcastle University.
Veľký prelom
Zistili, že nedostatok filagrínu sám o sebe môže spôsobiť celý rad molekulárnych zmien dôležitých pri regulačných mechanizmov v koži. Toto ovplyvnilo veci, ako je štruktúra buniek, funkcia bariér, ale dokonca aj reagovanie na stres. Hoci je to len ďalší kúsok skladačky, pokiaľ ide o hlbšie pochopenie ekzému, je to skutočne sľubný krok. Keď vedci s istotou vedia, čo sa deje v koži, pokiaľ vám chýba filagrín, môžu začať hľadať lieky, ktoré tomu zabránia. Vedci sú teda opäť o krok bližšie k tomu, aby vyliečili ekzém.
Nahlásiť chybu v článku