Ešte pred pár dňami sme sa tešili z pekného letného počasia, no prudké ochladenie nás donútilo vytiahnuť teplejšie oblečenie. Práve takéto prechodné obdobie praje prechladnutiam a jesenným ochoreniam.
S príchodom jesene sa začína aj obdobie chrípky, ktorá postihuje predovšetkým ľudí s oslabenou imunitou. Dôležitá je preto včasná prevencia, vďaka ktorej môžete práve chrípke predísť, ako aj ochoreniam dýchacích ciest.
Otužovanie
Otužovanie je výborné na posilnenie imunity, ktoré prekrví celé telo a zároveň pomôže uvoľniť sa. Ak ste začiatočníkmi, začnite v domácom prostredí sprchovaním sa letnou vodou, postupne prejdite až na studenú. Ráno sa treba otužovať dlhšie ako večer, pričom počas zimných mesiacov je odporúčaná doba sprchovania 1 až 3 minúty, v lete 3 až 5 minút. Aby malo otužovanie účinok, musíte ho vykonávať každý deň.
Okrem sprchovania v studenej vode sa môžete otužovať aj pohybom na čerstvom vzduchu, ktorý je pre naše zdravie mimoriadne dôležitý. Neodporúča sa ani spať v príliš prekúrenej miestnosti.
Vitamíny
Kľúčom k zdraviu je strava, ktorú počas dňa skonzumujeme. Vo vašom jedálničku nesmie chýbať veľké množstvo vitamínov a preto sa zásobte vhodnými potravinami. Z ovocia si nakúpte jablká, banány, pomaranče, kivi a citróny, zo zeleniny je výborná kyslá kapusta, cesnak, paprika, chren alebo si môžete urobiť aj rukolový šalát. Nevynechajte orechy či tekvicové semienka.
Pite vodu
Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim aj počas chladnejších dní. Nezabúdajte piť dostatok čistej vody, nesladených nápojov alebo čajov.
Čisté ruky
Bacile a vírusy sa najlepšie prenášajú kontaktom s chorou osobou, preto je mimoriadne dôležité dbať na čisté ruky. Treba k tomu navádzať aj deti, lebo práve tie sú na ochorenia ešte viac náchylnejšie. Ruky si treba umývať po príchode do práce či školy, po návrate domov, pred ale aj po jedle, po použití toalety a veľmi dôležitá je hygiena aj po tom, čo zakašlete alebo kýchnete.
Očkovanie
Najúčinnejšou ochranou proti chrípke je očkovanie. Protilátky sa vám začnú v tele tvoriť už do dvoch týždňov od zaočkovania, preto je na to potrebné myslieť ešte predtým, ako sa vo vašom okolí začnú premnožovať prípady ochorenia.
Očkovať by sa mala predovšetkým riziková skupina osôb, ako sú seniori, deti od šesť mesiacov do päť rokov a tehotné ženy.
Lucy, health.harvard.edu
Nahlásiť chybu v článku